Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 balandžio 7d. 22:00

Vengrų oligarchams perkant žiniasklaidos priemones, institucijos tyčiojasi iš nepriklausomų žurnalistų

Protestuojantys vengrų laikraščiai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Protestuojantys vengrų laikraščiai

Bet kokios politinės konkurencijos ir kritikos siekiantis išvengti Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas bei jo vadovaujama partija „Fidesz“ ne tik pakeitė rinkimų sistemą ir engia nevyriausybines organizacijas. Bene didžiausias spaudimas tenka nepriklausomai žiniasklaidai, kurią, silpninamą finansinėmis baudomis, pamažu išperka vyriausybei artimi oligarchai.

Budapešto teismo duomenimis, vyriausybei artimos žiniasklaidos priemonės 2017 m. teismo įsakymu turėjo atlikti 53 informacijos korekcijas.

Vienas iškalbingiausių melagingų naujienų pavyzdžių – vengrų-švedų kilmės Natalie Contessos af Sandeberg istorija. Moteris žiniasklaidai tikino ketinanti iš Švedijos persikelti į Vengriją, kadangi ten dėl migrantų nesijaučia saugi.

Stopkadras/Natalie Contessa af Sandeberg
Stopkadras/Natalie Contessa af Sandeberg

N.Contessa af Sandeberg tikino, kad Švedijoje migrantai nuolat priekabiauja prie moterų, o patys švedai yra priversti emigruoti į Norvegiją – esą visas darbo vietas užima svetimšaliai musulmonai.

Vis dėlto nepriklausomas naujienų portalas 24.hu išsiaiškino, kad N.Contessa af Sandeberg Vengrijoje gyvena jau dvejus metus, o Švedijos ligoninėje, kurioje moteris teigė dirbusi, niekas nėra girdėjęs jos pavardės.

Vis dėlto nepriklausomas naujienų portalas 24.hu išsiaiškino, kad N.Contessa af Sandeberg Vengrijoje gyvena jau dvejus metus, o Švedijos ligoninėje, kurioje moteris teigė dirbusi, niekas nėra girdėjęs jos pavardės.

Tokie N.Contessos af Sandeberg pasakojimai puikiai pasitarnauja vyriausybės naratyvui, dėl kurio Budapeštas įsivėlė į atvirą konfliktą su Europos Sąjunga: prieš nesutinkančią įgyvendinti migrantų priėmimo kvotų Vengriją Europos Komisija (EK) ėmėsi teisinių priemonių.

„Didelės Vakarų Europos šalys pamažu praranda savo šalis. Jos nori mus priversti padaryti tą patį, ir šie rinkimai yra puiki galimybė jiems tai padaryti. Afrika nori išspirti mūsų duris, o Briuselis mūsų negina“, – neseniai kalbėjo premjeras V.Orbanas.

„Scanpix“/AP nuotr./Viktoras Orbanas
„Scanpix“/AP nuotr./Viktoras Orbanas

Tiesa, Vengrijoje kalbant apie migrantus pasitelkiamos ne tik melagingos naujienos. Nutekintose vyriausybės instrukcijose visuomeniniam transliuotojui draudžiama rodyti pabėgėlių moteris ir vaikus – greičiausiai baiminamasi, kad jie sukels vengrų gailestį.

Be to, instrukcijose buvo rašoma, kad vietoj žodžio „pabėgėliai“ turi skambėti terminas „migrantai“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pabėgėlis Vengrijos pasienyje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pabėgėlis Vengrijos pasienyje

Galas nepalankiai žiniasklaidai

Vis dėlto vyriausybei palankioje žiniasklaidoje pasirodančios melagingos naujienos ir kontroliuojama terminija – tik maža dalis valdančiosios partijos strategijos šalyje apriboti žodžio laisvę.

Todėl nenuostabu, kad organizacijos „Reporteriai be sienų“ žiniasklaidos laisvės indekse Vengrijai teko 71-oji vieta iš 180. Kaimyninė Slovakija liko 17-ta, Rumunija – 46-ta.

„Reporteriai be sienų“ viena žemo vertinimo priežasčių įvardija įtakingo laikraščio „Nepszabadsag“ uždarymą.

Vieną rytą į darbą atėję žurnalistai rado užrakintas redakcijos duris, prieiga prie jų elektroninio pašto dėžučių buvo užblokuota, 50 metų archyvas – sunaikintas.

Vyriausybė teigė, kad laikraštis buvo uždarytas todėl, jog nenešė pelno. Vis dėlto toks paaiškinamas neatsako į labai svarbų klausimą: kodėl buvo panaikintas archyvas?

Vyriausybė teigė, kad laikraštis buvo uždarytas todėl, jog nenešė pelno. Vis dėlto toks paaiškinamas neatsako į labai svarbų klausimą: kodėl buvo sunaikintas archyvas?

Kritikai tikina, kad „Nepszabadsag“ vyriausybės nemalonę užsitraukė viešindamas skandalingą informaciją apie Vengrijos centrinio banko valdytoją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paskutinis „Nepszabadsag“ numeris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paskutinis „Nepszabadsag“ numeris

Įtaka oligarchų rankomis

„The New York Times“ rašo, kad du „Fidesz“ vyriausybės priimti su žiniasklaida susiję įstatymai pakenkė nepriklausomiems žurnalistams, rašantiems valdininkams nepalankiomis temomis.

Naujieji įstatymai leido premjerui asmeniškai skirti dviejų didžiausių žiniasklaidos reguliavimo tarnybų vadovus. Pastarieji įgavo daugiau galios piniginėmis baudomis bausti nepriklausomas visuomenės informavimo priemones.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Fidesz“ rėmėjai
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Fidesz“ rėmėjai

Galiausiai dalį baudomis susilpnintų žiniasklaidos priemonių nupirko V.Orbanui artimi oligarchai. Be to, 2016-ųjų lapkritį su vienu artimiausių premjero patarėju susijusi kompanija įsigijo žiniasklaidos grupę „Mediaworks“, kontroliuojančią maždaug 50 proc. rinkos.

Anot nepriklausomo politologo Garbo Gyorio, tai – ne vienintelis būdas tildyti kritiškus žurnalistų balsus.

G.Gyoris: „Vyriausybė daro spaudimą verslininkams nepirkti reklamos (nepriklausomose žiniasklaidos priemonėse – red.). Radijo stočių atveju pakeičiami jų dažniai, buvę (dažniai – red.) perduodami toms stotims, kurias kontroliuoja valstybė.“

„Vyriausybė daro spaudimą verslininkams nepirkti reklamos (nepriklausomose žiniasklaidos priemonėse – red.). Radijo stočių atveju pakeičiami jų dažniai, buvę (dažniai – red.) perduodami toms stotims, kurias kontroliuoja valstybė“, – 15min sakė politologas.

Tiesa, vyriausybės taikiklyje atsidūrė ir valstybinės žiniasklaidos priemonės. Vos V.Orbanui atėjus į valdžią, į Vengrijos visuomeninį radiją buvo paskirti keli nauji vadovai.

„Tie vyrukai iš tikrųjų nebuvo žurnalistai, – sakė tuomet populiarus radijo laidų vedėjas Attila Mongas. – Jie – labiau propagandistai.“

A.Mongas „The New York Times“ teigė, kad prieš 2010-ųjų rinkimus, atvedusius „Fidesz“ į valdžią, jis galėjo laisvai kalbėti apie politiką – „taip, kaip jam atrodė teisinga“. Vis dėlto paskyrus naujus vadovus situacija pasikeitė.

A.Mongas: „Redakcijoje jautėme baimę, kurios nebuvo anksčiau.“

„Redakcijoje jautėme baimę, kurios nebuvo anksčiau“, – sakė A.Mongas.

Galiausiai apie tūkstantį darbuotojų – maždaug trečdalis personalo – buvo priversti palikti visuomeninį transliuotoją. Vienas iš jų – A.Mongas, kuris protestuodamas radijo eteryje paskelbė tylos minutę.

Apynasris tiriamajai žurnalistikai

Tiriamosios žurnalistikos portalo atlatszo.hu žurnalistė Anita Komuves 15min teigė nejaučianti spaudimo ar grėsmės. Vis dėlto valstybinės institucijos daro viską, kad apsunkintų žurnalistų darbą.

„Labai sunku iš vyriausybės gauti informaciją. Tyrimams reikia dokumentų, vyriausybė stengiasi jų neduoti: pateikia tuos, kurių neįmanoma perskaityti, suranda priežasčių atidėti dokumentų pateikimą.

