-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 09 28 /2015 09 29

V.Putinas po susitikimo su B.Obama: sankcijos neveiksmingos, Rusijos neįmanoma atskirti

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį laikė „egzaminą“ – Jungtinėse Tautose jo laukė žodžių dvikova su JAV vadovu Baracku Obama. Abiejų lyderių pasisveikinimas buvo atsainus – trumpą rankos paspaudimą palydėjo vos matomos šypsenos dviejų Rusijos ir dviejų JAV vėliavų fone. Kiek anksčiau jiedu buvo nufotografuoti šaltai žvelgiantys vienas į kitą, kai apsikeitė nesmagiais tostais per JT pietus.
Vladimiro Putino ir Baracko Obamos susitikimas
Vladimiro Putino ir Baracko Obamos susitikimas / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Rusija pasiruošusi santykius su JAV atkurti

Daugiau nei po 1 valandą ir 40 minučių trukusio susitikimo V. Putinas žurnalistams pripažino, kad santykiai tarp Rusijos ir JAV nėra patys geriausi. „Santykiai prasti, o tam apibūdinti nereikia ir mano komentarų“, – kalbėjo Rusijos prezidentas.

Šiandieninis pokalbis buvo labai konstruktyvus, dalykiškas ir, mano nuostabai, labai atviras, – sakė V.Putinas.

Pasak jo, susitikimas su B. Obama buvo naudingas ir nuoširdus. „Šiandieninis pokalbis buvo labai konstruktyvus, dalykiškas ir, mano nuostabai, labai atviras“, – sakė jis žurnalistams po susitikimo su JAV prezidentu.

„Radome daug sąlyčio taškų, bet yra ir nesutarimų. Jie iš esmės žinomi, ir čia nėra reikalo juos kartoti“, – pridūrė jis.

„Esame pasiruošę mūsų santykius su JAV atkurti“, – teigė Rusijos prezidentas. V.Putinas pažymėjo, kad „esama galimybių kartu dirbti dėl bendrų problemų“.

„Rusijos izoliuoti neįmanoma“

Kalbėdamas apie Rusijos situaciją, jis patikino, kad tokios šalies kaip Rusija – neįmanoma izoliuoti.

„Aš nuo pat pradžių sakiau, kad sankcijos bus neveiksmingos, nes neįmanoma tokios šalies, kokia yra Rusija, atskirti. Tiesiog tai neįmanoma“, – sakė V. Putinas.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Vladimiro Putino ir Baracko Obamos susitikimas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Vladimiro Putino ir Baracko Obamos susitikimas

Spjūvis JAV ir Prancūzijos pasiūlymui

V.Putinas paniekinamai atmetė JAV ir Prancūzijos lyderių B.Obamos ir Francois Hollande'o raginimus atsistatydinti Sirijos vadovui Basharui al Assadui.

Jie, kaip man žinoma ir kaip man atrodo, nėra Sirijos Respublikos piliečiai ir todėl vargu ar turėtų dalyvauti sprendžiant kitos šalies vadovybės likimą, – sakė V.Putinas.

„Aš su didele pagarba žiūriu į savo kolegas – Amerikos ir Prancūzijos prezidentus, bet jie, kaip man žinoma ir kaip man atrodo, nėra Sirijos Respublikos piliečiai ir todėl vargu ar turėtų dalyvauti sprendžiant kitos šalies vadovybės likimą“, – sakė jis žurnalistams po susitikimo su JAV prezidentu.

„Tai vis dėlto pačių sirų reikalas“, – pridūrė jis, tačiau pripažino, kad Sirijoje vyksta kruvinas konfliktas.

„Todėl ir pasakiau, kad, palaikydami oficialios valdžios kovą su teroru, mes primygtinai reikalausime paraleliai vykdyti politinę pertvarką ir politinį procesą“, – pažymėjo V.Putinas. „Kiek žinau, prezidentas Assadas su tuo sutinka“, – sakė jis.

