Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Venesueleloje vyksta rinkimai, kuriuose Hugo Chavezui meta iššūkį jaunatviškas Henrique Caprilesas

Venesueliečiai išsirikiavo ilgose eilėse prie balsavimo apylinkių.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Venesueliečiai išsirikiavo ilgose eilėse prie balsavimo apylinkių.
Šaltinis: BNS
0
A A

Venesueliečiai sekmadienį balsuoja rinkimuose, kurie yra sunkiausi prezidentui Hugo Chavezui per beveik 14 valdymo metų, nes jaunatviškam jo varžovui Henrique Caprilesui pavyko išjudinti opoziciją.

Rinkėjai laukė eilėse prie rinkimų apylinkių, o H.Chavezo šalininkai, siekdami suburti saviškius, grojo trimitais. Prezidentas šiuose rinkimuose siekia naujos šešerių metų kadencijos savo socialistinei revoliucijai įtvirtinti.

Paskutinė prieš rinkimus apklausa rodė, kad 58 metų lyderis varžovą lenkia 10 proc. persvara, bet 40-metis H.Caprileshas į savo mitingus sutraukdavo didžiules minias, be to, kitos apklausos rodė, kad abiejų varžovų populiarumas yra apylygis.

Susidūręs su didžiausiu savo rinkimų iššūkiu, H.Chavezas pripažino padaręs klaidų ir žadėjo „tapti geresniu prezidentu“, jeigu bus perrinktas. Pagal 2009 metais priimtą konstitucijos pataisą prezidentas gali siekti daugelio kadencijų.

Rinkimuose gali dalyvauti maždaug 19 mln. rinkėjų. Kad būtų užkirstas kelias smurtui, budėti buvo atsiųsta maždaug 140 tūkst. karių, šalies sienos buvo uždarytos, alkoholinius gėrimas uždrausta pardavinėti iki pirmadienio.

Rinkimų apylinkės turi būti uždarytos 18 val. (pirmadienį 1.30 val. Lietuvos laiku), bet žmonėms bus leidžiama balsuoti tol, kol bus eilių.

Rinkimų ekspertai sako, kad elektroninė balsavimo sistema yra patikima ir kad visi kandidatai pasirašė pasižadėjimą sutikti su rezultatais.

„Esu čia nuo 2 val., kad atiduočiau balsą, kad būtų tęsiama tai, ką iki šiol pasiekėme“, – sakė Richardas Lozano, kuris stovėjo eilėje prie rinkimų apylinkės didžiuliame Petarės lūšnyne.

Rinkimų ekspertai sako, kad elektroninė balsavimo sistema yra patikima ir kad visi kandidatai pasirašė pasižadėjimą sutikti su rezultatais. Tačiau H.Chavezas kaltina „kraštutinius dešiniuosius“ planuojant nepripažinti jo pergalės, jeigu jis ją pasieks.

„Raginu visus politinius veikėjus iš kairės, dešinės ir centro: emociškai pasirenkime priimti rezultatus“, – sakė H.Chavezas žurnalistams rinkimų išvakarėse.

„Tai niekam nebus pasaulio pabaiga“, – pridūrė jis.

Po kovos su vėžiu susilpnėjęs prezidentas šią savaitę suintensyvino savo kampaniją ir net šoko lietui lyjant, per ketvirtadienio mitingą Karakase, kur žadėjo per kitą šešerių metų kadenciją įtvirtinti iš naftos finansuojamą savo socialistinę revoliuciją.

H.Chavezas, kuris yra negailestingas JAV kritikas, labai suskaldė visuomenę. 2002 metais jis išgyveno bandymą įvykdyti perversmą ir tapo populiarus tarp neturtingųjų, kurių ilgą laiką politikai nepaisė. Naudodamasis didžiuliais šalies naftos turtais prezidentas finansavo sveikatos apsaugos ir švietimo programas.

H.Chavezas, kurio idėjinis mentorius yra komunistinės Kubos Fidelis Castro, tapo garsiausiu Lotynų Amerikos kairiųjų balsu, koneveikė JAV „imperiją“ ir susidraugavo su Iranu bei Sirija.

Sėdėdamas ant vienų iš didžiausių pasaulyje naftos išteklių, H.Chavezas iš naftos uždirbtais doleriais ir atpigintos naftos sandėriais naudojosi kurdamas regione sąjungininkų tinklą.

H.Caprilesą, kuris vadina save su Galijotu kovojančiu Dovydu, kandidatu opozicija iškėlė per precedento neturinčius pirminius rinkimus vasario mėnesį.

Šis buvęs Mirandos valstijos gubernatorius dalyvavo kampanijos renginiuose maždaug 300 miestų – užsidėjęs Venesuelos vėliavos spalvų beisbolo kepuraitę, žadėdamas suvienyti šalį ir kaltindamas H.Chavezą „susirgus valdžia“.

H.Caprilesas kritikavo H.Chavezą dėl nuolatinių elektros dingimų, maisto trūkumo ir didelio nužudymų skaičiaus, kuris padidėjo iki 50 žmogžudysčių 100 tūkst. gyventojų.

H.Caprilesas yra laikomas verslui palankesniu kandidatu, tačiau H.Chavezo rinkėjus savo pusėn bandė patraukti vaizduodamas save centro kairės politiku, kuris tęstų dabartinio prezidento socialines „misijas“.

H.Chavezas, kurdamas savo stiliaus XXI amžiaus socializmą, nacionalizavo virtinę kompanijų naftos, elektros ir bankų sektoriuose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min