Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 29d. 19:08

Vatikano galios žaidimai ištryško į paviršių: maištauja konservatoriai

Popiežius Pranciškus
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Popiežius Pranciškus

Popiežius Pranciškus, vos pradėjęs eiti šias atsakingas pareigas, parodė esantis nusiteikęs atskleisti šiltesnį Katalikų Bažnyčios veidą ir patraukti Šventąjį Sostą toliau nuo kultūros karų ir tokių temų kaip abortai ar homoseksualumas. „Kas aš toks, kad juos teisčiau?“ – kartą, paklaustas apie gėjus kunigus, pareiškė pontifikas. Tai tiesiog negalėjo neįsiutinti Vatikano konservatorių, kurie dabar kyla į kontrataką, rašo „The New York Times“.

Kokie pikti popiežiaus politiniai ir doktrininiai priešai, paaiškėjo praėjusį savaitgalį, kai buvęs Vatikano pasiuntinys Vašingtone Carlo Maria Vigano paskelbė dygų viešą laišką, kuriame apkaltino „homoseksualų srovę“ Vatikano hierarchijoje seksualine prievarta.

Laiške C.M.Vigano paragino Pranciškų, kuris netrukus atvyks į Lietuvą, atsistatydinti ir teigė, kad pontifikas žinojo apie amerikiečių kardinolui Theodore'ui McCarrickui mestus kaltinimus lytiniu išnaudojimu, bet juos ignoravo.

Ideologiškai motyvuota opozicija šiuo laišku – paskelbtu popiežiui lankantis Airijoje – Bažnyčią supantį seksualinės prievartos skandalą pavertė ginklu, kuris gali net išversti Pranciškų iš pareigų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Arkivyskupas Carlo Maria Vigano
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Arkivyskupas Carlo Maria Vigano

Net jei ne, Katalikų Bažnyčioje homoseksualumo tema visu greičiu grįžo į diskusijų, supančių krizę dėl lytinio išnaudojimo, epicentrą.

Siekia tik politinės naudos?

Intrigos ir mūšiai Vatikane – ne naujiena. Vis dėlto tokios kovos paprastai pasilieka už senovinių sienų Romoje – šimtai milijonų katalikų visame pasaulyje apie nesantaiką daug nesužino.

Tačiau šis mūšis vyksta neįtikėtinai atvirai ir brutaliai – čia kalti tokie laikai, kai informacija sklinda žaibiškai greitai. Be to, popiežius nenori tildyti kritikų, o tema išties jautri – dėl vaikų išnaudojimo iš Bažnyčios jau pasitraukė daugybė tikinčiųjų.

Viešas smūgis popiežiui tik įrodo, į kokią gilią neviltį Bažnyčios konservatorius varo Pranciškus.

Laiške paskelbti kaltinimai Pranciškui kol kas nėra paremti įrodymais. Sekmadienį paklaustas apie laiško turinį, popiežius pareiškė „nepagerbsiantis“ jo atsakymu.

Vis dėlto kaltinimai rimti, o aptakus pontifiko atsakymas tik padidino visuomenės susidomėjimą – ypač pagrindiniu teiginiu, esą Pranciškus žinojo apie nederamus Th.McCarricko santykius su seminaristais ir nieko nedarė.

„Scanpix“/AP nuotr./Theodore'as McCarrickas
„Scanpix“/AP nuotr./Theodore'as McCarrickas

„Problema rimta“, – sako jau daug metų Vatikano reikalus žurnale „L'Espresso“ apžvelgiantis Sandro Magisteris.

Jo teigimu, viešas smūgis popiežiui tik įrodo, į kokią gilią neviltį Bažnyčios konservatorius varo Pranciškus. S.Magisteris mano, kad pontifikas, anksčiau tokias salves ignoruodavęs, šįkart sau to leisti negali.

„Kalbant apie šią temą, poveikis kur kas didesnis. Šioje teritorijoje popiežius gana pažeidžiamas“, – teigia S.Magisteris.

Pranciškus, apžvalgininkų teigimu, muistosi, nes nenori dar labiau padrąsinti mažos – nors ir garsios bei įtakingos – konservatyvių prelatų, siejamų su minėto laiško autoriumi C.M.Vigano, grupės.