Neatmeta Rusijos oro smūgių galimybės Sirijoje

V.Putinas pareiškė, kad Rusija neatmeta oro smūgių galimybės siekiant paremti Sirijos lyderio Basharo al Assado pajėgų kovą su sukilėliais džihadistais.

„Kai dėl mūsų dalyvavimo, tai mąstome apie tai, nieko neatmetame. Bet jeigu veiksime, tai tik visiškai laikydamiesi tarptautinės teisės normų“, – sakė jis.

Šios normos, pažymėjo V.Putinas, reikalauja, kad tokių smūgių paprašytų šalies valdžia arba jiems pritartų JT Saugumo Taryba, todėl, pasak jo, tarptautinės koalicijos veiksmų prieš „Islamo valstybę“ negalima pavadinti legitimiais.

„Atkreipiu jūsų dėmesį į tai, kad pagal JT chartiją, pagal tarptautinę teisę skrydžius virš šalies teritorijos, juo labiau smūgių sudavimą galima vykdyti tik pagal JT chartijos septintąjį straipsnį ir nusprendus JT Saugumo Tarybai, arba gavus tos ar kitos šalies pakvietimą“, – sakė jis.

„Todėl panašaus pobūdžio veiksmų, nors jų ir imamasi prieš teroristines organizacijas, negalima pavadinti teisėtais“, – pareiškė V.Putinas.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Vladimiro Putino ir Baracko Obamos susitikimas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Vladimiro Putino ir
Baracko Obamos susitikimas

„Dėl Rusijos dalyvavimo, tai galvojame dėl to, ką papildomai galėtumėme padaryti tam, kad palaikytumėme tuos, kurie iš tikrųjų yra kovos lauke, kaip sakoma, priešinasi teroristams ir kovoja su jais, tarp jų ir su ISIL. O tokių nedaug – Sirijos teritorijoje tai pirmiausiai Sirijos armija ir kurdų daliniai“, – sakė V.Putinas pavartodamas kitą „Islamo valstybės“ akronimą.

Tačiau Rusijos lyderis pažymėjo, kad „apie jokias antžemines operacijas, apie Rusijos karių dalyvavimą antžeminėse operacijose nekalbama ir negali būti kalbama“.

V.Putinas pridūrė, kad jis ir B.Obama sutiko tęsti derybas dėl to, kaip užtikrinti savo karinių veiksmų koordinavimą, kad būtų išvengta atsitiktinių susidūrimų kovos lauke.

Susitikimas užtruko ilgiau, nei planuota

Susitikimas užtruko ilgiau, nei buvo planuota iš pradžių. Po susitikimo su Rusijos prezidentu, B. Obama buvo pastebėtas su kavos puodeliu. Tai iliustruoja, kiek jėgų ši diena pareikalavo iš JAV prezidento.

Tiek B. Obamos, tiek ir V. Putino, vėliau laukia dar keletas susitikimų.

Prieš susitikimą B. Obama ir V. Putinas pozavo fotografams prie abiejų šalių vėliavų. Newsru.com rašo, kad ši ceremonija truko apie 15 sekundžių.

Šalių lyderiai nebendravo nei tarpusavyje, nei su žurnalistais ir iš karto po trumpos ceremonijos užsidarė atskiroje patalpoje, kur vyko susitikimas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama ir Vladimiras Putinas ssveikinasi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama ir Vladimiras Putinas sveikinasi

Papildyta 00.22 val. Dar prieš susitikimą įvyko vakarienė, kurios metu prie bendro stalo sėdėjo B.Obama, V.Putinas ir Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-Moonas. „Reuters“ praneša, kad prieš vakarienę JAV ir Rusijos vadovai pasisveikino vienas kitam spausdami rankas.

Teigiama, kad V.Putinas nusišypsojo, tačiau B.Obama į šį gestą niekuo neatsakė.

Užstojo Siriją

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį savo kalboje Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje paragino formuoti plačią koaliciją kovai su „Islamo valstybe“ pasivadinusia grupuote Sirijoje. V.Putinas tokią koaliciją palygino su „antihitleriniu“ aljansu, kuris kovėsi prieš nacių Vokietiją per Antrąjį pasaulinį karą.

