Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vaikus seksualiai išnaudojantys katalikų kunigai nėra pedofilai, teigia JAV tyrėjai

Kunigas.
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Kunigas
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV tyrėjai, įsigilinę į užsitęsusio skandalo dėl katalikų kunigų vykdyto vaikų seksualinio išnaudojimo priežastis, atsisako vadinti pedofilais nusikaltusius dvasininkus ir dėl šios problemos kaltina bendrą moralės nuosmukį šalyje, sakoma trečiadienį paskelbtoje studijoje.

„Dauguma kunigų, kurie buvo kaltinami išnaudojimu, nėra pedofilai“, – šio tyrimo vadovė Karen Terry iš Johno Jay baudžiamosios teisės koledžo sakė žurnalistams.

„Dauguma išnaudojimu kaltintų kunigų išnaudojo lytiškai bręstančius arba subrendusius nepilnamečius“, – pridūrė K.Terry, akcentuodamas, kad šioje studijoje pedofilais laikomi tik dešimties metų ar jaunesnius vaikus tvirkinantys asmenys.

Šį tyrimą sankcionavo JAV Katalikų vyskupų konferencija (USCCB) po 2002 metais kilusio skandalo, kai Bostono arkivyskupas pripažino dangstęs vieną kunigą, kuris, kaip jam buvo žinoma, seksualiai išnaudojo vaikus. Tačiau studijos išvadose teigiama, jog netinkamas dvasininkų elgesys su nepilnamečiais iš esmės jau tėra praeities problema.

Becky Lanni, kuri būdama 9–11 metų buvo seksualiai išnaudojama vieno kunigo, pasmerkė tyrimo rezultatus, sakydama, kad juose stengiamasi „sumenkinti“ padarytą skriaudą.

„Katalikų kunigų vykdyto nepilnamečių seksualinio išnaudojimo krizė yra istorinė problemą“, o tokių išnaudojimo atvejų pagausėjimą praeito amžiaus 7-ame ir 8-ame dešimtmečiais „lėmė bendrieji socialiniai veiksniai Amerikos visuomenėje“, – rašoma ataskaitoje, kurios autoriai nagrinėja 60 metų laikotarpį nuo 1950 metų.

K.Terry pridūrė, kad praeito amžiaus 7-as ir 8-as dešimtmečiai buvo laikotarpis, kurio metu išryškėjo „padidėjusių nukrypimo visuomenėje tendencijos“, ir kad skandalas dėl vaikų seksualinio išnaudojimo vystėsi lygiagrečiai su visuomenės dorovės nuosmukiu.

„Visuomenės įtaka susikirsdavo su kai kurių atskirų kunigų, kurių pasiruošimas gyvenimui celibate tuo metu nebuvo tinkamas, silpnybėmis“, – aiškina tyrėja.

Tačiau šioje studijoje sekso skandalo priežastys nesiejamos su katalikų kunigų celibatu ir išskirtinai vyriška Bažnyčios tarnų bendruomene.

Šį tyrimą prižiūrėjusios nuosaikiųjų katalikų organizacijos pirmininkė Diane Knight pareiškė, kad 7-as ir 8-as dešimtmečiai galbūt tikrai buvo „nuosmukio daugelyje visuomenės sričių laikotarpis“, tačiau „niekas iš to, kas yra įtraukta į šią ataskaitą, neturėtų būti interpretuojama kaip mėginimas pateisinti įvykusius siaubingo išnaudojimo atvejus“.

Prie USCCB pastato Vašingtone, kuriame vyko šios studijos pristatymas, susirinko būrelis nukentėjusiųjų, kurie prieš dešimtmečius patyrė kunigų seksualinį išnaudojimą. Šie žmonės sakė, kad šioje ataskaitoje pateikti griežti pasisakymai prieš nusikaltusius kunigus ir pažadai vengti tokių incidentų pasikartojimo tėra tušti žodžiai.

Becky Lanni, kuri būdama 9–11 metų buvo seksualiai išnaudojama vieno kunigo, pasmerkė tyrimo rezultatus, sakydama, kad juose stengiamasi „sumenkinti“ padarytą skriaudą.

„Sakyti, jog tai vyko 7-ame ir 8-ame dešimtmetyje, jog tai yra tų laikų įvykių padarinys yra mano išnaudojimo menkinimas“, – moteris sakė naujienų agentūrai AFP.

„Sakoma, kad pedofilijos aukos yra tik dešimties metų arba jaunesnės. Na, o kaip visi kiti nepilnamečiai, kurie buvo išnaudojami?“ – klausė ji.

Kaip nurodoma šioje studijoje, nuo 1950 metų išaiškinta daugiau nei 11 tūkst. incidentų, kai vaikai patirdavo kunigų seksualinį išnaudojimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min