Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valdžia kontroliuoja situaciją Biškeke ir Kirgizijoje, teigia Kirgizijos laikinosios vyriausybės vadovė

Kirgizijos sostinėje tvyro chaosas
„Scanpix“ nuotr. / Kirgizijos sostinėje tvyro chaosas
Šaltinis: BNS
0
A A

Kirgizijos laikinosios vyriausybės vadovė Roza Otunbajeva teigia, kad valdžia kontroliuoja padėtį Biškeke ir visoje Kirgizijoje.

„Mes kontroliuojame situaciją“, – antradienį žurnalistams pareiškė R.Otunbajeva.

Ji sakė, kad siekiant užtikrinti tvarką Biškeke, kur pirmadienį vyko stichinės savavališko žemių užgrobimo akcijos, panaudotos Vidaus reikalų ministerijos pajėgos ir šalies Nacionalinio saugumo tarnybos.

Drauge ji neatmeta galimybės, jog „žemės užgrobimai gali pasikartoti“, bet pridūrė, kad vyriausybė imsis ryžtingų priemonių (jiems užkirsti kelią)“.

„Manau mes veikiame efektyviau nei prieš penkerius metus. Tada visa tai truko tris mėnesius. Vyriausybė aktyviai užkirs kelią tokiems veiksmams. Vakar daug organizatorių buvo suimti, aiškinamasi, kas jie ir kas sumokėjo už šiuos veiksmus“, – sakė R.Otunbajeva.

Pasak jos, sulaikyti 40 riaušių dalyvių.

Sostinė, vos atsigavusi nuo naktinių plėšikavimų po valdžios pasikeitimo, vėl nuogąstauja dėl plėšimų ir pogromų. Pirmadienio rytą agresyviai nusiteikusių žmonių minia su lazdomis pradėjo užgrobinėti žemes Biškeko priemiesčiuose.

Mačiusieji pranešė, kad tūkstantinė minia žiauriai sumušė sklypų savininkus Majovkos kaime, kurių dauguma yra rusai ir turkai meschetai, taip pat sudegino milicijos skyrių.

Valdžia, nuogąstaudama, kad gali būti panaudota jėga, iš pradžių nusiuntė derybininkus ir įtikino užgrobėjus palikti miestą. Bet sutemus situacija Majovkoje vėl tapo nekontroliuojama.

Praėjusią savaitę K. Bakijevas po Rusijos, JAV ir Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijoje pirmininkaujančio Kazachstano įsikišimo išskrido į Kazachstano Tarazo miestą. Pirmadienį Astana pareiškė, kad jis išvyko iš Kazachstano nežinoma kryptimi.

Tolesnis nuversto prezidento buvimas Kirgizijoje galėjo sukelti pilietinį susipriešinimą į klanus pasidalijusioje šalyje ir etninius konfliktus valstybės pietuose, bet ir po to, kai "dirgiklio" nebeliko, naujoji valdžia negali lengvai atsikvėpti.

Pirmadienį Džalal Abade Kirgizijos pietuose, K.Bakijevo tėvynėje, vyko jo kraštiečių mitingai. „Reuters“ korespondentas pranešė, kad maždaug 2 tūkst. žmonių susirinko šalia prieš dvi dienas užgrobto srities administracijos pastato, reikalaudami grąžinti prezidentą į valdžią ir skanduodami: „Bakijevas – mūsų teisėtas prezidentas!“.

„Opozicija atėjo į valdžią per kraują!“ – skelbė transparantai. Prie mitinguotojų prisijungė maždaug pusė šimto raitelių. Kitoje vietoje, prie universiteto pastato, susirinko daugiau kaip 1 tūkst. išeivių iš Uzbekijos, remiančių naują valdžią, kurie, nesant tvarkos saugotojų pradėjo sudarinėti savo draugoves.

Pavakarę mitinguotojai išsiskirstė.

Nesant valdžios, laikinoji vyriausybė, vadovaujama buvusios užsienio reikalų ministrės R.Otunbajevos, įsipareigojo atkurti tvarką ir žada konstitucijos reformą, kuri neleistų sutelkti valdžios vieno klano rankose. Vyriausybė dar nesulaukė tarptautinio pripažinimo, bet Maskva ir Vašingtonas jau pažadėjo ją remti.

Omurbekas Tekebajevas, atsakingas vyriausybėje už konstitucinę reformą, pirmadienį pranešė, kad valdžia parengė „sugrįžimo į demokratiją“ programą, numatančią surengti parlamento ir prezidento rinkimus rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje, per kuriuos Centrinės rinkimų komisijos darbe dalyvaus JT nuolatiniai atstovai.

Naujoji valdžia, leidusi K.Bakijevui palikti šalį, iškėlė baudžiamąsias bylas jo artimiesiems ir jėgos struktūrų pareigūnams už šaudymą į demonstrantus. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min