Savo kalbą Rusijos prezidentas pradėjo pažymėdamas, kad Jungtinėse Tautos visuomet būdavo nesutarimų ir prieštaravimų.

Tokia koalicija, anot jo, galėtų sutelkti skirtingiausias jėgas, pasirengusias ryžtingai stoti prieš tuos, kurie, kaip naciai, sėja blogį ir neapykantą žmonėms.

„Žinoma, pagrindiniai tokios koalicijos dalyviai turi būti musulmoniškos šalys; juk „Islamo valstybė“ ne tik kelia tiesioginę grėsmę, bet ir savo kruvinais nusikaltimais išniekina didingiausią pasaulio religiją – islamą“, – pabrėžė jis.

Jis taip pat pažymėjo, kad būtų didžiulė klaida nebendradarbiauti su Sirijos prezidentu Basharu al Assadu, nes būtent jo kariuomenė esanti vienintelė galia, tikrai kovojanti su „Islamo valstybės“ džihadistais.

„Laikome didžiule klaida atsisakymą bendradarbiauti su Sirijos valdžia, vyriausybine armija, su tais, kurie vyriškai akis į akį kaunasi su teroru“, – sakė V.Putinas.

Pasak jo, „reikia, pagaliau, pripažinti, kad be Assado vyriausybės pajėgų, taip pat kurdų kariuomenės, Sirijoje su „Islamo valstybe“ ir kitomis teroristinėmis organizacijomis realiai niekas nekovoja“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

V.Putinui pradėjus kalbą, Ukrainos delegacija kartu su prezidentu Petro Porošenka išėjo iš salės. Savo kalbą Rusijos prezidentas pradėjo pažymėdamas, kad Jungtinėse Tautos visuomet būdavo nesutarimų ir prieštaravimų, ir kad bet kurių vyriausybių veikla apeinant JT rezoliucijas yra neteisėta.

Pasak V.Putino, vadinamasis demokratinių revoliucijų eksportas neišvengiamai atvesdavo ne prie pažangos, o prie degradacijos tose šalyse, kuriose tai buvo daroma.

„Revoliucijų eksportas, jau vadinamų demokratinėmis, tęsiasi“, – sakė jis ir pateikė pavyzdžius iš Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos.

„Žinoma, politinės, socialinės problemos tame regione brendo seniai ir žmonės ten, žinoma, norėjo permainų. Bet kas įvyko iš tikrųjų? Agresyvus kišimasis iš išorės atvedė prie to, kad vietoj reformų valstybinės institucijos, ir pats gyvenimas be ceremonijų buvo sugriautas“, – sakė V.Putinas.

„Vietoj demokratijos ir pažangos triumfo – prievarta, skurdas, socialinė katastrofa, o žmogaus teisės, taip pat ir teisė į gyvybę, nieko nebevertos, – tęsė jis. – Taip ir norisi paklausti tų, kurie sukūrė tokią padėtį. Ar jūs suprantate dabar, ką jūs padarėte?“

Papildyta 18.41 val. Įgėlė V.Putinui

JAV prezidentas B.Obama netiesiogiai įgėlė Rusijos vadovui Vladimirui Putinui, sakydamas, kad „pasaulyje yra tokių, kurie mano, jog jėga galima pasiekti savo interesų, kad stipresnis gali užgrobti silpnesnį, kad galima pažeidinėti tarptautinę teisę“. 

Jo teigimu, negalima palaikyti tokių „tironų kaip Basharas al-Assadas“. B.Obama pabrėžė, kad jis yra galingiausios pasaulyje kariuomenės vadas ir neabejos, jei reikės ginti amerikiečius ar jų sąjungininkus.

Jis supeikė ir Kinijos veiksmus Pietų Kinijos jūroje bei Irano radikalus, šaukiančius: „Mirtis Amerikai“. Pasak B.Obamos, tokie veiksmai nesukuria saugumo ir pasitikėjimo atmosferos.

