15min be reklamos
2022 11 30, 11:30 Atnaujinta 2022 11 30, 12:05

Valstybinė žiniasklaida: mirė buvęs Kinijos lyderis Jiang Zeminas

Buvęs Kinijos lyderis Jiang Zeminas, vadovavęs šaliai transformacijų laikotarpiu nuo 9-ojo dešimtmečio pabaigos iki naujo tūkstantmečio pradžios, trečiadienį mirė, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.
Buvęs Kinijos prezidentas Jiang Zeminas
Buvęs Kinijos prezidentas Jiang Zeminas / „Reuters“/„Scanpix“
Temos: 2 Kinija Istorija

„Trečiadienį buvo paskelbta, kad Jian Zeminas mirė dėl leukemijos ir daugelio organų nepakankamumo Šanchajuje 2022 metų lapkričio 30 dieną 12 val. 13 min. (6 val. 13 min. Lietuvos laiku), būdamas 96-erių“, – pranešė „Xinhua“.

„Draugo Jiang Zemino mirtis – neišmatuojama netektis mūsų partijai, kariuomenei ir visų etninių grupių žmonėms“, – rašoma valdančiosios Komunistų partijos, parlamento, ministrų kabineto ir kariuomenės laiške Kinijos žmonėms, kuriame pranešama apie mirtį.

Jame „mūsų mylimas draugas Jiang Zeminas“ apibūdinamas kaip išskirtinis, didelio prestižo lyderis, didis marksistas, valstybės veikėjas, karinis strategas ir diplomatas, seniai išbandytas komunistų kovotojas.

Jiang Zeminas atsirado lyg iš niekur ir tapo Kinijos valdančiosios Komunistų partijos vadovu po kruvinų 1989 m. Tiananmenio žudynių prieš demokratijos šalininkus. Jis Kinijos lyderio poste pakeitė Deng Xiaopingą, kai šalis dar buvo tik pradėjusi ekonomikos modernizavimą.

Vėliau jis ištraukė šalį iš diplomatinės izoliacijos, užmezgė ryšius su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ir prižiūrėjo precedento neturintį šalies ekonominį pakilimą.

Tuo metu, kai 2003-aisiais jis pasitraukė iš prezidento pareigų, Kinija jau buvo tapusi Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) nare, sugebėjo užsitikrinti, kad 2008-ųjų vasaros olimpinės žaidynės vyktų Pekine, ir sparčiai artėjo prie supervalstybės statuso.

Analitikai sako, kad Jiang Zemino ir jo „Šanchajaus gaujos“ frakcija dar ilgai darė įtaką komunistų politikai po to, kai jis paliko aukščiausią šalies postą.

Buvęs Kinijos lyderis buvo vedęs Wang Yeping, su kuria susilaukė dviejų sūnų.

Valstybinė žiniasklaida pranešė, kad mirus Jiang Zeminui vėliavos prie pagrindinių Kinijos komunistų partijos ir vyriausybės pastatų Kinijoje ir visame pasaulyje bus nuleistos iki pusės stiebo.

Pasak Kinijos valstybinio transliuotojo CCTV, Jiang Zemino laidotuvių organizavimo komiteto įsakymas dėl vėliavų galioja nuo trečiadienio iki laidotuvių dienos, kuri dar nebuvo paskelbta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min