Popiežius iš kelio yra patraukęs keletą svarbiausių ideologinių oponentų, tačiau pontifikas labiau nei jo pirmtakai nusiteikęs leisti garsiai diskutuoti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus

Tad iššūkių Pranciškui netrūksta – ypač dėl jo pasisakymų dėl draudimo išsiskyrusiems ar antrą kartą susituokusiems parapijiečiams priimti komuniją.

Pirmadienį popiežiaus rėmėjai laišką vadino dar viena desperatiška į neviltį puolusių konservatorių, pratusių daryti tvarką, ataka. Pranciškaus šalininkai tiki, kad kaltinimai bus atremti.

Be to, kai kurios priekabiavimo aukos, jau ilgai spaudžiančios popiežių imtis veiksmų, o ne vien siūlyti atsiprašymus, tvirtino, kad arkivyskupas C.M.Vigano laišku siekia vien politinės naudos – esą didelio susirūpinimo nukentėjusiais vaikais nėra.

Kruopščiai paruoštas smūgis popiežiui

Seksualinės prievartos prieš vaikus skandalas toliau kausto pasaulio katalikų dėmesį. Tačiau Pranciškaus bandymai atverti Katalikų Bažnyčios duris jo priešams nepatinka – oponentai tvirtina, kad pontifikas pažeidžia šimtametes taisykles ir kelia sumaištį Vatikane.

Jei Pranciškus manė, kad debatai dėl homoseksualumo Bažnyčioje jau baigti, pastarųjų dienų įvykiai liudija – toli gražu ne.

Visame pasaulyje, ypač – JAV, dabar apstu konservatyvių katalikų kuriamų tinklaraščių, o C.M.Vigano laiškas, reikia pastebėti, buvo strategiškai gerai paruoštas smūgis 81-erių popiežiui.

„Būkime tikslūs: tai vis dar tik kaltinimai, bet aš manau, kad jie įtikinami, – atvirame laiške parašė vienas Teksaso vyskupas Josephas Stricklandas. – Kaip įmanydamas sieksiu, kad būtų atliktas tyrimas ir kad atsakomybę prisiimtų visi – net aukščiausiuose Bažnyčios sluoksniuose.“

Negana to, jei Pranciškus manė, kad debatai dėl homoseksualumo Bažnyčioje jau baigti, pastarųjų dienų įvykiai liudija – toli gražu ne.

„Homoseksualų tinklai, egzistuojantys Bažnyčioje, turi būti suplėšyti“, – parašė arkivyskupas C.M.Vigano. Jis teigė, kad seksualinės prievartos šaknys slypi būtent tuose tinkluose.

Skandalas jau anksčiau įplieskė aršius debatus katalikiškuose leidiniuose. Kai kurie kritikai dėl krizės kaltina celibato įžadus – esą žmogiškos traukos slopinimas gali privesti prie pedofilijos ir prievartavimų.

Katalikų šeimos konferencijos, kuri konkuruoja su Vatikano rengiamu Pasauliniu šeimų susitikimu, organizatoriai pareiškė, kad popiežius, pasmerkęs prievartą, suklydo nepasakydamas, jog kaltas homoseksualumas. Esą tai pavertė seminarijas „pamazgų duobėmis“.

Pietų Afrikos Respublikos kardinolas Wilfridas Napieras irgi pareiškė, kad dėl skandalo kalti homoseksualai.

„Scanpix“/AP nuotr./Kardinolas Raymondas Burke
„Scanpix“/AP nuotr./Kardinolas Raymondas Burke

Galiausiai konservatyvus kardinolas Raymondas Burke – bene pagrindinis popiežiaus Pranciškaus kritikas – pasmerkė „labai rimtą homoseksualumo kultūros Bažnyčioje problemą“. Esą būtina „išvalyti“ ne tik kunigų luomą, bet ir pačią hierarchiją Vatikane.

Kaltina gėjų kuopelę Vatikane

2005 metais Vatikanas paskelbė, kad net celibato besilaikantys gėjai negali dirbti kunigais. Bažnyčioms vadovams nurodyta atmesti vyrų, kurie „praktikuoja homoseksualumą, remia vadinamąją gėjų kultūrą ir rodo gilias homoseksualumo tendencijas“, prašymus įstoti į seminarijas.

Pranciškaus kritikai mano, kad spalį Romoje vyksiantis vyskupų iš viso pasaulio susitikimas, kurio tema bus jaunimas, gali tapti aršaus mūšio lauku.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus

Tokie kritikai nori, kad susitikime būtų aiškiai pasisakyta apie Bažnyčios nepritarimą homoseksualumui. Tiesa, Pranciškus pastaruoju metu apie tai kalba išties daug.

Jis ką tik rekomendavo vaikų, kuriems pasireiškia polinkis į homoseksualumą, tėvams prašyti psichiatrų pagalbos. Be to, pranešama, kad gegužę pontifikas Italijos vyskupams pareiškė: „Jei turite bent menkiausių abejonių dėl būsimų seminaristų, geriau jų nepriimkite.“

C.M.Vigano ir jo sąjungininkai toliau tvirtina, kad popiežius pernelyg tolerantiškas gėjams Bažnyčioje. Esą Pranciškus ignoruoja faktą, kad daugelis dvasininkų seksualinės prievartos aukų – vyriškos giminės.

Ir vis dėlto arkivyskupas C.M.Vigano ir jo sąjungininkai toliau tvirtina, kad popiežius pernelyg tolerantiškas gėjams Bažnyčioje. Esą Pranciškus ignoruoja faktą, kad daugelis dvasininkų seksualinės prievartos aukų – vyriškos giminės.

Daugelis ekspertų atsisako lyginti homoseksualumą ir pedofiliją – tai tiesus kelias į diskriminaciją. Pasauliečiai tokią samplaiką atmeta.

Vis dėlto Vatikane tokios teorijos dar gajos. Čia daug kas tiki, kad Vatikane dirba gėjų grupuotė, kurios atstovų – trijų kardinolų – pranešimas apie 2012-ųjų „Vatileaks“ skandalą esą išvertė iš pareigų buvusį popiežių Benediktą XVI.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Benediktas XVI
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Benediktas XVI

Ši ataskaita iki šiol įslaptinta, tačiau arkivyskupas C.M.Vigano savo laiške paminėjo kelias pavardes – žinoma, Pranciškaus sąjungininkų.

Antai Čikagos arkivyskupas, kardinolas Blase'as Cupichas neva „yra akinamas savo gėjams palankios ideologijos“.

C.M.Vigano nepatinka B.Cupicho nuomonė, kad dėl dvasininkų vykdomų seksualinių nusikaltimų kaltas ne homoseksualumas ir kad „tokie teiginiai tik nukreipia dėmesį nuo tikrosios problemos – klerikalizmo“.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Čikagos arkivyskupas, kardinolas Blase'as Cupichas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Čikagos arkivyskupas, kardinolas Blase'as Cupichas

„Manau, kad neteisinga pulti gėjus ir homoseksualus – lyg būtų labiau tikėtina, kad būtent jie, o ne heteroseksualūs žmonės, skriaus vaikus. Tokių duomenų nėra“, – sekmadienį teigė kardinolas B.Cupichas.

C.M.Vigano laiške taip pat apgailestauja, kad Vatikane dabar darbuojasi jėzuitų kunigas Jamesas Martinas, kuris yra parašęs knygą apie tai, kaip plačiau atverti Bažnyčios duris gėjams katalikams.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Amerikietis kunigas Jamesas Martinas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Amerikietis kunigas Jamesas Martinas

Anot C.M.Vigano, Bažnyčia, kuri pakvietė tėvą Martiną pasakyti kalbą Pasauliniame šeimų susitikime Dubline, „kompromituoja jaunus žmones“.

Pats J.Martinas teigia: „Kad visi gėjai kunigai yra prievartautojai, atrodo todėl, kad nėra sveikų celibato besilaikančių gėjų dvasininkų pavyzdžių. Daugelis gėjų kunigų bijo viešintis, nes atmosfera nuodinga.“

„Kad gėjai kunigai labiau linkę į prievartą, yra tiesiog stereotipas. Moksline prasme tai klaidinga. Visa tai – dėl baimės“, – tvirtino dvasininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Iš Oslo į Donbasą: kodėl Ukrainos kariuomenė išspyrė su radikalais susibičiuliavusį norvegą?

