2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Versija: Kremlius nusprendė, kad A.Lukašenkai metas atsisveikinti, ir paruošė du scenarijus

Galima nepailstant kartoti, kad Baltarusijos ateitį nulems tik Baltarusijos žmonės, bet nevalia užmiršti, jog pagrindinius svertus dabartinėje krizėje laiko Kremlius. O baltarusių saugumo analitikas Arsenas Sivickis dabar rašo, kad Maskva pagaliau apsisprendė – esą protestų ir streikų prispaustam Aliaksandrui Lukašenkai atėjo laikas atsisveikinti su didžiąja politika.
A.Lukašenka įspraustas į kampą
A.Lukašenka įspraustas į kampą / „Scanpix“/AP nuotr.

Anot A.Sivickio, kuris yra Baltarusijos strateginių ir užsienio politikos studijų centro direktorius, A.Lukašenką, vis dar siunčiantį gausias silovikų pajėgas gąsdinti protestuotojų, Rusija jau laiko pagrindine problema Maskvos ir Minsko santykiuose.

„Nei Baltarusijos visuomenės, nei Rusijos vadovybės jau neįtikins jokie dokumentai apie situacijos stabilizavimą, kuriuos parengė žmonės, savo neprofesionalumu sukėlę krizę ir nematantys ryšio tarp darbo vietų, kurias yra užėmę protestuojantys baltarusiai, bei jų algų ir būsimų pensijų“, – teigia A.Sivickis.

Norėtų, kad derėtųsi

Analitiko šaltinių teigimu, Kremlius Baltarusijai yra parengęs du scenarijus – minkštąjį ir kietąjį.

Esą artimiausiu metu į Minską atvyks aukšto rango Rusijos derybininkas, Vladimiro Putino patikėtinis. Jis apie tuos scenarijus papasakos tiesiai A.Lukašenkai.

Pagal minkštąjį scenarijų A.Lukašenka būtų priverstas derėtis su Baltarusijos opozicija ir pilietine visuomene dėl savo pasitraukimo sąlygų ir saugumo garantijų. Jis paleistų visus politinius kalinius, būtų paskelbta konstitucinė reforma ir įvyktų nauji prezidento rinkimai – jau be A.Lukašenkos.

VIDEO: Protestai Baltarusijoje nerimsta – dešimčiai parų sulaikyti du opozicijos lyderiai

A.Sivickis 15min jau anksčiau teigė žinantis, kad aktyvų vaidmenį organizuojant įvairių opozicinių jėgų, įskaitant Koordinacinę tarybą, veiklą vaidina būtent Rusija.

„Iš savo šaltinių žinau apie Kremliaus pastangas prikviesti žinomus baltarusius, ypač šiuo metu esančius Maskvoje, į šiuos opozicinius komitetus. <...> Rusija laukia, kol politinė krizė dar labiau išsiplės, ir ruošiasi paskelbti Lukašenką neteisėtu prezidentu“, – kalbėjo A.Sivickis.

A.Sivickis: alternatyvios vyriausybės veiklą finansuos Kremliui ištikimi oligarchai, „Gazprom“ ir „Rosneft“.

Dabar ekspertas tvirtina, kad jau netrukus prie Koordinacinės tarybos, suprask, alternatyvios vyriausybės, prisijungs grupė dabartinių ir buvusių aukšto rango Baltarusijos pareigūnų.

Beje, prie opozicijos veiklos iniciatorių A.Sivickis priskiria ne tik Vilniuje esančią Sviatlaną Cichanouskają ir į Kijevą pabėgusį Valerą Capkalą, bet ir Minske gimusį Rusijos trąšų verslo magnatą, kompanijos „Uralchim“ vadovą Dmitrijų Mazepiną, kuris pastaruoju metu skelbė pasibaisėjimą represijomis prieš taikius žmones.

„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Mazepinas
„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Mazepinas

„Lukašenka pagal šį scenarijų derėsis su jais. O susitarimus garantuos Rusija, Vokietija ir Prancūzija, prisidedant Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai bei JAV. Alternatyvios vyriausybės veiklą finansuos Kremliui ištikimi oligarchai, „Gazprom“ ir „Rosneft“, – aiškina A.Sivickis.

Reikės laukti spalio?

Tiesa, yra ir kietasis scenarijus, kuris esą bus aktyvuotas, jei A.Lukašenka nesutiks kalbėtis su opozicija.

Tokiu atveju Baltarusijoje bus suorganizuotas perversmas, o pagrindinį vaidmenį esą vaidins Rusijos specialiosios pajėgos, kurios veiksmų imsis su alternatyvios vyriausybės žinia.

„Facebook“ nuotr./Arsenas Sivickis
„Facebook“ nuotr./Arsenas Sivickis

„Prieš tai speciali rusų delegacija pastatys specialias dekoracijas – suskaldys Baltarusijos visuomenę ir sukus situaciją, panašią į pilietinį karą. Baltarusių karinė vadovybė apie tai pasisakė, tad pusė mūšio jau įvyko.

Dabar rusai patarėjai ir Maskvos įtakos agentai aktyviai įtikinėja Lukašenkos režimą kietai ir ryžtingai sutraiškyti protestus. Jei ir kai tik tai nutiks, tarptautinė bendruomenė ir alternatyvi vyriausybė paprašys Putino surengti humanitarinę intervenciją“, – dėsto A.Sivickis.

Esą naudojamas toks pats modelis, kaip Sudane, kur 2019 metų pavasarį po protestų buvo nuverstas prezidentas Omaras al-Bashiras.

„Tada vieni patarėjai iš Rusijos spaudė al-Bashirą susidoroti su protestais, o kiti kaip tik stengėsi išjudinti demonstracijas ir ruošė karinį perversmą. Tas pats vyksta ir Baltarusijoje. Kad laimėtum, reikia atstovauti abiem stovykloms tuo pačiu metu“, – mano analitikas.

Procesas – kad ir koks scenarijus galiausiai būtų naudojamas – vis dėlto užtruktų, nes galutiniai terminai dar toli.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka

O jie tokie – iki spalio 10 dienos teoriškai turinti įvykti A.Lukašenkos inauguracija ir lapkričio 5-oji, kai oficialiai baigiasi dabartinė prezidento kadencija.

„Vakarai nepripažįsta rinkimų, o Rusija vadina juos netobulais, tad nuo spalio 10 dienos bus pradėtas Lukašenkos delegitimizavimo procesas – bus sukurtos sąlygos dvilypei valdžiai pagal Venesuelos pavyzdį.

Pagrindinį vaidmenį vaidins Kremlius, kuris pripažins alternatyvią vyriausybę teisėta dialogo su Lukašenka dalyve, kai tik šešėlinė nomenklatūra prisijungs prie Koordinacinės tarybos“, – prognozuoja A.Sivickis.

VIDEO: A.Lukašenka sraigtasparniu atskrido į Nepriklausomybės rūmus ir pasirodė su automatu rankose

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min