Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 29d. 19:08

Vatikano galios žaidimai ištryško į paviršių: maištauja konservatoriai

Popiežius Pranciškus
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Popiežius Pranciškus

Popiežius Pranciškus, vos pradėjęs eiti šias atsakingas pareigas, parodė esantis nusiteikęs atskleisti šiltesnį Katalikų Bažnyčios veidą ir patraukti Šventąjį Sostą toliau nuo kultūros karų ir tokių temų kaip abortai ar homoseksualumas. „Kas aš toks, kad juos teisčiau?“ – kartą, paklaustas apie gėjus kunigus, pareiškė pontifikas. Tai tiesiog negalėjo neįsiutinti Vatikano konservatorių, kurie dabar kyla į kontrataką, rašo „The New York Times“.

Kokie pikti popiežiaus politiniai ir doktrininiai priešai, paaiškėjo praėjusį savaitgalį, kai buvęs Vatikano pasiuntinys Vašingtone Carlo Maria Vigano paskelbė dygų viešą laišką, kuriame apkaltino „homoseksualų srovę“ Vatikano hierarchijoje seksualine prievarta.

Laiške C.M.Vigano paragino Pranciškų, kuris netrukus atvyks į Lietuvą, atsistatydinti ir teigė, kad pontifikas žinojo apie amerikiečių kardinolui Theodore'ui McCarrickui mestus kaltinimus lytiniu išnaudojimu, bet juos ignoravo.

Ideologiškai motyvuota opozicija šiuo laišku – paskelbtu popiežiui lankantis Airijoje – Bažnyčią supantį seksualinės prievartos skandalą pavertė ginklu, kuris gali net išversti Pranciškų iš pareigų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Arkivyskupas Carlo Maria Vigano
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Arkivyskupas Carlo Maria Vigano

Net jei ne, Katalikų Bažnyčioje homoseksualumo tema visu greičiu grįžo į diskusijų, supančių krizę dėl lytinio išnaudojimo, epicentrą.

Siekia tik politinės naudos?

Intrigos ir mūšiai Vatikane – ne naujiena. Vis dėlto tokios kovos paprastai pasilieka už senovinių sienų Romoje – šimtai milijonų katalikų visame pasaulyje apie nesantaiką daug nesužino.

Tačiau šis mūšis vyksta neįtikėtinai atvirai ir brutaliai – čia kalti tokie laikai, kai informacija sklinda žaibiškai greitai. Be to, popiežius nenori tildyti kritikų, o tema išties jautri – dėl vaikų išnaudojimo iš Bažnyčios jau pasitraukė daugybė tikinčiųjų.

Viešas smūgis popiežiui tik įrodo, į kokią gilią neviltį Bažnyčios konservatorius varo Pranciškus.

Laiške paskelbti kaltinimai Pranciškui kol kas nėra paremti įrodymais. Sekmadienį paklaustas apie laiško turinį, popiežius pareiškė „nepagerbsiantis“ jo atsakymu.

Vis dėlto kaltinimai rimti, o aptakus pontifiko atsakymas tik padidino visuomenės susidomėjimą – ypač pagrindiniu teiginiu, esą Pranciškus žinojo apie nederamus Th.McCarricko santykius su seminaristais ir nieko nedarė.

„Scanpix“/AP nuotr./Theodore'as McCarrickas
„Scanpix“/AP nuotr./Theodore'as McCarrickas

„Problema rimta“, – sako jau daug metų Vatikano reikalus žurnale „L'Espresso“ apžvelgiantis Sandro Magisteris.

Jo teigimu, viešas smūgis popiežiui tik įrodo, į kokią gilią neviltį Bažnyčios konservatorius varo Pranciškus. S.Magisteris mano, kad pontifikas, anksčiau tokias salves ignoruodavęs, šįkart sau to leisti negali.

„Kalbant apie šią temą, poveikis kur kas didesnis. Šioje teritorijoje popiežius gana pažeidžiamas“, – teigia S.Magisteris.

Pranciškus, apžvalgininkų teigimu, muistosi, nes nenori dar labiau padrąsinti mažos – nors ir garsios bei įtakingos – konservatyvių prelatų, siejamų su minėto laiško autoriumi C.M.Vigano, grupės.