A.Komuves: „Pavyzdžiui, šiandien gavau atsakymą dėl prieš dvi savaites pateiktos užklausos suteikti informaciją. Institucija atrašė, kad nesuprato klausimo. Tačiau tas klausimas parašytas su advokato pagalba, jį tikrai turėjo suprasti. Jie randa daug būdų paversti mūsų darbą neįmanomu.“

Pavyzdžiui, šiandien gavau atsakymą dėl prieš dvi savaites pateiktos užklausos suteikti informaciją. Institucija atrašė, kad nesuprato klausimo. Tačiau tas klausimas parašytas su advokato pagalba, jį tikrai turėjo suprasti. Jie randa daug būdų paversti mūsų darbą neįmanomu“, – pasakojo A.Komuves.

Anot žurnalistės, darbą apsunkina ir nuolatinės šmeižto kampanijos, nukreiptos tiek prieš įvairias nevyriausybines organizacijas (NVO), tiek prieš nepriklausomą žiniasklaidą.

„Vyriausybė sako, kad mums moka Sorosas, kad mūsų visų (žurnalistų – red.) tikslas – tarnauti Sorosui ir migrantams. Žinoma, tai mus diskredituoja“, – sakė ji.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./George'as Sorosas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./George'as Sorosas

Anot A.Komuves, 50 proc. atlatszo.hu pajamų „suneša“ skaitytojai, 30 proc. – G.Soroso įkurto „Open Society Foundations“ fondo parama, dar 20 proc. – įvairių organizacijų skiriamos stipendijos.

Sunku pamatuoti įtaką

Anot žurnalistės A.Komuves ir politologo G.Gyorio, sunku pasakyti, kokią įtaką šalyje daro nepriklausomos žiniasklaidos priemonės.

„Greičiausiai tai sužinosime sekmadienį, kai bus paskelbti rinkimų rezultatai. Vis dėlto manau, kad šiomis dienomis nepriklausoma žiniasklaida paviešino labai daug įdomių istorijų apie su vyriausybe susijusius korupcijos skandalus.

Todėl įmanoma, kad darome šiokią tokią įtaką“, – 15min pasakojo A.Komuves, omeny turėdama balandžio 8 d. vyksiančius Vengrijos parlamento rinkimus.

G.Gyoris: „Problema ne tik ta, kad visuomeninėse žiniasklaidos priemonėse naujienos pranešamos labai šališkai, bet ir ta, jog apie korupcijos skandalus nė neužsimenama.“

G.Gyoris tikina, kad tokie korupcijos skandalai vyriausybės kontroliuojamoje žiniasklaidoje apskritai nutylimi.

„Problema ne tik ta, kad visuomeninėse žiniasklaidos priemonėse naujienos pranešamos labai šališkai, bet ir ta, jog apie korupcijos skandalus nė neužsimenama“, – sakė politologas.

A.Komuves teigimu, nepriklausomų žurnalistų istorijoms sunku pasiekti kaimiškose vietose gyvenančius vengrus. „Visus vietos laikraščius nupirko vyriausybė ar jai artimi verslininkai, televizijoje valdančioji partija taip pat nėra vertinama kritiškai“, – sakė ji.

„Vengrijos visuomenė – labai įvairi. Jauni žmonės nėra linkę palaikyti „Fidesz“, jie naujienas skaito internete. Internetinės (žiniasklaidos – red.) priemonės kur kas labiau subalansuotos negu televizija, radijas ir spauda“, – teigė G.Gyoris.

„Scanpix“/AP nuotr./Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas
„Scanpix“/AP nuotr./Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas

Anot jo, internetinė žiniasklaida nepasiekia vyresnio amžiaus ir mažiau išsilavinusių rinkėjų, kurių dauguma balsuoja už „Fidesz“.

Neabejodama V.Orbano pergale sekmadienio rinkimuose, A.Komuves piešia niūrų ateities paveikslą.

„Manau, kad Orbanas stengsis dar labiau engti nepriklausomą žiniasklaidą. Stengsis, kad jo oligarchai nusipirktų dar keletą nepriklausomų žiniasklaidos priemonių“, – 15min sakė ji.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Treti Eurolygoje – „Žalgiris“ po trilerio palaužė įspūdingai atgijusią CSKA

15min iš Belgrado 24sek

Besišypsantis Edgaras Ulanovas apie trilerį pabaigoje: „Geriau neklauskit“

Verslas

Italija netrukus turės naują Vyriausybę – ar tai lems kitą Europos krizę?

