Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Venesuelos miestų gatvėse – kruvini opozicijos rėmėjų mūšiai su policija

Leopoldo Lopezas
„Scanpix“ nuotr. / Leopoldo Lopezas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pastaruoju metu neramumai krečia ir Venesuelą – šalies piliečiai išėjo į gatves, kur vyksta žiaurūs susidūrimai tarp protestuotojų ir policijos. Jų metu jau žuvo keletas žmonių. Protestuotojų reikalavimai šalies valdžiai įvairūs – nuo ekonominių iki socialinių, rašo CNN.

Kada prasidėjo protestai Venesueloje?

Visoje šalyje studentai ėmė protestuoti vasario mėnesį. Vasario 12 dieną demonstracijos sulaukė pasaulio dėmesio, kai jų metu žuvo trys žmonės.

Protestuotojai reikalauja daugiau saugumo, protestuoja prieš vartojimo prekių deficitą ir žodžio laisvės suvaržymus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Minitgas Karakase
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Minitgas Karakase

Protestus išprovokavo realios ir rimtos socialinės ir ekonominės problemos. Tačiau prasidėjus neramumams Venesuelos valdžia ėmė pirštais rodyti į kitas priežastis ir apkaltino JAV bandymais destabilizuoti šalį.

Dalis venesueliečių dėl problemų kaltina prezidento Nicolo Maduro vyriausybę. N.Maduro savo ruožtu dėl saugumo ir ekonominių problemų kaltina opoziciją.

Šiuo metu Venesueloje vykstantys protestai - didžiausi per N.Manduro kadenciją, kuri trunka 11 mėnesių. Opozicijos narius jis išvadino fašistais ir palygino su infekcija, kurią reikia išnaikinti.

Kas protestuoja?

Daugelis demonstracijose dalyvaujančių žmonių yra studentai, tačiau prie eisenų prisijungė ir opozicijos politikai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro

Protestų metu darytose nuotraukose ir filmuotoje medžiagoje matyti žiaurūs susidūrimai tarp policijos ir demonstrantų.

Opozicijos veidu protestuose tapo politikas Leopoldo Lopezas. Šią savaitę jis buvo sulaikytas ir apkaltintas terorizmu bei žmogžudyste, tačiau prokurorai nutraukė bylą ir pateikė kaltinimus padegimu ir sąmokslu.

Ką L.Lopezas padarė?

L.Lopezas buvo suimtas po to, kai per susidūrimus žuvo keturi protestuotojai ir vienas vyriausybės šalininkas. Opozicijos politikas buvo demonstracijų organizatorius.

Kaltinimus L.Lopezas atmetė. "Amnesty International" pakomentavo, kad šie "atsiduoda politizuotais bandymais nutildyti kitokią nuomonę". "Human Rights Watch" paaintrino šiai nuomonei ir perspėjo Venesuelą, kad nedera politinių oponentų paversti atpirkimo ožiais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Leopoldo Lopezas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Leopoldo Lopezas

Kuo čia dėta JAV?

Aukšti Venesuelos pareigūnai apkaltino Jungtines Amerikos Valstijas bandymais destabilizuoti valdžią. Neseniai Venesuela liepė trims JAV diplomatams, kuriuos apkaltino sąmokslu, per 48 valandas palikti šalį.

Antradienį mitinge N.Manduro nuo scenos šaukė "Jankiai, keliaukit namo!" Minia jį palaikė plojimais.

JAV prezidentas Barackas Obama nebuvo sužavėtas: "Venesuelos valdžia, užuot bandžiusi nukreipti dėmesį nuo savo nesėkmių išsigalvodama kaltinimus JAV diplomatams, turėtų sutelkti dėmesį į teisėtus venesueliečių nusiskundimus", - sakė B.Obama.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas Venesueloje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas Venesueloje

Ar Venesueloje anksčiau buvo neramumų?

Visą pastarąjį dešimtmetį valdžios rėmėjų ir oponentų protestai grasino pakirsti politinį stabilumą šalyje.

Daugelį N.Maduro kaltinimų - apie JAV intervenciją, sąmokslus jį nužudyti - yra sakęs ir buvęs Venesuelos prezidentas, velionis Hugo Chavezas. Jis buvo trumpam pašalintas iš valdžios 2002-aisiais, bet atsilaikė prieš protestus ir vis laimėdavo rinkimus.

H.Chavezas šalį valdė 14 metų. Po ilgos kovos su vėžiu jis mirė pernai. Tada rinkimus laimėjo N.Maduro, buvęs H.Chavezo viceprezidentas, ir dabar vadovauja šaliai.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min