Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vaisių pardavėjas, Tunise įžiebęs revoliuciją

Padėtis Tunise sekmadienį
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Revoliucija Tunise
Šaltinis: 15min
0
A A

Į gatves išėję žmonės pakeitė Tuniso istoriją – 24 metus šalį valdęs prezidentas buvo priverstas bėgti iš šalies, o gyventojai pagaliau pajautė laisvės dvelksmą. Tačiau visoje šioje istorijoje yra vienas žmogus, kurio vaidmuo ypatingas. Tai 26 metų tunisietis vaisių pardavėjas Alas Bouazizi.

Kaip rašo CNN, būtent A.Bouazizi daugeliui tunisiečių tapo kovos už laisvę, kančios simboliu ir privertė vis dar abejojančius išeiti į gatves.

26-erių tunisiečio istorija buvo panaši į daugelio šios šalies jaunuolių. Baigęs universitetą,  jis niekaip negalėjo susirasti darbo. Tačiau vaikinas nunorėjo tapti dar vienu „bedarbio jaunimo“ armijos nariu ir nusprendė kabintis į gyvenimą. Jis gatvėje ėmė prekiauti vaisiais ir daržovėmis, kad galėtų išlaikyti savo šeimą.

Deja, bet bandymai užsidirbti kad ir nedidelį atlyginimą žlugo. Vieną dieną pareigūnai konfiskavo jo prekes ir uždraudė vėl pasirodyti gatvėje, sakydami, kad jis neturi reikiamų leidimų.

Iki šiol sklando įvairios versijos, kodėl šis įvykis sukėlė tokį didelį A.Bouazizi įsiūtį. Remiantis viena versija, pareigūnas pažemino tunisietį, trenkdamas jam per veidą. Remiantis kita – jis bandė ieškoti teisybės ir  kreipėsi į oficialias institucijas, tačiau jokios pagalbos nesulaukė, o iš jo tik buvo pasityčiota.

Pastūmėjo žmones išeiti į gatves

Turbūt jau nesvarbu, kuri iš šių versijų teisinga, tačiau aišku, kad tolesni A.Bouazizi veiksmai pakeitė Tuniso istoriją. Praėjusių metų gruodžio 17 dieną jis priešais Vyriausybės pastatą pasidegė. 18 dienų ligoninėje buvo bandoma išgelbėti jo gyvybę, tačiau nesėkmingai. Vieną dieną aplankyti sunkaus ligonio atvyko netgi prezidentas ir vėliau išplatino nuotrauką, kurioje jis – su garsiuoju protestuotoju, nusprendusiu netgi paaukoti savo gyvybę.

Žmogaus teisių gynėja iš Paryžiaus Khadija Cherif sako, kad jis tapo „universiteto absolventų, niekaip negalinčių susirasti darbo, simboliu. A.Bouazizi tapo vėliau pasipylusių demonstracijų katalizatoriumi“.

Jau ir anksčiau bruzdėjusiam jaunimui šis tunisiečio poelgis buvo paskutinis kantrybės taurę perpildęs lašas. Jie išėjo į gatves, protestuodami prieš tai, kas vyksta šalyje.

A.Bouazizi mirė sausio 4 dieną. Dar po 10 dienų Tuniso prezidentas buvo priverstas bėgti iš šalies.

Degina savo praeitį

Kiekvienais metais tūkstančiai jaunų žmonių iš Šiaurės Afrikos stengiasi nelegaliai pakliūti į Europą, ieškodami geresnio gyvenimo. Jie vadina save harraka, ką būtų galima išversti kaip „degintojai“. Toks pavadinimas atsirado dėl to, kad pirmas dalykas, kurį jie stengiasi padaryti atvykę į Europą, – sudeginti savo pasus ir kitus dokumentus, baimindamiesi, kad busišsiųsti atgal į tėvynę.

Daugelis Tunise A.Bouazizi dabar laiko vienu iš „harraka“. Tačiau šį žodį jis suprato visai kitaip.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min