Vardai

„Žalgirį“ Belgrade palaikė 2000 sirgalių: tarp jų – ir Arvydo Sabonio žmona Ingrida

15min tema Aktualu

Nusikaltėlių slaptavietės (1): amžina kontrabandininkų ir muitininkų kova

Teisingumo herojai Aktualu

Teismo pirmininkės L.Bajorinienės patarimas besiskiriantiems: „Geriau bloga taika nei geras karas“

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 14 d.-20 d.)

Aktualu

Vilniuje gyvenantis siras kaltinamas iššvaistęs kelių įmonių lėšas

Gyvenimas

Požymiai, kad jūsų draugas santykiuose patiria emocinę prievartą: kaip galite padėti

Tik Kaune: didžiausias miesto ąžuolynas ir vieni seniausių funikulierių Europoje

Pasaulis kišenėje

Šis tas apie grikius: kaip auga, kodėl malami akmeninėmis girnomis ir kuo kvepia jų blynai

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Vardai

Vyskupas Michaelis Curry pavogė karališkųjų vestuvių šou: Elizabeth II akivaizdoje priminė vergystę

Vardai

Jaunavedžiai princas Harry ir Meghan Markle atideda medaus mėnesį – iškart po vestuvių kibs į darbus

Gyvenimas

Kauniečių stilius miesto šventėje: duoklė amžinai madingiems džinsams

Maistas

Kulinarijos kursai geriausiame Lietuvos restorane: ko išmokau, kas nustebino, ar jau galiu vadintis šefe?

Kultūra

Panevėžio lėlių vežimo teatre lietuvių aktorius keičia ukrainiečiai

Aktualu

Kuršių mariose – gelbėjimo operacija apvirtus jachtai

15min iš Belgrado 24sek

„Žalgirio“ sirgaliai dominuoja Belgrade: emocijų audrą sukėlė Dalios Grybauskaitės poelgis

Naujienos

24sek

Treti Eurolygoje – „Žalgiris“ po trilerio palaužė įspūdingai atgijusią CSKA

15min iš Belgrado 24sek

Besišypsantis Edgaras Ulanovas apie trilerį pabaigoje: „Geriau neklauskit“

Verslas

Italija netrukus turės naują Vyriausybę – ar tai lems kitą Europos krizę?

Vardai

„Žalgirį“ Belgrade palaikė 2000 sirgalių: tarp jų – ir Arvydo Sabonio žmona Ingrida

15min tema Aktualu

Nusikaltėlių slaptavietės (1): amžina kontrabandininkų ir muitininkų kova

24sek

Eurolygos finalas: Madrido „Real“ – Stambulo „Fenerbahče“

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Vilniečių emocijos stebint Kauno „Žalgrio“ kovą su Maskvos CSKA

Teisingumo herojai Aktualu

Teismo pirmininkės L.Bajorinienės patarimas besiskiriantiems: „Geriau bloga taika nei geras karas“

Aktualu

Vilniuje gyvenantis siras kaltinamas iššvaistęs kelių įmonių lėšas

Tik Kaune: didžiausias miesto ąžuolynas ir vieni seniausių funikulierių Europoje

Gyvenimas

Požymiai, kad jūsų draugas santykiuose patiria emocinę prievartą: kaip galite padėti

Pasaulis kišenėje

Šis tas apie grikius: kaip auga, kodėl malami akmeninėmis girnomis ir kuo kvepia jų blynai

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Vardai

Vyskupas Michaelis Curry pavogė karališkųjų vestuvių šou: Elizabeth II akivaizdoje priminė vergystę

Vardai

Jaunavedžiai princas Harry ir Meghan Markle atideda medaus mėnesį – iškart po vestuvių kibs į darbus

Gyvenimas

Kauniečių stilius miesto šventėje: duoklė amžinai madingiems džinsams

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 14 d.-20 d.)

Deuce

Rafaelis Nadalis triumfavo Romoje ir sugrįš į ATP sostą

Kultūra

Panevėžio lėlių vežimo teatre lietuvių aktorius keičia ukrainiečiai

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min