Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 27d. 14:40 , Atnaujinta: 2021 sausio 27d. 16:37

V.Putinas: naujosios START sutarties galiojimo pratęsimas – „žingsnis teisinga linkme“

Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr. / Vladimiras Putinas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad susitarimas su Vašingtonu pratęsti svarbią branduolinę sutartį penkeriems metams yra „žingsnis teisinga linkme“, mažinant įtampą pasaulyje.

Kalbėdamas per virtualų Davoso pasaulio ekonomikos forumą V.Putinas sveikino sprendimą pratęsti naująją START sutartį, apie kurį buvo pranešta antradienį po telefoninio pokalbio su JAV prezidentu Joe Bidenu, tačiau perspėjo, kad pasaulinė padėtis vis dar gali „plėtotis nenuspėjamai ir nekontroliuojamai, jeigu mes sėdėsime sudėję rankas“.

Pasak V.Putino, dabartinę padėtį pasaulyje ekspertai daugeliu parametrų lygina su praėjusio amžiaus 4-u dešimtmečiu.

„Matome buvusių ekonominės plėtros modelių ir priemonių krizę, socialinio susiskaldymo didėjimą tiek pasauliniu lygiu, tiek ir atskirose šalyse.

Tai, savo ruožtu, šiandien sukelia stiprią visuomenės nuomonių poliarizaciją, provokuoja populizmo, dešiniojo ir kairiojo radikalizmo ir kitų kraštutinumų augimą, vidaus politikos procesų paaštrėjimą ir sugriežtėjimą, taip pat ir pirmaujančiose šalyse“, – kalbėjo jis.

„Visa tai neišvengiamai daro įtaką ir tarptautinių santykių pobūdžiui, neprideda jiems stabilumo ir nuspėjamumo. Tarptautiniai institutai silpsta, daugėja regioninių konfliktų, degraduoja ir pasaulio saugumo sistema“, – pridūrė V.Putinas.

JAV ir Rusijos sutartis dėl tolesnio strateginės puolamosios ginkluotės mažinimo ir apribojimų turimiems arsenalams buvo pasirašyta Prahoje 2010 metų balandžio 8 dieną ir įsigaliojo kitų metų vasario 6-ąją. Į sutartį yra įtraukta sąlyga, kad šalims susitarus jos galiojimas gali būti pratęstas iki penkerių metų.

Antradienį Rusija ir JAV apsikeitė dokumentais dėl sutarties pratęsimo, o trečiadienį Rusijos parlamentas ratifikavo Maskvos ir Vašingtono susitarimą pratęsti ją penkeriems metams.

Dokumente numatoma, kad START sutarties galiojimas turi būti pratęstas iki 2026-ųjų vasario.

START sutartis yra paskutinis tebegaliojantis branduolinių arsenalų ribojimo paktas tarp buvusių Šaltojo karo laikų priešininkių.

„Geras terminas“

Kremlius pasveikino sutarties pratęsimą penkerių metų laikotarpiui.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas trečiadienį sakė, kad pratęsus sutarties galiojimą būtų užsitikrinta pakankamai laiko deryboms dėl naujo susitarimo šiuo klausimu.

„Tai yra geras terminas, leisiantis mums gerai dirbti – jei bus politinė valia – ir toliau ją pratęsti arba (susitarti) dėl naujo susitarimo teksto“, – D.Peskovas sakė žurnalistams.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Dmitrijus Peskovas
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Dmitrijus Peskovas

2010 metais sudaryta naujoji START sutartis apriboja didžiausius branduolinius arsenalus kontroliuojančių Vašingtono ir Maskvos turimų branduolinių kovinių galvučių skaičių iki 1 550.

Vasario 5-ąją galioti baigiančio susitarimo pratęsimas yra laikomas reta galimybe Maskvai ir Vašingtonui pasiekti kompromisą, nepaisant pastaraisiais metais labai pablogėjusių šalių santykių.

Kalbėdamas su V.Putinu telefonu J.Bidenas leido suprasti, kad JAV laikysis griežtos pozicijos, išreikšdamas susirūpinimą dėl žmogaus teisių ir prieš Ukrainą nukreiptos agresijos.

JAV lyderis taip pat išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos valdžios elgesio su opozicijos nariais, įskaitant nerimą dėl „Aleksejaus Navalno apnuodijimo“, sakė Baltųjų rūmų atstovė spaudai Jen Psaki.

Tačiau sprendimas pratęsti naująją START sutartį leidžia tikėtis didesnio stabilumo dviejų labiausiai ginkluotų pasaulio valstybių santykiuose, užbaigdamas nežinios erą, prasidėjusią JAV prezidentaujant Donaldui Trampui.

Naujoji START sutartis, kurią 2010 metais pasirašė tuometis JAV prezidentas Barackas Obama ir tuometis Rusijos lyderis Dmitrijus Medvedevas, buvo laikoma B.Obamos pastangų „perkrauti“ santykius su Kremliumi dalimi.

„Nėra sąlygų perkrovimui“

Tačiau trečiadienį D.Peskovas pabrėžė, kad dideli nesutarimai tarp Maskvos ir Vašingtono išlieka, tuo leisdamas suprasti, kad apie santykių perkrovimą negali būti nė kalbos.

„Žinoma, kol kas nėra sąlygų perkrovimui“, – kalbėjo D.Peskovas.

„Užtenka, kad vakar prezidentai pabrėžė būtinybę tęsti dialogą, atkreipdami dėmesį į egzistuojančius gana rimtus nesutarimus“, – pridūrė jis.

Derybos dėl branduolinės ginkluotės mažinimo pernai įstrigo D.Trumpui iškėlus virtinę sąlygų, viena jų – kad prie sutarties prisijungtų ir Kinija, nors Pekinas aiškiai parodė, kad joje nedalyvaus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Baigiantis sutarties galiojimui, D.Trumpo administracija išreiškė norą ją pratęsti vieniems metams, tačiau derybos nutrūko JAV pareikalavus, kad sutarties metu Rusija sustabdytų branduolinę veiklą ir leistų atlikti patikrinimus.

Maskva pabrėžė, kad Rusija ir Jungtinės Valstijos pratęsia naująją START sutartį Maskvos sąlygomis.

D.Trumpo kadencijos metu Jungtinės Valstijos pasitraukė iš virtinės svarbių tarptautinių susitarimų, įskaitant Irano branduolinę sutartį ir Atviros oro erdvės sutartį. Vašingtonas taip pat pasitraukė iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties su Rusija.

Vokietija sveikina

Vokietija trečiadienį pasveikino Rusijos ir JAV įsipareigojimą pratęsti naująją Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutartį, pabrėždama, kad šis sprendimas padarys Europą „saugesnę“.

„Svarbių nusiginklavimo ir ginklų kontrolės metų pradžioje [sutarties] atnaujinimas yra svarbus pasiekimas“, – pareiškime pažymėjo vokiečių užsienio reikalų ministras Heiko Maasas.

Jis pridūrė, kad reikia imtis veiksmų siekiant „skubiai atšaukti“ D.Trumpo sprendimus pasitraukti iš kitų paktų, įskaitant Atviros oro erdvės sutartį ir svarbiausią ginklų kontrolės susitarimą su Rusija – Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min