Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vengrija patvirtino griežtesnes sąlygas Vidurio Europos universitetui

Studentų protestas Budapešte
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Studentų protestas Budapešte
Šaltinis: BNS
0
A A

Vengrijos premjero Viktoro Orbano valdančiosios partijos „Fidesz“ įstatymų leidėjai antradienį patvirtino švietimo įstatymo projektą, kurio nuostatos, kritikų teigimu, yra nukreiptos prieš šalyje veikiantį Amerikos finansininko George'o Soroso įkurtą universitetą.

Šis valdžios žingsnis išprovokavo masinį protestą prie Vidurio Europos universiteto (CEU) pastato ir netrukus sulaukė kritikos iš JAV ambasados Budapešte.

Minėtu įstatymu keičiamos taisyklės, taikomos 28 Vengrijoje veikiantiems užsienio universitetams. CEU tvirtina, kad dalis to teisės akto yra tiesiogiai nukreipta į šią mokslo įstaigą ir gali lemti jos uždarymą.

Įstatymas reikalauja, kad JAV ir Vengrijos vyriausybės per kelis mėnesius susitartų dėl naujų CEU veiklos vykdymo sąlygų. Jei toks susitarimas nebus pasiektas, minėtas universitetas nuo 2018-ųjų sausio 1 dienos nebegalės priimti naujų studentų ir iki 2021 metų jis turės nutraukti švietimo procesą.

„Jungtinės Valstijos yra nusivylusios dėl skuboto teisės akto priėmimo, kuriuo taikomasi į Vidurio Europos universitetą, – pranešimo metu sakė JAV ambasados reikalų patikėtinis Vengrijoje Davidas Kostelancikas. – Jungtinės Valstijos ir toliau gins jo nepriklausomybę bei netrukdomą veikimą Vengrijoje.“

CEU rektorius Michaelas Ignatieffas sakė, kad universitetas Vengrijos prezidentui Janosui Aderui ruošiasi pateikti skundą dėl šio įstatymo, nes, jo manymu, jis pažeidžia šalies Konstituciją.

Rektorius sakė, kad tuo įstatymu siekiama „įbauginti Vengrijos aukštąjį mokslą ir pašalinti vieną iš nedaugelio Vengrijoje likusių institucijų, gebančių pasipriešinti vyriausybei“.

„CEU tęs savo veiklą ir išlaikys savo programos tęstinumą visomis sąlygomis, – sakė M.Ignatieffas. – Norime likti Budapešte. Nepadarėme nieko bloga.“

Ministras pirmininkas V.Orbanas, pats buvęs G.Soroso stipendininkas, vis griežčiau kritikuoja Vengrijoje gimusį filantropą, kaltindamas jį siekiu daryti įtaką šalies politikai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Orbanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Orbanas

Praėjusią savaitę premjeras pareiškė, kad CEU sukčiauja, nes neturi filialo savo kilmės šalyje, tačiau jo išduodami diplomai pripažįstami ir JAV, ir Vengrijoje. Šis universitetas yra akredituotas Niujorko valstijoje, bet filialo ten neturi.

Nepaisydamas JAV valstybės departamento prieštaravimų, V.Orbanas reikalauja, kad dėl G.Soroso finansuojamos įstaigos ateities būtų tariamasi su Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo administracija.

V.Orbanas, kuris nori paversti Vengriją neliberalia valstybe, atvirai skelbia nacionalistines idėjas ir bando prieš G.Sorosą nuteikti D.Trumpą. Vengrijoje gimęs G.Sorosas visame pasaulyje skelbia liberalias idėjas, o praėjusių metų JAV prezidento rinkimuose jis aktyviai palaikė demokratų kandidatę Hillary Clinton.

1991 metais įkurtam CEU savo paramą išreiškė šimtai mokslininkų ir universitetų. Šiuo metu CEU studijuoja 1 400 žmonių iš 108 šalių.

Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris antradienį Strasbūre europarlamentarams sakė, kad Europa „negali tylėti, jei iš pilietinės visuomenės ir net mokslo atimamas oras, kuriuo ji kvėpuoja – kaip dabar Vidurio Europos universitete“.

Vengrijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad dėl naujojo įstatymo buvo iškviesti diplomatai iš JAV ir Vokietijos, kurie turėtų atvykti trečiadienį.

Švietimo sritį kuruojantis žmogiškųjų išteklių ministras Zoltanas Balogas susiejo CEU su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurias G.Sorosas remia Vengrijoje. Sakydamas kalbą per debatus parlamente jis pareiškė, kad tai yra pilietinėmis apsimetančios agentų organizacijos, siekiančios trukdyti demokratiškai išrinktai Vengrijos vyriausybei.

„Užuot gerbęs įstatymus, G.Soroso universitetas pasirinko bet kokia kaina išsaugoti savo privilegijas ir imasi visų priemonių, kad tai pasiektų“, – sakoma Žmogiškųjų išteklių ministerijos pranešime.

„Šis įstatymas praktiškai yra raganų medžioklė prieš CEU, prieš švietimo laisvę ir prieš nepriklausomą, savarankišką ir kritinį mąstymą“, – sakė įstatymų leidėja Bernadett Szel iš opozicinės partijos „Politika gali būti kitokia“ (LMP).

Laikotarpis, per kurį universitetas turėtų įvykdyti naująsias sąlygas, buvo labai sutrumpintas paskutiniuose teisės akto pakeitimuose, kuriems pritarė vyriausybė.

„Normali demokratinė visuomenė turėtų veikti ne taip, – pareiškė M.Ignatieffas. – Tai yra baudžiamasis tvarkaraštis.“

Penktadienio vakarą protestuotojai surengė eiseną nuo CEU iki šalies parlamento pastato. Ant jo laiptų jie susidūrė su gausiomis policijos pajėgomis ir pareikalavo ten iškelti Europos Sąjungos vėliavą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min