Interviu Aktualu

Buvusi Vyriausybės kanclerė M.Dargužaitė: „Jei įrašai ištrinami, tai atrodo, kad kažkas slepiama nuo visuomenės“

Gazas

F-1 etapas JAV: po penkerių metų pertraukos pergalę iškovojo Kimi Raikkonenas

Aktualu

Politologas: G.Nausėda ir V.Ušackas – labiau aristokratiški, S.Skvernelis – iš liaudies

Gyvenimas

Projekto „Pasimatuok jūrą“ įkūrėja J.Zinkevičiūtė: kodėl aklas karjeros siekimas prieštarauja moters prigimčiai

Gazas

„Fast Lap“ organizatoriai deda tašką: „Uždarome projektą“

Aktualu

P.Auštrevičius: už R.Šimašiaus dalyvavimą rinkimuose ne su partija balsavo 10 proc. Vilniaus liberalų

Vardai

Viešumo vengusi Monika Šalčiūtė – apie sunkią ligą, dėl kurios nenorėjo išeiti iš namų

Gyvenimas

Pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį

Pasaulis kišenėje

Diuseldorfas: ilgiausias pasaulyje baras

Gyvenimas

Ypatinga Ievos istorija: Italijoje ištekėjusi už gruzino kuria laimę Kaune ir augina kitokią dukrą

Gazas

Įdomioji istorija: kuriuose Lietuvos miestuose tarpukariu vyko motociklų treko lenktynės

24sek

Geliantis Virginijaus Šeškaus klausimas: „Gal kitą kartą be lanko žaisime?“

N-18 Aktualu

Januliškio gyventojus sukrėtė beširdžių žiaurumas: kažkas nušovė du šeimos augintinius

24sek

„Žalgirį“ baudęs Tyleris Ennisas patyrė itin šiurpią traumą

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Apie pozavimą hipertikrovėje

Vardai

Apie oficialias skyrybas pranešęs Sigitas Martinavičius jau planuoja kitas vestuves – tuoksis Balyje

Sportas

Milano derbyje – paskutinės minutės įvartis ir „Inter“ triumfas

Aktualu

Lietuvos stačiatikiai nesiruošia net svarstyti atsiskyrimo nuo Maskvos patriarchato

Maistas

Vietnamiečių šeimos restoranas Vilniuje – padėka Lietuvai už šiltą priėmimą

Naujienos

Išrinktos gražiausios kelionėse darytos vestuvių nuotraukos

Deuce

Jie nusimetė drabužius aikštėje, bet įspėjimą gavo tik viena – kodėl taip?

Aktualu

Belgijoje motina įtariama nužudžiusi tris vaikus

Aktualu

Remontai Vilniaus mokyklose baigiami, bet darbų liks ir rugsėjui

24sek

Klaipėdos „Neptūnas“ repeticijų etapą pradėjo pergale 51 taško skirtumu

15min tyrimas Aktualu

Kremliaus propagandos aparato viduje: prorusiškiems portalams Baltijos šalyse – dideli pinigai ir instrukcijos iš Maskvos

Aktualu

E.Kūris: EŽTT faktai dėl CŽV kalėjimo visiškai įtikinantys, negali būti skundžiami

Gyvūnų klubas

Vilnius turės zoologijos sodą su beždžionėlėmis, lemūrais, pitonais, vėžliais

15min iš Glazgo Sportas

Nuostabioje kalnų papėdėje Brendanas Rodgersas pasakojo, kaip gerbia „Sūduvą“

24sek

Neįprastas vaizdas Slovėnijoje: Šaras išvien su teisėjais

24sek

Broliai Lavrinovičiai pergale debiutavo Prienų klube, jame pasirodė ir D.Šalenga

Vardai

Natalija ir Sigitas Martinavičiai santuokos negelbės – dramatiškų skyrybų byla pasiekė teismą

Gazas

Rusija šurmuliuoja: Maskvoje parodytas naujasis Vladimiro Putino limuzinas „Aurus“

Verslas

Britai uždraudė natūralios kontracepcijos reklamą

Vardai

„Pop Ladies“ permainos: Anželai Adamovič pagimdžius sūnų, ją pakeitė nauja narė

Aktualu

Kaunietė siekia surasti, kas sankryžoje pražudė kačiuką: išmetė lyg šiukšlę?

Gyvenimas

Nemiga signalizuoja apie rimtesnes ligas – kada kreiptis į gydytojus?

Aktualu

D.Trumpas pranešė apie būsimą Baltųjų rūmų patarėjo D.McGahno pasitraukimą iš posto

Aktualu

S.Skvernelis ragina atidžiau spręsti klausimus dėl valdininkų atleidimo

Pasaulis kišenėje

Liūdnas vaizdas: nykstančio kaimo negelbėja net naujai išasfaltuota gatvė

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min