Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 09, 13:49

Vakarų tarptautinės įmonės sveikina naująjį Honkongo vadovą

Vakarų tarptautinės bendrovės ir vietos verslo magnatai pirmadienį laikraščiuose išspausdino skelbimus, kuriuose sveikino Johną Lee tapus naujuoju Honkongo administracijos vadovu, kritikams jo paskyrimo procesą pasmerkus kaip nedemokratišką.
Johnas Lee
Johnas Lee / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

64 metų J.Lee, buvęs saugumo vadovas, atlikęs svarbų vaidmenį slopinant Honkongo demokratijos šalininkų judėjimą, naujuoju šio tarptautinio verslo centro lyderiu buvo paskirtas sekmadienį. Jo kandidatūrą per balsavimą palaikė beveik visi propekiniško komiteto nariai.

J. Lee buvo vienintelis kandidatas pakeisti šiame poste kadenciją baigiančią Carrie Lam, Kinijai pertvarkant Honkongą pagal savo autoritarinį modelį ir toliau aktyviai vykdant politinių laisvių varžymo kampaniją.

Pirmadienį laikraščiuose „Ta Kung Pao“ ir „Wen Wei Po“, pavaldžiuose Pekino politiką dėl Honkongo nustatančiam biurui, buvo gausu skelbimų, kuriuose pirmaujančios įmonės ir verslo veikėjai sveikino J.Lee paskyrimą.

Dauguma jų buvo iš Kinijos ir Honkongo įmonių bei bendruomeninių organizacijų.

Didžiuoju ketvertu vadinamos buhalterinės apskaitos įmonės KPMG, „Deloitte“, EY ir „PwC“ buvo tarp Vakarų tarptautinių bendrovių, įdėjusių skelbimus.

Sveikinimus taip pat paskelbė Honkongo oro vežėja „Cathay Pacific“, konglomeratai „Swire“ bei „Jardine Matheson“, taip pat Honkongo šeimų valdomos nekilnojamojo turto milžinės, įskaitant „Sun Hung Kai“ ir „Henderson Land Development“.

Honkonge veikiančių Vakarų įmonių padėtis tampa vis rizikingesnė, ypač didėjant geopolitinei įtampai su Kinija.

Daugelis jų Vakarų rinkose palaikė progresyvius politinius siekius, įskaitant judėjimą prieš rasizmą „Black Lives Matter“, lyčių lygybę bei pastangas užkirsti kelią darbuotojų išnaudojimui tiekimo grandinėse.

Tačiau jos paprastai vengia kritikuoti Kinijos politiką tokių įtampos židinių, kaip Honkongas, Sindziangas, Tibetas ir Taivanas, atžvilgiu.

Kai kurios bendrovės, pavyzdžiui, HSBC, „Standard Chartered“, „Swire“ ir „Jardine Matheson“, viešai parėmė Pekino po 2019 metų prodemokratinių protestų Honkongui primestą drakonišką nacionalinio saugumo įstatymą, kuriuo buvo kriminalizuota kone visa disidentinė veikla.

Honkongas atsivers?

J.Lee, kuriam taikomos JAV sankcijos, iškilimas žymi pirmą kartą, kai saugumo pareigūnas užima aukščiausią Honkongo postą po kelerių neramių metų, kai miestą krėtė politiniai neramumai ir ekonomiškai sekinančios pandemijos valdymo priemonės.

Nors miesto „mini konstitucijoje“ įtvirtinta visuotinė rinkimų teisė, Honkongas niekada nebuvo tikra demokratija ir nuo jo perdavimo Kinijai 1997 metais tai buvo viena pagrindinių protestų priežasčių.

Po 2019-aisiais Honkongą septynis mėnesius purčiusių didžiulių ir kartais smurtinių demonstracijų už demokratiją Kinija ėmėsi griežtų priemonių kitokiai politinei nuomonei slopinti. Ji įvedė naujas – „tik patriotų“ – taisykles, smarkiai sumažinusias tiesiogiai renkamų parlamentarų skaičių ir leidžiančias kontroliuoti, kas dalyvauja rinkimuose.

J.Lee rinkimuose neturėjo varžovų ir 1 461 narį turinčiame propekiniškame komitete, kuriam pavesta rinkti miesto lyderį, per balsavimą gavo 99 proc. balsų. Komiteto narių skaičius sudaro vos 0,02 proc. miesto gyventojų skaičiaus.

Pekinas pasveikino šį procesą kaip „tikrą demokratinės dvasios pademonstravimą“.

Tuo metu Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pareiškė, kad naujo Honkongo lyderio paskyrimo procesu buvo pažeisti demokratijos principai ir politinis pliuralizmas.

J.Lee, buvęs policijos pareigūnas, žadėjo stiprinti Honkongo nacionalinį saugumą ir dar labiau suvienyti miestą su pagrindine Kinijos teritorijos dalimi.

Jis nori vėl išjudinti miesto ekonomiką ir pamažu atverti dėl pandemijos uždarytas jo sienas, konkurentams jau perėjus prie gyvenimo su koronavirusu.

Tačiau neaišku, kaip jis gali tai padaryti Kinijai dar labiau sugriežtinus savo strategiją „nulis COVIDo“.

Pirmadienio rytą C.Lam susitiko su ją pakeisiančiu J.Lee ir abu jie pasakė trumpas kalbas, pabrėždami, kad rengsis tvarkingam administracijų pasikeitimui.

J.Lee, kuris miesto vadovo pareigas perims liepos 1-ąją, buvo C.Lam saugumo vadovas, o vėliau – jos pavaduotojas.

Žurnalistai jo paklausė, ar honkongiečiai galės kritikuoti jo administraciją ir ar jiems grės areštas už „žodžio nusikaltimus“, kaip dešimtims demokratijos aktyvistų pastaraisiais metais.

J.Lee įsižeidė dėl tokio nusakymo.

„Manau, jūs labai klystate pavaizduodami, kad žmonės dabar apkaltinami vien dėl pareikštos nuomonės“, – sakė jis.

„Žmonės traukiami į teismą dėl įtarimų jų atžvilgiu ir jų veiksmų, prieštaraujančių įstatymui. Dėl jų veiksmų“, – pridūrė J.Lee.

Jo teigimu, jis pirmiausiai kreipsis į svarbiausias Kinijos agentūras Honkonge – Ryšių biurą, Nacionalinio saugumo komitetą, Užsienio reikalų ministerijos biurą ir Liaudies išlaisvinimo armijos įgulą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min