Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 08 20 /13:38

Venesuelai rengiantis naujų banknotų išleidimui, šalyje tvyro sumaištis

Finansinių sunkumų slegiamoje Venesueloje pirmadienį rengiamasi pradėti įgyvendinti radikalų naują prezidento Nicolaso Maduro planą, pagal kurį bus siekiama pažaboti hiperinfliaciją, sukėlusią visišką sąmyšį naftos turtingoje, bet lėšų stokojančioje šalyje.
Nicolas Maduro laiko naująją Venesuelos valiutą
Nicolas Maduro laiko naująją Venesuelos valiutą / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nuo savo valiutos – bolivaro – banknotų penkis nulius nubraukęs Karakasas išleidžia naujus banknotus, dėl kurių šalies įmonėms ir vartotojams kils nemažai neaiškumų.

„Per kelias artimiausias dienas bus daug painiavos – ir vartotojams, ir privačiajam sektoriui, – pareiškė konsultacijų įmonės „Ecoanalitica“ direktorius Asdrubalis Oliveros. – Scenarijus yra chaotiškas.“

Bus imtasi ir kitų priemonių, kurias N.Maduro paviešino, penktadienio vakare kreipęsis į tautą. Pavyzdžiui, bus gerokai padidintas minimalus darbo užmokestis – beje, jau penktą kartą šiais metais.

Dabartinio mėnesinio darbo užmokesčio, kuris dėl infliacijos ir bolivaro nuvertėjimo tapo beveik visiškai bevertis, neužtenka nusipirkti nė kilogramui mėsos.

N.Maduro – buvęs autobuso vairuotojas ir profsąjungos lyderis – pareiškė, jog šalis turi parodyti „fiskalinę drausmę“ ir atsisakyti pastarųjų metų praktikos spausdinti per daug pinigų.

Tačiau ekonomistai sako, jog dėl tokios radikalios pertvarkos padėtis gali dar pablogėti.

Venesuelos sostinėje Karakase agentūros AFP kalbinti gyventojai naująsias priemones įvertino skeptiškai.

„Viskas bus taip pat, kainos ir toliau kils“, – pareiškė 39-ių Bruno Choy, turintis gatvės maisto kioską.

O Angelis Ariasas, 67 metų amžiaus pensininkas, naująją valiutą pavadino „visišku melu“.

Trys iš pagrindinių šalies opozicinių grupių – „Primero Justicia“, „Voluntad Popular“ ir „Causa R“ – atmetė reformų planą ir paragino antradienį surengti bendrą protesto akciją.

Nauja valiuta, senos problemos

Naujoji valiuta buvo pavadinta suvereniuoju bolivaru, kad ją būtų galima atskirti nuo dabartinės valiutos, kuri – o tai yra išties ironiška – buvo pavadinta stipriuoju bolivaru.

Suverenusis bolivaras bus susietas su šalies sukurta kriptovaliuta, pavadinta „El Petro“.

Remiantis Venesuelos naftos barelio kaina, vieno „petro“ vertė sieks apie 60 JAV dolerių. Naująja valiuta tai sudarys 3,6 tūkst. suvereniųjų bolivarų, o tai reiškia didžiulę devalvaciją.

Naujasis minimalus darbo užmokestis sudarys pusę „petro“ (1,8 tūkst. suvereniųjų bolivarų). Tai sudaro apie 28 JAV dolerius ir daugiau kaip 34 kartus viršija ankstesnį minimalų darbo užmokestį, kuris, skaičiuojant pagal juodojoje rinkoje vyraujantį kursą, nesiekė 1 JAV dolerio.

Degalų subsidijų mažinimas

Prezidentas socialistas taip pat paskelbė, jog yra pertvarkoma kuro subsidijų sistema, kad būtų galima užkirsti kelią degalų kontrabandai į kitas šalis.

Subsidijomis galės pasinaudoti tik tie piliečiai, kurie užregistruoja savo transporto priemones, kad gautų vadinamąją tėvynės kortelę, kurią opozicija pavadino būdu savo priešininkams taikyti socialinę kontrolę.

Pasak naftos analitiko Luiso Oliveroso, nuo 2012 metų degalų subsidijos Venesuelai atsiėjo 10 mlrd. JAV dolerių, tačiau jeigu jų nebūtų, dauguma žmonių negalėtų įsigyti kuro.

VIDEO: Lošimų bumas Venesueloje: gyventojai desperatiškai ieško finansinio stabilumo

L.Oliveros taip pat įspėjo, kad naujieji banknotai „per kelis mėnesius“ praras vertę, jeigu hiperinfliacija nebus suvaldyta.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozuoja, kad infliacija Venesueloje, kuri išgyvena jau ketvirtuosius recesijos metus ir kurios gyventojams trūksta būtiniausių prekių, o viešosios paslaugos yra paralyžiuotos, šiemet pasieks net 1 mln. procentų.

„Nekreipkite dėmesio į tuos, kurie kritikuoja šį planą, – pareiškė informacijos ministras Jorge Rodriguezas. – Su pajamomis iš naftos, su mokesčiais ir pajamomis iš benzino kainų padidinimo ... galėsime finansuoti savo programą.“

Hugo Chávezas (1954-2013)
Hugo Chávezas (1954-2013)

Iš naftos Venesuela gauna 96 proc. savo įplaukų, tačiau gavyba šalyje, dar prieš dešimtmetį siekusi rekordinius 3,2 mln. barelių, yra sumažėjusi iki 1,4 mln. barelių per dieną – žemiausio per tris dešimtmečius lygio.

2008 metais N.Maduro pirmtakas Hugo Chavezas nuo bolivaro banknotų nubraukė tris nulius, tačiau tai nepadėjo išvengti hiperinfliacijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius