Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 12d. 06:07

Vakarai skelbia karą GRU, bet tikėtis, kad Kremlius pažabos savo agentus, neverta

Įtariami GRU agentai Amsterdamo Schipolio oro uoste
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Įtariami GRU agentai Amsterdamo Schipolio oro uoste

„Jei trumpam užmirštume, kad Vyriausioji žvalgybos valdyba (GRU) nebeegzistuoja (prieš kelerius metus ji buvo reformuota ir pervadinta), galėtume sakyti, kad nuo KGB laikų dar joks trijų raidžių akronimas nekėlė tiek nerimo Vakaruose“, – „The Independent“ rašo korespondentas Maskvoje Oliveris Carrollas. Anot jo, nors Vakaruose Rusijos žvalgyba pašiepiama ir gėdinama už klaidas, beprotišką elgesį ir savivalę, vargu, ar verta tikėtis, kad Vladimiras Putinas pažabos savo ištikimus vyrukus.

O.Carrollas primena, kad praėjusią savaitę Jungtinės Karalystės, Nyderlandų ir JAV vyriausybės praktiškai paskelbė karą Rusijos karinės žvalgybos tarnybai. JK užsienio reikalų ministras Jeremy Huntas pareiškė, kad GRU nebaudžiamai vykdo „beatodairišką ir visuotinę“ kibernetinę kampaniją ir jos veiksmai bus iškelti aikštėn. Jau kitą dieną buvo atskleisti keturi šiais nusikaltimais įtariami GRU karininkai.

Pasak autoriaus, tai lig šiol neregėtas žingsnis, kuriam drauge ryžosi JK ir Nyderlandų vyriausybės. Netrukus pasipylė dar daugiau informacijos ir kaltinimų iš JAV, kuri labai išsamiai išdėstė šių vyrų ir dar trijų Maskvos agentų nusikaltimus. Įtariama, kad jie bandė įsilaužti į Cheminio ginklo draudimo organizacijos, kovos su dopingu tarnybų, FIFA ir dar 36 sporto tarnybų tinklus.

Klaida po klaidos

O.Carrollas pastebi, kad šį mėnesį pasaulio žiniasklaida GRU skiria itin daug dėmesio. Bet jam keista, kad beveik neužsiminta apie KGB tradicijas perėmusią Rusijos Federalinę saugumo tarnybą (FSB) arba Išorinės žvalgybos tarnybą (SVR). „Paskutinių skandalų šviesoje beveik gali pasirodyti, kad FSB ir SVR yra vos ne „geri vaikinai“, – rašo autorius. Roberto Muellerio tyrimo kaltinamajame akte irgi visas dėmesys atiteko GRU, kuri pašiepiama kaip nuolat klystanti išprotėjusi ir nevaldoma tarnyba.

Pasigirdo ir siūlymų, kad Vakarai galėtų pamėginti paraginti kitas Rusijos saugumo tarnybas, kad šios pasistengtų įtikinti prezidentą neremti rizikingesnių GRU sumanymų.

O.Carrollas rašo, kad iš dalies išskirtinis dėmesys GRU yra logiškas. Juk būtent GRU padarė tas klaidas, kurių ir taip jau ilgas sąrašas šį mėnesį dar pasipildė.

Kažkodėl tarnyba per daug nesusimąsčiusi nusiuntė keturis karininkus, net neprisidengusius suklastotomis tapatybėmis šnipinėti Cheminio ginklo draudimo organizacijos ir palikti įkalčių virtinę, vedančią iki pat GRU būstinės Maskvoje. Kažkodėl jiems nepasirodė bloga mintis, kad karininkai visiškai atvirai keliaus visi drauge ir susitiks su ambasados atstovu stebint vaizdo kameroms. Kažkodėl tarnyba pamanė, kad nieko nenutiks, jei karininkų automobiliai bus registruoti duomenų bazėse, atvirai prieinamose juodojoje rinkoje – šis aplaidumas, beje, galėtų atskleisti dar 300 agentų tapatybes.

Primirštai kontorai – nauji veiklos horizontai

Pasak O.Carrollo, Vakarų šalyse GRU dabar veikia kaip niekada ryžtingai, nors ilgą laiką, net ir valdant V. Putinui, didžiajame žvalgybos žaidime beveik nedalyvavo ir, atrodo, neatliko jokio akivaizdaus vaidmens nykstančioje imperijoje. Autoriaus nuomone, padėtis pasikeitė 2008 m. po karo su Sakartvelu, kai kariuomenė suprato, jog subtilioms operacijoms reikia geresnių žvalgybos duomenų. Kitas lūžio taškas, O. Carrollo manymu, buvo Valerijaus Gerasimovo paskyrimas Rusijos karinių pajėgų Generalinio štabo vadu 2012 m. lapkritį.

„Jų horizontas išsiplėtė, o kartu su pasiūla atėjo ir paklausa, – sako įmonės „R.Politik“, teikiančios Rusijos politikos analizės paslaugas, įkūrėja ir vadovė Tatjana Stanovaja. Pasak jos, GRU ėmėsi naujo vaidmens kaip tik tuo metu, kai V.Putinas ėmė kratytis minčių apie būtinybę draugauti su Vakarais.

Jų horizontas išsiplėtė, o kartu su pasiūla atėjo ir paklausa, – sako įmonės „R.Politik“, teikiančios Rusijos politikos analizės paslaugas, įkūrėja ir vadovė Tatjana Stanovaja.

„Kai šalies vadovui tapo nebeįdomu žaisti pagal taisykles, GRU iš esmės tapo jo mėgstamiausiu puolimo įrankiu“, – rašo O.Carrollas. V.Putinui plečiant horizontą, aukštesnę pavarą įjungė ir agentai, ėmę aktyviau dirbti ir už buvusios posovietinės erdvės ribų. Nuo 2014 m. pab. jie ėmėsi reikšmingo vaidmens vykdant kibernetines operacijas, įgūdžius tobulindami rytų Ukrainoje ir Sirijoje.

Skaldyk ir valdyk?

O.Carrollas atkreipia dėmesį, kad kai kurių šaltinių duomenimis, tokių įžūlių metodų sėkmė sukėlė šiokią tokią tarpinstitucinę nesantaiką Rusijoje. Būtent į ją atrodo, Vakaruose ir dedamos viltys.

Egzistuoja versija, kad Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu nesutaria su FSB. Be to, šnekama, jog elitinė SVR iš aukšto žiūri į GRU dėl šios daromų klaidų. Kai kas net atkreipia dėmesį į SVR vado Sergejaus Naryškino pareiškimą apie Sergejaus ir Julijos Skripalių nunuodijimą. Pavadinęs bylą suklastota provokacija jis pabrėžė, kad operacija atlikta „neprofesionaliai“, taip, manoma, beveik atvirai mesdamas akmenį į GRU daržą.

T.Stanovaja sako, kad po Skripalių skandalo Rusijos žvalgybos tarnybų nesutarimai neabejotinai paaštrėjo. Pasak jos, daugelis karininkų skundžiasi, kad GRU neprofesionalumas kelia grėsmę prezidentui. Tačiau ekspertė pabrėžia ir tai, kad sisteminė ištikimybė prezidentui apsaugo GRU nuo bet kokių didesnių kitų agentūrų išpuolių – pvz., informacijos nutekinimo ar nepalankių pareiškimų. „Svarbiausia Rusijos slaptųjų tarnybų taisyklė – besąlygiška ištikimybė V.Putinui“, – aiškina analitikė.

Svarbiausia Rusijos slaptųjų tarnybų taisyklė – besąlygiška ištikimybė V.Putinui, – aiškina analitikė.

Nė žingsnio atgal

Kitų ekspertų nuomone, kalbos apie įtampą tarp Rusijos slaptųjų tarnybų išpūstos. „Gandai apie FSB ir GRU kivirčus yra nesąmonė“, – tvirtina knygos „Naujoji aukštuomenė“ autorius Andrejus Soldatovas, puikiai išmanantis Rusijos slaptųjų tarnybų veiklos užkulisius. Tačiau, pasak jo, jei jau žinoma, kad FSB tiria informacijos nutekėjimą iš GRU, galima neabejoti, kad GRU gavo nurodymų pažaboti operacijas ir susitelkti į žalos valdymą. „Viena be kito paprastai nevyksta“, – aiškina ekspertas.

Tad, O.Carrollo įsitikinimu, Vakarų viltims, kad dėl pastarųjų įvykių Rusijos žvalgybos politika ateityje taps nuosaikesnė, greičiausiai nelemta išsipildyti – vadas nerodo ženklų, kad ketintų išduoti savo ištikimus pavaldinius.

„V.Putino akyse šie vyrukai tebėra didvyriai, kurie gyvena kukliai ir rizikuoja gyvybe dėl tėvynės saugumo“, – sako T.Stanovaja, ir priduria: „Kaip gi jis gali juos kritikuoti? Ne, jis tik sustiprins jų „raumenis“. Bet koks žingsnis atgal reikštų pripažinimą, kad pralaimėjai.“

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

Verslas

Ekonomistas: Lenkijos mažomis kainomis neperspjausime

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

N-18 Aktualu

Anglijoje išprievartautos ir nužudytos lietuvės tėvai: „Ji galėjo padaryti bet ką“

Verslas

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Gazas

Ekspertai: kaip akių kontaktas gali išspręsti spūsčių problemas?

Sportas

Sporto žurnalistai išrinko metų pašnekovą, geriausias straipsnis – 15min

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Pasaulis kišenėje

5 žaviausi Europos miesteliai, kuriuose Kalėdos – tarsi iš pasakos

24sek

Apmaudu – „Neptūnas“ pralaimėjo paskutinių minučių trilerį „Bešiktaš“

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Ridas Žirgulis

Gyvenimas

Psichologas Kaune įkūrė svečių namus katinams: „Poreikis tikrai yra“

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Laisvalaikis

Kur ir kokių uogų rasti šiuo metų laiku?

Vardai

Natalijos Bunkės mylimasis Edgaras Eidėjus pirmąkart prabilo, kodėl metė kriminalisto darbą

Aktualu

Panevėžio rajone nuo kelio nuvažiavo ir į medį rėžėsi „SsangYong“ visureigis

Naujienos

Gazas

Artėja paskutinis „4x4 perimetro etapas“, įsivažiuoja naujiena motociklininkams Lietuvoje

Gyvenimas

Gydytojas Darius Rauba: „Nekaltas kosulys gali reikšti rimtą ligą“

Mokslas.IT

200 kibernetinio saugumo specialistų treniruojasi apginti Lietuvos kritinę infrastruktūrą

Aktualu

Varėnos baseine mokosi plaukti visi Varėnos rajono ugdymo įstaigų antraklasiai

Sportas

Tautų lyga: po lenkų įvarčio į savus vartus pergalę šventė Portugalija

Gyvenimas

Švęsdamas 18-tą gimtadienį Ernestas išgirdo skaudžią diagnozę: po metų kovos jo donore taps mama

Aktualu

Uraganas Michael pareikalavo mažiausiai šešių gyvybių

Gazas

Kim Jong Unas važinėja nauju „Rolls-Royce“: iš kur jį gavo?

Aktualu

Reanimacijos darbas iš arti: kai kurie pacientai – kaip granatos su ištrauktu žiedu

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? A.Antanaitis: „Pavardės Gervaitis Lietuvoje fiksuota nėra“

Aktualu

Paauglį sostinėje žiauriai sumušęs apsauginis išsisuko nuo teistumo, bet patuštins kišenes

Mokslas.IT

Ar galima įsigyti seną „Boeing 747“? Kiek tai kainuotų?

Pasaulis kišenėje

Prasidėjo ilgiausias skrydis pasaulyje – „Singapore Airlines“ orlaivis išskrido į Niujorką

24sek

Nebesivarginkite – bilietai į pirmąsias „Žalgirio“ rungtynes Eurolygoje iššluoti

Kultūra

Austėja Mikuckytė-Mateikienė: Pamatyti nematomą

Gyvenimas

Mes lygūs. Pirmoji pastorė Lietuvoje: „Vyrui būti kunigu garbė, o moteriai – vis dar gėda“

Aktualu

Kėdainiuose padaugėjo ištuokų

Aktualu

Su reperiu Kanye Westu pietausiantis D.Trumpas sieks juodaodžių rinkėjų palaikymo

Aktualu

Rusija surengė plataus masto branduolinių pajėgų mokymus

24sek

Eurolygos startas – triuškinanti CSKA pergalė ir blankus K.Pangosas

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min