Popiežius iš kelio yra patraukęs keletą svarbiausių ideologinių oponentų, tačiau pontifikas labiau nei jo pirmtakai nusiteikęs leisti garsiai diskutuoti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus

Tad iššūkių Pranciškui netrūksta – ypač dėl jo pasisakymų dėl draudimo išsiskyrusiems ar antrą kartą susituokusiems parapijiečiams priimti komuniją.

Pirmadienį popiežiaus rėmėjai laišką vadino dar viena desperatiška į neviltį puolusių konservatorių, pratusių daryti tvarką, ataka. Pranciškaus šalininkai tiki, kad kaltinimai bus atremti.

Be to, kai kurios priekabiavimo aukos, jau ilgai spaudžiančios popiežių imtis veiksmų, o ne vien siūlyti atsiprašymus, tvirtino, kad arkivyskupas C.M.Vigano laišku siekia vien politinės naudos – esą didelio susirūpinimo nukentėjusiais vaikais nėra.

Kruopščiai paruoštas smūgis popiežiui

Seksualinės prievartos prieš vaikus skandalas toliau kausto pasaulio katalikų dėmesį. Tačiau Pranciškaus bandymai atverti Katalikų Bažnyčios duris jo priešams nepatinka – oponentai tvirtina, kad pontifikas pažeidžia šimtametes taisykles ir kelia sumaištį Vatikane.

Jei Pranciškus manė, kad debatai dėl homoseksualumo Bažnyčioje jau baigti, pastarųjų dienų įvykiai liudija – toli gražu ne.

Visame pasaulyje, ypač – JAV, dabar apstu konservatyvių katalikų kuriamų tinklaraščių, o C.M.Vigano laiškas, reikia pastebėti, buvo strategiškai gerai paruoštas smūgis 81-erių popiežiui.

„Būkime tikslūs: tai vis dar tik kaltinimai, bet aš manau, kad jie įtikinami, – atvirame laiške parašė vienas Teksaso vyskupas Josephas Stricklandas. – Kaip įmanydamas sieksiu, kad būtų atliktas tyrimas ir kad atsakomybę prisiimtų visi – net aukščiausiuose Bažnyčios sluoksniuose.“

Negana to, jei Pranciškus manė, kad debatai dėl homoseksualumo Bažnyčioje jau baigti, pastarųjų dienų įvykiai liudija – toli gražu ne.

„Homoseksualų tinklai, egzistuojantys Bažnyčioje, turi būti suplėšyti“, – parašė arkivyskupas C.M.Vigano. Jis teigė, kad seksualinės prievartos šaknys slypi būtent tuose tinkluose.

Skandalas jau anksčiau įplieskė aršius debatus katalikiškuose leidiniuose. Kai kurie kritikai dėl krizės kaltina celibato įžadus – esą žmogiškos traukos slopinimas gali privesti prie pedofilijos ir prievartavimų.

Katalikų šeimos konferencijos, kuri konkuruoja su Vatikano rengiamu Pasauliniu šeimų susitikimu, organizatoriai pareiškė, kad popiežius, pasmerkęs prievartą, suklydo nepasakydamas, jog kaltas homoseksualumas. Esą tai pavertė seminarijas „pamazgų duobėmis“.

Pietų Afrikos Respublikos kardinolas Wilfridas Napieras irgi pareiškė, kad dėl skandalo kalti homoseksualai.

„Scanpix“/AP nuotr./Kardinolas Raymondas Burke
„Scanpix“/AP nuotr./Kardinolas Raymondas Burke

Galiausiai konservatyvus kardinolas Raymondas Burke – bene pagrindinis popiežiaus Pranciškaus kritikas – pasmerkė „labai rimtą homoseksualumo kultūros Bažnyčioje problemą“. Esą būtina „išvalyti“ ne tik kunigų luomą, bet ir pačią hierarchiją Vatikane.

Kaltina gėjų kuopelę Vatikane

2005 metais Vatikanas paskelbė, kad net celibato besilaikantys gėjai negali dirbti kunigais. Bažnyčioms vadovams nurodyta atmesti vyrų, kurie „praktikuoja homoseksualumą, remia vadinamąją gėjų kultūrą ir rodo gilias homoseksualumo tendencijas“, prašymus įstoti į seminarijas.

Pranciškaus kritikai mano, kad spalį Romoje vyksiantis vyskupų iš viso pasaulio susitikimas, kurio tema bus jaunimas, gali tapti aršaus mūšio lauku.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus

Tokie kritikai nori, kad susitikime būtų aiškiai pasisakyta apie Bažnyčios nepritarimą homoseksualumui. Tiesa, Pranciškus pastaruoju metu apie tai kalba išties daug.

Jis ką tik rekomendavo vaikų, kuriems pasireiškia polinkis į homoseksualumą, tėvams prašyti psichiatrų pagalbos. Be to, pranešama, kad gegužę pontifikas Italijos vyskupams pareiškė: „Jei turite bent menkiausių abejonių dėl būsimų seminaristų, geriau jų nepriimkite.“

C.M.Vigano ir jo sąjungininkai toliau tvirtina, kad popiežius pernelyg tolerantiškas gėjams Bažnyčioje. Esą Pranciškus ignoruoja faktą, kad daugelis dvasininkų seksualinės prievartos aukų – vyriškos giminės.

Ir vis dėlto arkivyskupas C.M.Vigano ir jo sąjungininkai toliau tvirtina, kad popiežius pernelyg tolerantiškas gėjams Bažnyčioje. Esą Pranciškus ignoruoja faktą, kad daugelis dvasininkų seksualinės prievartos aukų – vyriškos giminės.

Daugelis ekspertų atsisako lyginti homoseksualumą ir pedofiliją – tai tiesus kelias į diskriminaciją. Pasauliečiai tokią samplaiką atmeta.

Vis dėlto Vatikane tokios teorijos dar gajos. Čia daug kas tiki, kad Vatikane dirba gėjų grupuotė, kurios atstovų – trijų kardinolų – pranešimas apie 2012-ųjų „Vatileaks“ skandalą esą išvertė iš pareigų buvusį popiežių Benediktą XVI.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Benediktas XVI
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Benediktas XVI

Ši ataskaita iki šiol įslaptinta, tačiau arkivyskupas C.M.Vigano savo laiške paminėjo kelias pavardes – žinoma, Pranciškaus sąjungininkų.

Antai Čikagos arkivyskupas, kardinolas Blase'as Cupichas neva „yra akinamas savo gėjams palankios ideologijos“.

C.M.Vigano nepatinka B.Cupicho nuomonė, kad dėl dvasininkų vykdomų seksualinių nusikaltimų kaltas ne homoseksualumas ir kad „tokie teiginiai tik nukreipia dėmesį nuo tikrosios problemos – klerikalizmo“.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Čikagos arkivyskupas, kardinolas Blase'as Cupichas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Čikagos arkivyskupas, kardinolas Blase'as Cupichas

„Manau, kad neteisinga pulti gėjus ir homoseksualus – lyg būtų labiau tikėtina, kad būtent jie, o ne heteroseksualūs žmonės, skriaus vaikus. Tokių duomenų nėra“, – sekmadienį teigė kardinolas B.Cupichas.

C.M.Vigano laiške taip pat apgailestauja, kad Vatikane dabar darbuojasi jėzuitų kunigas Jamesas Martinas, kuris yra parašęs knygą apie tai, kaip plačiau atverti Bažnyčios duris gėjams katalikams.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Amerikietis kunigas Jamesas Martinas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Amerikietis kunigas Jamesas Martinas

Anot C.M.Vigano, Bažnyčia, kuri pakvietė tėvą Martiną pasakyti kalbą Pasauliniame šeimų susitikime Dubline, „kompromituoja jaunus žmones“.

Pats J.Martinas teigia: „Kad visi gėjai kunigai yra prievartautojai, atrodo todėl, kad nėra sveikų celibato besilaikančių gėjų dvasininkų pavyzdžių. Daugelis gėjų kunigų bijo viešintis, nes atmosfera nuodinga.“

„Kad gėjai kunigai labiau linkę į prievartą, yra tiesiog stereotipas. Moksline prasme tai klaidinga. Visa tai – dėl baimės“, – tvirtino dvasininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Maištas žlugo: torių dauguma pareiškė pasitikinti Jungtinės Karalystės premjere Theresa May

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Aktualu

D.Grybauskaitė: jokių pažymų apie premjero skelbiamas grėsmes nėra

Aktualu

Londoną supančiojus „Brexit“ mazgams priblokšta Europa klausia: „Kas jums pasidarė?“

Sportas

Čempionų lyga: paskutinis laimingasis „Lyon“ ir grandų sensacingi pralaimėjimai

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

Gyvenimas

Išgirdę 8-metės dukters diagnozę tėvai nustėro: Lietuvoje gydymo nėra

Aktualu

Švietimo ir mokslo komitetas pritarė D.Grybauskaitės etatinio apmokėjimo pataisoms

Vardai

Andrių Šedžių supykdė mitingas prie Šiaulių savivaldybės: abiturientus iš pamokų atginė per prievartą?

Gazas

Nerimas Dakaro dalyviams: automobilius gabenantis laivas sugedo viduryje Atlanto vandenyno

24sek

„urBONUSas“: R.Petrauskas nededa taško: „Rimtai svarstyčiau pasiūlymą komentuoti „Žalgirį“

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Gyvenimas

Savanoriaujanti Vitalija: „Kodėl seneliai, turintys artimuosius, jaučiasi tokie vieniši?“

Vardai

Paaiškėjo „Eurovizijos“ atrankos vedėjai: duetas kartu dirbs pirmą kartą

Gazas

Filmų sukurti mitai: ar susišaudymo metu tikrai saugu slėptis už automobilio?

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Sportas

Čempionų lyga: Maskvos CSKA vėl pažemino namuose žaidusį Madrido „Real“

Verslas

Jau kitais metais pinigų pervedimus bus galima atlikti per kelias sekundes

24sek

Čempionų lyga: „Neptūnas“ namuose nukovė be pralaimėjimų žengusius italus

Naujienos

Išrinktos gražiausios kelionėse darytos vestuvių nuotraukos

Deuce

Jie nusimetė drabužius aikštėje, bet įspėjimą gavo tik viena – kodėl taip?

Aktualu

Belgijoje motina įtariama nužudžiusi tris vaikus

Aktualu

Remontai Vilniaus mokyklose baigiami, bet darbų liks ir rugsėjui

24sek

Klaipėdos „Neptūnas“ repeticijų etapą pradėjo pergale 51 taško skirtumu

15min tyrimas Aktualu

Kremliaus propagandos aparato viduje: prorusiškiems portalams Baltijos šalyse – dideli pinigai ir instrukcijos iš Maskvos

Aktualu

E.Kūris: EŽTT faktai dėl CŽV kalėjimo visiškai įtikinantys, negali būti skundžiami

Gyvūnų klubas

Vilnius turės zoologijos sodą su beždžionėlėmis, lemūrais, pitonais, vėžliais

15min iš Glazgo Sportas

Nuostabioje kalnų papėdėje Brendanas Rodgersas pasakojo, kaip gerbia „Sūduvą“

24sek

Neįprastas vaizdas Slovėnijoje: Šaras išvien su teisėjais

24sek

Broliai Lavrinovičiai pergale debiutavo Prienų klube, jame pasirodė ir D.Šalenga

Vardai

Natalija ir Sigitas Martinavičiai santuokos negelbės – dramatiškų skyrybų byla pasiekė teismą

Gazas

Rusija šurmuliuoja: Maskvoje parodytas naujasis Vladimiro Putino limuzinas „Aurus“

Verslas

Britai uždraudė natūralios kontracepcijos reklamą

Vardai

„Pop Ladies“ permainos: Anželai Adamovič pagimdžius sūnų, ją pakeitė nauja narė

Aktualu

Kaunietė siekia surasti, kas sankryžoje pražudė kačiuką: išmetė lyg šiukšlę?

Gyvenimas

Nemiga signalizuoja apie rimtesnes ligas – kada kreiptis į gydytojus?

Aktualu

D.Trumpas pranešė apie būsimą Baltųjų rūmų patarėjo D.McGahno pasitraukimą iš posto

Aktualu

S.Skvernelis ragina atidžiau spręsti klausimus dėl valdininkų atleidimo

Pasaulis kišenėje

Liūdnas vaizdas: nykstančio kaimo negelbėja net naujai išasfaltuota gatvė

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min