15min be reklamos
2022 11 28, 20:40

„Viasna“: Nobelio premijos laureatui A.Bialiackiui gresia įkalinimas dėl „kontrabandos“

Kalinamam baltarusių aktyvistui Alesiui Bialiackiui, vienam iš šių metų Nobelio taikos premijos laureatų, gresia iki 12 metų laisvės atėmimas dėl kaltinimų kontrabanda, pirmadienį pranešė teisių gynimo grupė „Viasna“.
Alesius Beliackis
Alesis Bialiackis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Vienas „Viasna“ įkūrėjų A. Bialiackis ir keli kiti politiniai aktyvistai kaltinami kontrabanda įvežę į Baltarusiją „didelę grynųjų pinigų sumą“, tariamai skirtą opozicijos grupėms finansuoti, sakoma organizacijos pranešime.

60 metų A.Bialiackis, jo pavaduotojas Valiancinas Stefanovičius ir dar vienas aktyvistas Uladzimiras Labkovičius kalinami nuo 2021 metų liepos. Iš pradžių jie buvo apkaltinti mokesčių vengimu.

„Jiems gresia įkalinimas nuo septynerių iki 12 metų“, – pareiškė „Viasna“.

Pasak teisių gynimo grupės, baudžiamoji byla jau perduota teismui, tačiau teismo proceso pradžios data dar nenustatyta.

1996 metais įkurta A.Bialiackio organizacija, kurios pavadinimas reiškia „pavasaris“, yra plačiausiai žinoma Baltarusijos teisių gynimo grupė.

Šalininkai A.Bialiackio ir jo bendražygių įkaltinimą laiko menkai užmaskuota taktika juos nutildyti.

Prokuratūrą citavusi „Viasna“ nurodė, kad teisių aktyvistai kaltinami kontrabanda įvežę į Baltarusiją mažiausiai 201 tūkst. eurų ir 54 tūkst. JAV dolerių (apie 52 tūkst. eurų).

A.Bialiackis ir jo bendražygiai buvo įkalinti po 2020 metais vykusių masinių demonstracijų prieš režimą, kurios kilo po to, kai autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka pasiskelbė laimėjęs rinkimus, kuriuos tarptautinė bendruomenė laiko suklastotais.

Prieš represijas A.Bialiackis kovoja jau ketvirtį amžiaus ir dėl tokios savo veiklos praleido nemažai metų kalėjime.

Savo 60-ąjį gimtadienį rugsėjo 25-ąją jis šventė kalėjime – beje, kaip ir savo 50-ąjį gimtadienį.

Prestižinę Nobelio taikos premiją A.Bialiackis gavo spalio mėnesį kartu su Rusijos teisių gynimo grupe „Memorial“ ir Ukrainos žmogaus teisių organizacija „Pilietinių laisvių centras“, dokumentuojančia Rusijos karo nusikaltimus prieš Ukrainos žmones.

Apdovanojimas bus įteiktas gruodžio 10 dieną Osle vyksiančioje iškilmingoje ceremonijoje.

Norvegijoje laureatui atstovaus žmona Natalia Pinčuk.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min