JAV lyderis pažadėjo, kad amerikiečiai prisidės prie JT saugumo palaikymo misijos ne tik finansais, bet ir žmogiškaisiais ištekliais.

B.Obama taip pat paragino užbaigti dešimtmečius trukusį JAV embargą Kubai.

JAV prezidentas B.Obama netiesiogiai įgėlė Rusijos vadovui V.Putinui.

Pasak jo, JAV Kongresas „neišvengiamai panaikins embargą, kurio daugiau nebeturi likti“, ir sulaukė susirinkusiųjų plojimų.

Dar Obama pareiškė, kad pasaulis negali ramiai žiūrėti, kai Rusija nebaudžiama pažeidžia Ukrainos suverenumą. Jis nurodė, jeigu Rusijai nebus pasekmių dėl Krymo aneksijos, taip gali atsitikti su bet kuria kita JT šalimi.

JAV prezidentas sakė, kad Rusijos valdžios kontroliuojama žiniasklaida atspindi įvykius kaip atgimstančios Rusijos pavyzdį ir kad tokio požiūrio laikosi daugelis JAV politikų, manančių, kad pasaulyje jau vyksta naujas šaltasis karas.

Tačiau, anot B.Obamos, taip nėra. Jis tvirtina, kad ukrainiečiams labiau kaip niekad rūpi jungtis su Vakarais.

JAV prezidentas pabrėžia, kad JAV nenori izoliuoti Rusijos; jis sako norįs, kad Rusija prisidėtų diplomatinėmis priemonėmis, sprendžiant krizę Ukrainoje tokiu būdu, kuris leistų Ukrainai pačiai pasirinkti savo ateitį ir kontroliuotų savo teritoriją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV prezidentas Barackas Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV prezidentas Barackas Obama

Būtent dėl šios priežasties, pridūrė prezidentas, JAV reikalauja krizės sureguliavimo Ukrainoje.

„O ne dėl to, kad Rusija būtų izoliuota. Mes to nenorime, mums reikia, kad Rusija būtų stipri, kad jai rūpėtų bendras darbas su mumis stiprinant visą tarptautinę sistemą“, – nurodė B.Obama ir pažymėjo, kad sankcijomis Rusijai nesiekiama grįžti prie šaltojo karo.

„Sankcijos, kurias mes ir mūsų partnerės įvedėme Rusijai – visiškai nereiškia siekio grįžti prie Šaltojo karo“, – sakė jis.

JAV prezidentas pabrėžia, kad JAV nenori izoliuoti Rusijos.

Dėl sankcijų sustojo kapitalo judėjimas, sustojo ekonomikos augimas Rusijoje, smunka rublio kursas.

„Vyksta išsilavinusių rusų migracija. Įsivaizduokite priešingą situaciją, jeigu Rusijai eitų diplomatijos keliu, jeigu dirbtų kartu su Ukraina, kartu su tarptautine bendruomene, kad būtų užtikrinta tai, jog Rusijos interesai būtų apsaugoti. Tai būtų geriau ir Ukrainai, bet ir taip pat ir Rusijai, ir geriau visam pasauliui“, – sakė B.Obama.

Ragino nuveikti daugiau

Generalinės Asamblėjos atidarymo kalboje pirmadienį, kreipdamasis į pasaulio šalių lyderius, JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas paragino Europą nuveikti daugiau, siekiant išspręsti migracijos krizę.

„Aš raginu Europą padaryti daugiau“, – sakė jis 193 šalių asamblėjai. Jis perspėjo, kad ištekliai šiai krizei spręsti yra pavojingai menki. „Pasaulinė humanitarinė sistema nesužlugdyta, ji nusigyvenusi“, – pažymėjo Ban Ki-moonas. Jungtinės Tautos turi tik pusę lėšų, reikalingų padėti žmonėms Irake, Pietų Sudane ir Jemene, ir tik trečdalį to, ko reikia Sirijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius