Dabar populiaru
Publikuota: 2010 kovo 29d. 18:56

Vakarų šalys siūlo savo paramą kruvinų išpuolių sukrėstai Maskvai

Gaisrininkai prie metro įėjimo, kur nugriaudėjo sprogimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Gaisrininkai prie metro įėjimo, kur nugriaudėjo sprogimas

Vakarų valstybės pažadėjo palaikyti Rusiją jos kovoje su terorizmu, pasmerkdamos mirtiną, mažiausiai 37 gyvybes nusinešusį dviejų savižudžių sprogdintojų išpuolį Maskvos metropolitene pirmadienį.

Svarbiausios Rusijos partnerės Europoje: Vokietija, Prancūzija ir Didžioji Britanija stojo Maskvos pusėn po to, kai dviejuose sostinės metropoliteno traukiniuose buvo įvykdyti daugiausia gyvybių per pastarąjį penkmetį pareikalavę išpuoliai Maskvoje.

Apie nelaimę sužinojusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė esanti ištikta „šoko ir siaubo“. Ji per Rusijos vadovą Dmitrijų Medvedevą perdavė savo užuojautą aukų artimiesiems, sakė kanclerės atstovas.

Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy pasmerkė „neapykantos kupinus“ savižudžių išpuolius ir pažadėjo visapusišką Prancūzijos „solidarumą“ su Maskvos valdžia, pastarajai „susidūrus su siaubingais bailių išpuoliais“.

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Gordonas Brownas sakė, kad „jį pritrenkė“ žinia apie rytinio piko valandą Maskvos metropoliteną sudrebinusius sprogimus.

„Tokiems išpuoliams niekada nebus pateisinimo“, – žurnalistams sakė G.Browno atstovas, pasak kurio, Britanijos premjeras išsiuntė užuojautos ir paramos pareiškimą Rusijos prezidentui.

Tuo tarpu Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas pažadėjo „sunaikinti“ sprogdinimų organizatorius, kurie, Rusijos saugumo tarnybos vadovo teigimu, greičiausiai yra susiję su Šiaurės Kaukazo kovotojų grupuotėmis.

Santykių su Rusija gerinimo siekiantis JAV prezidentas Barackas Obama pasmerkė šiuos „papiktinančius“ išpuolius ir išreiškė „giliausią užuojautą“ Rusijos žmonėms dėl „siaubingų gyvybės netekčių ir sužeidimų“.

„Amerikos žmonės lygiai kaip ir Rusijos gyventojai reiškia nepritarimą smurtiniam ekstremizmui ir pasibjaurėtiniems teroristų išpuoliams, kuriais paminama žmogaus gyvybė, ir mes smerkiame šiuos papiktinančius veiksmus“, – sakoma pranešime, kurį išplatino Baltieji rūmai.

NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas, dar šį savaitgalį kalbėjęs apie glaudžią Vakarų ir Rusijos partnerystę saugumo srityje, viso Aljanso vardu griežtai pasmerkė išpuolius Maskvoje.

„NATO išlieka įsipareigojusi bendradarbiauti su Rusija kovoje su tarptautiniu terorizmu“, – pridūrė NATO vadovas.

Europos Tarybos Hermanas Van Rompuy  D.Medvedevui taip pat nusiuntė solidarumo ir užuojautos laišką visų 27–ių Europos Sąjungos vardu. Tokį patį laišką nusiuntė ir šiuo metu ES pirmininkaujanti Ispanija.

Jūs niekada neįrodysite savo tiesos, jeigu žudysite nekaltus, sunkiai dirbančius žmones, – J.Buzekas„Esu giliai sukrėstas tų teroristinių išpuolių, kurie buvo įvykdyti šį rytą Maskvos metropolitene, per kuriuos žuvo dešimtys nekaltų žmonių ir dar daug buvo sužeista“, – sakoma H.Van Rompuy pareiškime.

Europos Komisijos vadovas Jose Manuelis Barroso pareiškė, kad Europos Sąjunga „ryžtingai palaiko Rusijos valdžios pastangas kovoti su visomis terorizmo formomis.“

Europos Sąjungos parlamento pirmininkas Jerzy Buzekas pasmerkė kruvinus išpuolius Maskvos metropolitene ir pasiūlė visokeriopą pagalbą atliekant sprogdinimų tyrimą.

„Jūs niekada neįrodysite savo tiesos, jeigu žudysite nekaltus, sunkiai dirbančius žmones, kurie ankstyvomis rytmečio valandomis važiuoja į darbą metropolitenu“, – sakė buvęs Lenkijos premjeras.

ES šalys Lenkija ir Latvija, buvusios Sovietų bloko narės, kurių santykiai su Maskva dažnai būdavo gana įtempti, taip pat suskubo išreikšti savo paramą.

Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynski „griežčiausiais būdais“ pasmerkė išpuolius, išreiškė solidarumą ir pasiūlė Lenkijos paramą kovoje su terorizmu.

Latvijos vadovas Valdis Zatleris nusiuntė D.Medvedevui užuojautos laišką, informavo Latvijos prezidentūra.

Išpuolius pasmerkė ir Bulgarijos ministras pirmininkas Boika Borisovas. O Sofijoje viešintis Libano ministras pirmininkas Saadas Hariri akcentavo „kovos su valstybių sienų nežinančiu terorizmu svarbą“.

Europos Tarybos, kurioje svarbų vaidmenį vaidina Rusija, generalinis sekretorius Thorbjoernas Jaglandas pareiškė, kad „giliai sielvartauja dėl tragiškos žmonių gyvybių netekties“.

„Terorizmas žudo nesirinkdamas aukų, tačiau pagrindinis jo taikinys yra mūsų bendra laisvė ir mūsų vertybės. Todėl išpuoliai Maskvoje šiandien yra išpuoliai prieš mus visus “, – sakė Th.Jaglandas, pareikšdamas gilią užuojautą žuvusiųjų artimiesiems.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min