Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 14d. 16:20

Veranika Capkala: „Jei Putinas paremtų Baltarusijos žmones, jis būtų nacionalinis didvyris“

Veranika Capkala
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr. / Veranika Capkala

Keistą interviu TV kanalui „Current Time“ („Nastojaščeje Vremia“) davė viena garsiojo Baltarusijos moterų trejeto narių – Lenkijoje šiuo metu esanti Veranika Capkala. Ji pareiškė besitikinti, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nustos remti Aliaksandrą Lukašenką – esą jei jis stos į žmonių pusę, Baltarusijoje bus laikomas nacionaliniu didvyriu.

Interviu V.Capkala kalbėjo apie siaubingas represijas ir apie tai, esą A.Lukašenkos nepalaiko net stambieji baltarusių verslininkai, kurie, tiesa, nenori apie tai viešai kalbėti – ką jau kalbėti apie mokytojus, darbininkus, studentus.

„Suprantu, kad Lukašenka jėgos struktūrų atstovų algas pakėlė du, tris, keturis kartus. Tai reiškia, kad šiandien saugumietis uždirba kelissyk daugiau nei profesorius bet kuriame universitete. Todėl pareigūnai su žmonėmis taip energingai ir kovoja“, – aiškino V.Capkala.

Bet tada atėjo eilė klausimams apie užsienio šalių reakciją į įvykius Baltarusijoje – rinkimų rezultatų klastojimą ir smurtą prieš protestuotojus.

Paklausta apie Europos – tiek ES, tiek atskirų šalių – pareiškimus dėl situacijos Baltarusijoje, V.Capkala tiesiog pasvarstė, kad parama A.Lukašenkai dabar gali siekti vos 3 proc., ir pridūrė, jog jis nebeturi užnugario nei šalyje, nei už jos ribų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka

Jau paklausta apie JAV reakciją, opozicionierė sutiko su žurnalistės pastebėjimu, kad amerikiečiai kol kas stebi situaciją ir laukia.

„Mačiau, kad buvo pranešimų apie represijas, prieš smurtą. Bet šiandien JAV laikosi laukimo strategijos, todėl ir sakome, kad protesto judėjimas turi nesustoti. Jungtinių Valstijų reakcija bus, bet šiek tiek vėliau“, – tvirtino V.Capkala.

Galiausiai buvo prieita prie Kremliaus pozicijų – žinia, Rusija į Minską atsiuntė krūvą RT propagandistų, o V.Putino aplinka prabilo tiek apie „teisėsaugos pajėgų rezervą“, kurį prireikus būtų galima siųsti į Baltarusiją, tiek apie skolų refinansavimą.

Abu režimai vienu balsu kaltina Vakarus kišimusi į Baltarusijos vidaus reikalus, o A.Lukašenka pirmadienį dar ir išskubėjo susitikti su V.Putinu Sočyje. Analitikų teigimu, Maskva tam tikrą strategiją Baltarusijai yra parengusi, tačiau konkretumo dar labai mažai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka, Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka, Vladimiras Putinas

Bet V.Capkala, regis, tikra, kad būtent į Rusiją ir V.Putiną reikia kreiptis pagalbos – kad būtent ši kaimyninė autokratija atneš į Baltarusiją demokratiją.

„Manau, kad Vladimiras Putinas yra išsilavinęs ir protingas žmogus. Jis mato viską savo akimis, mato, kas vyksta Baltarusijoje, kokį protestą išvystėme.

Man atrodo, kad jei Vladimiras Vladimirovičius užimtų Baltarusijos žmonių poziciją, o ji yra Lukašenkos pasitraukimas iš valdžios, tada mums jis būtų nacionalinis didvyris, nes jis visų pirma paremtų daugumos Baltarusijos piliečių valią“, – kalbėjo V.Capkala.

Paklausta, kaip vis dėlto vertina faktą, kad V.Putinas remia A.Lukašenką, aktyvistė tiesiog atsakė: „Laikas parodys, sakykime taip.“

„Tikiuosi, kad Vladimiras Vladimirovičius stos į Baltarusijos žmonių pusę. Jis, kaip jau sakiau, būtų nacionalinis didvyris, kuris parėmė Baltarusijos žmones.

Taip, kaip rusai rėmė Baltarusijos žmones per Antrąjį pasaulinį karą, kaip rusai padėjo mums išvaduoti Baltarusijos teritoriją. Tikiuosi, kad jis pakeis savo požiūrį“, – dėstė V.Capkala.

Vilniuje esanti Sviatlana Cihanouskaja, V.Capkalos ir dar vienos aktyvistės Maryjos Kalesnikavos, bendražygė apie Rusiją kalba visiškai kitaip.

Žurnalistė galiausiai neištvėrė ir tiesiai paklausė: „Tai jūs tikite juo? Tikite, kad jis parems protestuotojus? O visi tie veiksmai – Kremliaus propagandistų atvykimas, Vladimiro Vladimirovičiaus išreikšta parama Lukašenkai – jums nekliudo?“

„Tikiu, kad protestai neišblės, kad baltarusiai žygiuos tol, kol Lukašenka pasitrauks. Tikiu, kad Rusijos vadovybė mato, kad Baltarusijos žmonės nepalaiko Lukašenkos. Už mūsų – tiesa, tad labai tikiuosi, kad Rusijos valdžia pereis į žmonių pusę“, – tarsi neišgirdusi klausime išdėstytų faktų tikino V.Capkala.

Ji kartu su savo vyru Valeru, kuriam buvo uždrausta dalyvauti rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimuose, ir vaikais šiuo metu yra Lenkijoje. Ten aktyvistė turėjo pasitraukti dėl režimo grasinimų ją suimti.

Vilniuje esanti Sviatlana Cihanouskaja, V.Capkalos ir dar vienos aktyvistės Maryjos Kalesnikavos, bendražygė apie Rusiją kalba visiškai kitaip.

S.Cichanouskaja pirmadienį išreiškė apgailestavimą dėl A.Lukašenkos ir V.Putino susitikimo Sočyje bei pranešimu kreipėsi tiesiai į Rusijos prezidentą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Veranika Capkala ir Sviatlana Cichanouskaja susitiko Lenkijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Veranika Capkala ir Sviatlana Cichanouskaja susitiko Lenkijoje

„Noriu priminti Vladimirui Putinui: kad ir ką priimtumėte, kad ir dėl ko sutartumėte per susitikimą Sočyje, tai teisiškai negalios. Visi susitarimai, pasirašyti su neteisėtu Lukašenka, naujosios valdžios bus peržiūrėti.

Todėl, kad baltarusių tauta per rinkimus nepasitikėjo Lukašenka ir jo nepalaikė.

Labai apgailestauju, kad nusprendėte palaikyti dialogą su diktatoriumi, o ne su baltarusių tauta“, – sakoma S.Cichanouskajos pareiškime, paskelbtame platformos „Telegram“ kanalu.

Komentarai: 26

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Video

13:16
01:03
00:59

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min