Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 11 09 /11:17

Vidurinėje Azijoje lankosi Rusijos, Turkijos ir Irano prezidentai

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį atvyko į Kazachstaną, o Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir jo kolega iš Irano Ebrahimas Raisi laukiami Uzbekistane, padidėjus diplomatiniam susidomėjimui šiuo regionu.

Buvusios sovietinės Vidurinės Azijos respublikos stengiasi įvairinti savo partnerystes, mažėjant Maskvos įtakai regione po Rusijos invazijos į Ukrainą praėjusių metų vasarį.

Tačiau duodami interviu prieš planuojamą susitikimą Astanoje tiek V.Putinas, tiek Kazachstano prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas teigiamai atsiliepė apie abiejų šalių santykius.

„Mūsų strateginė partnerystė yra tikrai perspektyvi“, – teigė V.Putinas, o K.-J.Tokayevas gyrė „aljansą su turtinga praeitimi ir šviesia ateitimi“.

Vis dėlto praėjus trims dešimtmečiams po Sovietų Sąjungos subyrėjimo ir Rusijai įklimpus į kovas Ukrainoje, kitos pasaulio galybės atkreipė dėmesį į Vidurinę Aziją.

Kinija, įgyvendindama milžinišką infrastruktūros projektą „Viena juosta, vienas kelias“ (Belt and Road Initiative, BRI), tapo svarbia šio regiono partnere.

V.Putino vizitas Astanoje vyksta po Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono praėjusios savaitės apsilankymo ir tuo metu, kai Europos Sąjunga, JAV, Iranas bei Turkija siekia stiprinti ryšius Kazachstane.

Turkijos ir Irano prezidentai Taškente

Už daugiau nei tūkstančio kilometrų į pietus, Uzbekistano sostinėje, rengiamas Ekonominio bendradarbiavimo organizacijos aukščiausiojo lygio susitikimas.

Taškente lankysis Irano ir Turkijos prezidentai, Pakistano ministras pirmininkas Anwaaras ul Haqas Kakaras ir Vidurinės Azijos šalių vadovai.

Uzbekistanas nurodė, kad Izraelio ir palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ karas nėra įtrauktas į šio susitikimo darbotvarkę.

Manoma, kad diskusijose daugiausia dėmesio bus skiriama prekybai, humanitariniam bendradarbiavimui ir transportui.

Vidurinės Azijos šalys, neturinčios prieigos prie jūros, bando ją gauti, pavyzdžiui, per Pakistaną.

Vidurinėje Azijoje Rusija patiria spaudimą, tačiau išlieka svarbi partnerė.

Maskva atnaujino investicijas į regiono energetikos sektorius, nes dėl sankcijų, įvestų Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, ji buvo pašalinta iš didžiosios dalies Europos rinkos.

Maskva ėmėsi įgyvendinti didelio masto energetikos projektus, įskaitant gamtinių dujų tiekimą Uzbekistanui per Kazachstaną.

Rusija taip pat svarsto galimybę keliose šalyse statyti atomines elektrines ir įgyvendinti hidroelektrinių projektus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai