Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2015 02 11, 17:58 Atnaujinta 2022 02 21, 20:29

Minsko susitarimas: kas buvo sutarta tarp V.Putino, Donecko ir Luhansko separatistų bei Ukrainos

Naujienų agentūra „RIA Novosti“ pirmadienio vakarą paskelbė, kad Vladimiras Putinas Vokietijos kancleriui Olafui Scholzui ir Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui pareiškė, kad pasirašys įsakus, kuriais Maskva pripažįsta apsišaukėliškų Donecko ir Luhansko liaudies respublikų nepriklausomybę. Žinoma analitikė Tatjana Stanovaja tinkle „Telegram“ jau anksčiau parašė, kad vien pirmadienį įvykęs Rusijos saugumo tarybos susitikimas iš esmės yra Rusijos deklaracija, jog Maskva traukiasi iš Minsko susitarimų. 15min siūlo prisiminti, dėl ko buvo susitarta Minske prieš septynerius metus. Šiame tekste, kuris pirmą kartą buvo publikuotas 2015 metų vasarį, rasite ne tik esminius Minsko susitarimo punktus, bei ir derybų chronologiją.
Angela Merkel, Petro Porošenka ir Vladimiras Putinas
Angela Merkel, Petro Porošenka ir Vladimiras Putinas / „Scanpix“/„Reuters“/AFP/AP/15min.lt fotomontažas

Minskas visą naktį laikė prikaustęs viso pasaulio žiniasklaidos dėmesį. Į Baltarusijos sostinę atvyko Ukrainos prezidentas Petro Porošenka, Rusijos vadovas Vladimiras Putinas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as. Derybos truko visą naktį. Po jų galiausiai pasirašytas taikos planas, kuriame – 11 punktų.

Papildyta 13.30 val. Minsko taikos susitarimo punktai

Minske po visą naktį trukusių derybų pasirašytame susitarime numatyta 11-a taikos plano įgyvendinimo punktų. 15min.lt pateikia šiuos punktus glaustai.

1. Nedelsiant ir visiškai nutraukti ugnį nuo vasario 15 dienos.

2. Atitraukti ginkluotę ir sukurti saugumo zoną. Sunkioji ginkluotė turi būti atitraukta mažiausiai 50 km atstumu, o raketinės sistemos – net 140 km atstumu. Ukrainos kariai ginkluotę turi atitraukti nuo dabartinės fronto linijos, o separatistai nuo ankstesniame Minsko susitarime numatytos linijos. Ši procesą kontroliuos Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai.

3. Užtikrinti efektyvų ugnies nutraukimo ir ginkluotės atitraukimo monitoringo procesą.

4. Pirmą dieną po ginkluotės atitraukimo pradėti dialogą apie vietos valdžios rinkimus vadinamųjų Donecko ir Luhansko liaudies respublikų teritorijose pagal Ukrainos įstatymus ir apie būsimą šių rajonų ypatingąjį statusą.

5. Amnestija visiems dalyvavusiems kovos veiksmuose. Tam turi būti priimtas specialus įstatymas, kuris draus persekioti kovų dalyvius.

6. Visų belaisvių paleidimas ir apsikeitimas jais.

7. Sudaryti sąlygas gauti ir naudotis tarptautine humanitarine pagalba visiems, kuriems jos reikia.

8. Atkurti Ukrainos ir vadinamųjų Donecko ir Luhansko liaudies respublikų socialinius ir ekonominius ryšius, atnaujinti pensijų, socialinių išmokų bei kitų išmokų mokėjimą. Dėl to Ukrainai šiose teritorijose reikės atkurti bankinę veiklą. Prancūzija ir Vokietija įsipareigoja techniškai padėti atkurti bankinę veiklą ir ieškoti galimybių sukurti tarptautinį socialinių išmokų mokėjimo mechanizmą.

9. Visiška Ukrainos valdžios sienos su Rusija kontrolė visoje konflikto zonoje. Sienos kontrolės įgyvendinimas turi būti pradėtas iš karto po vietos valdžios rinkimų ir tęsiamas konsultuojantis su šių teritorijų vadovais. Ukrainos valdžia sienos kontrolę turi visiškai perimti iki 2015 m. pabaigos, bet su sąlyga, kad bus laikomasi 11-to susitarimo punkto.

10. Stebint ESBO atstovams išvesti visas ginkluotas užsienio formuotes, karinę techniką ir samdinius iš Ukrainos teritorijos. Nuginkluoti visas neteisėtas grupes.

11. Ukrainos konstitucinė reforma. 2015 m. pabaigoje turi būti priimta nauja Ukrainos Konstitucija, kurioje numatyta decentralizacija bei ypatingas statusas atskiriems Donecko ir Luhansko sričių rajonams.

Jei šio susitarimo nebus laikomasi, Ukrainos valdžia neatgaus sienos su Rusija kontrolės.

„Scanpix“/„RIA Novosti“/„Reuters“/15min.lt fotomontažas /Angela Merkel, Francois Hollande'as, Vladirmiras Putinas, Aleksandras Lukašenka ir Petro Porošenka
„Scanpix“/„RIA Novosti“/„Reuters“/15min.lt fotomontažas /Angela Merkel, Francois Hollande'as, Vladirmiras Putinas, Aleksandras Lukašenka ir Petro Porošenka

12.35 val. Ginkluotė atitraukiama 50 km zonoje

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį pranešė, kad per keturšalių derybų maratoną Minske buvo susitarta, jog Kijevo vyriausybės pajėgos ir prorusiški separatistais atitrauks sunkiąją ginkluotę iš 50 km pločio buferinės zonos.

„Ugnies nutraukimą papildys sunkiosios ginkluotės atitraukimas – sunkiosios artilerijos, kurios kalibras didesnis negu 100 milimetrų. Susitarta, kad neteisėtų ginkluotų formuočių (separatistų) artilerija bus atitraukta 25 km atstumu nuo „Minsko linijos“, – nurodė prezidentas, turėdamas galvoje konflikto šalių fronto liniją, nustatyta pernai rugsėjį priimtame paliaubų plane.

Ukrainos vyriausybės pajėgos atitrauks sunkiąją ginkluotę iš 25 km pločio zonos nuo dabartinės fronto linijos, pridūrė P.Porošenka.

„Taigi, bendra buferinė zona bus 50 km pločio“, – aiškino P.Porošenka žurnalistams Minske po derybų maratono su Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiais.

12.11 val. Rusijos remiami teroristai: „Kovos mes dar nebaigėme“

BBC žurnalistas Danielis Sanfordas patvirtino, kad apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos kovotojai britų žurnalistus patikino, jog kovos dar nesibaigs. „Mes neketiname sustoti po to, kai žuvo tiek mūsų žmonių.“

A.Merkel pareiškė, kad galutinis derybų sprendimas nebūtų buvęs įmanomas, jei ne V.Putino spaudimas sukilėliams.

„Scanpix“/„Reuters“/AFP/15min.lt fotomontažas/Vladirmiras Putinas, Angela Merkel, Francois Hollande'as ir Petro Porošenka
„Scanpix“/„Reuters“/AFP/15min.lt fotomontažas/Vladirmiras Putinas, Angela Merkel, Francois Hollande'as ir Petro Porošenka

Hmm. RT @maxseddon: Meanwhile, Donetsk affirming independence. "The world will be proud of us because we are strong!" pic.twitter.com/9ImNf5o3G5

— Christopher Miller (@ChristopherJM) February 12, 2015

11.57 val. V.Putinas akivaizdžiai patenkintas pasiektu susitarimu

„Vienas dokumentas ką tik pasirašytas. Tai dokumentas, pasirašytas Minsko kontaktinės grupės. Jis vadinasi maždaug taip: „Minsko susitarimų įgyvendinimo priemonių kompleksas“, – sakė V.Putinas spaudos konferencijoje po derybų maratono su Ukrainos, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiais, kuris prasidėjo trečiadienio vakarą.

Kremliaus vadovas pridūrė, kad lyderiai taip pat parengė atskirą pareiškimą.

„Antrasis dokumentas – dar nepasirašytas – tai Prancūzijos prezidento, Ukrainos prezidento, jūsų nuolankaus tarno ir Vokietijos kanclerės pareiškimas apie tai, kad mes palaikome šį procesą“, – sakė V.Putinas.

11.44 val. Susitarta dėl N.Savčenko paleidimo

„Sugebėjome susitarti dėl pagrindinių dalykų“, – sakė pastebimai patenkintas V.Putinas žurnalistams Minske po derybų maratono, prasidėjusio trečiadienio vakarą.

„Susitarėme dėl ugnies nutraukimo“, – pridūrė jis, bet pabrėžė, kad Kijevas vis dar nelinkęs tiesiogiai derėtis su separatistais. Ukrainos prezidentas Petro Porošenka savo ruožtu pranešė, kad pasiektame susitarime numatyta, jog sunkiosios ginkluotės atitraukimas bus pradėtas praėjus dviem dienoms po paliaubų įsigaliojimo ir per 19 dienų laikotarpį bus paleisti visi „įkaitai“.

Jis taip pat sakė, jog buvo sutarta, kad Rusija labai greitai paleis į laisvę kalinamą ukrainiečių pilotę Nadiją Savčenko, kurią Maskva kaltina prisidėjus prie dviejų rusų žurnalistų nužudymo Ukrainoje.

Taip pat skelbiama, kad Ukraina atgaus rytinės sienos kontrolę, tačiau tai įvyks tik po savivaldos rinkimų.

#BREAKING: A shot of the document that outlines Measures of Implementation of the Minsk Agreement pic.twitter.com/bOZEIuIfTi

— Yury Barmin (@yurybarmin) February 12, 2015

11.40 val. Prancūzijos vadovas: „Susitarimas svarbus, bet susitarta ne dėl visų klausimų“

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as suskubo pasidžiaugti susitarimu, tačiau patvirtino, kad ne dėl visų detalių pavyko pasiekti visišką sutarimą. Manoma, kad Rusijos remiami teroristai nenorėjo sutikti su Debalcevės perdavimu Ukrainai ir demilitarizuotos zonos ribomis.

Ukrainos lyderis Petro Porošenka patvirtino, kad nebuvo susitarta dėl Ukrainos federalizacijos ir autonomijos suteikimo apsišaukėliškoms liaudies respublikoms.

11.30 val. Susitarime – 10 punktų

Pranešama, kad susitarta dėl didžiosios dalies klausimų, o susitarimą sudaro dešimties punktų programa. Kol kas nei vienos pusės atstovai dar nekomentavo konkrečių susitarimo sąlygų. Paliaubos bus paskelbtos šeštadienio naktį, tad iki tol greičiausiai vis dar vyks aršūs mūšiai dėl turimų pozicijų. Pranešama, kad teroristai permeta pajėgas galutiniam Debalcevės perėmimui.

11.15 val. Susitarta dėl paliaubų

V.Putinas pirmasis pranešė, kad susitarta dėl paliaubų paskelbimo nuo šeštadienio vidurnakčio. Vienas susitarimų dokumentas jau pasirašytas. Taip pat sutikta ir dėl sunkiosios ginkluotės atitraukimo, tačiau vis dar vyksta derybos dėl konflikto ribų.

10.50 val. Prisijungė ESBO atstovė

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) pasiuntinė Heidi Tagliavini, priklausanti vadinamajai Ukrainos kontaktinei grupei, ketvirtadienio rytą prisijungė prie Ukrainos, Rusijos, Vokietijos ir Prancūzijos lyderių, tęsiančių karštligišką derybų maratoną Minske.

Kaip praneša naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, kiek anksčiau Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo trumpam palikę salę, kurioje vyksta lyderių derybos, tačiau vėliau sugrįžo. Po kurio laiko į tą salę nuėjo H.Tagliavini, atvykusi iš kontaktinės grupės pasitarimo.

10.20 val. Teroristai nori gauti strategiškai svarbią Debalcevę

Vienas iš svarbiausių derybų punktų – Debalcevės likimas. Strategiškai svarbi geležinkelio jungtis rūpi tiek Rusijos remiamiems teroristams, tiek Ukrainai. Derybų eigą gali pakeisti ir Tarptautinio valiutos fondo vadovės Christine Lagarde pranešimas, jog Ukrainai per artimiausius ketverius metus bus skirta nauja 40 milijardų dolerių paskola. Tiesa, derybas akivaizdžiai vilkina visų pusių nuovargis. „RIA Novosti“ praneša, kad vienas derybų rezultatų laukęs žurnalistas dėl nuovargio turėjo kreiptis į medikus.

Morning in #Minsk @svaboda pic.twitter.com/Q2hg0era1n |EMPR

— EuroMaidan PR (@EuromaidanPR) February 12, 2015

10.10 val. Ukraina praneša apie apšaudymus netoli Mariupolio

Panašu, kad net derybos Minske nesustabdė Rusijos remiamų teroristų noro veržtis gilyn į Ukrainos teritoriją. „Nuo penktos ryto bombarduojami Mariupolio priemiesčiai. Taip pat Širokino, Lebedinsko, Sachankos kaimai“, – pranešė Ukrainos karinių pajėgų atstovas.

9.50 val. Rusijos remiami teroristai žlugdo derybas

Skelbiama, kad dėl sąlygų jau buvo sutarta, tačiau apsišaukusių Donecko ir Luhansko liaudies respublikų vadovai Aleksandras Zacharčenka ir Igoris Plotnickis nutarė pademonstruoti savo nepriklausomybę ir atsisakė pasirašyti dokumentą bei pateikė naujas sąlygas. Manoma, kad tokį sprendimą jie priėmė pasitarę su Rusijos kontaktinės grupės atstovais.

„Ketvertas parengė dokumentą, jį suderino. Kai dokumentą peržiūrėjo kontaktinė grupė, A.Zacharčenka ir I.Plotnickis atsisakė jį pasirašyti“, – sakė šaltinis, turėdamas omenyje grupę, kurią sudaro Kijevo, separatistų ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai.

9.27 val. Derybos nepavyko?

P.Porošenka, išėjęs iš derybų salės, žurnalistams sakė, kad Rusijos keliamos sąlygos yra nepriimtinos, skelbia AFP. Jis teigė, kad kol kas nėra gerų žinių.

Keturių valstybių lyderiai, trumpam palikę derybų kambarį, vėl grįžo į jį.

Aukšto rango pareigūnas Minske sakė, kad tai – ne pabaiga. „Tai net ne pabaigos pradžia“, – teigė jis.

9.18 val. Rastas dokumentas

Paliaubos Rytų Ukrainoje turėtų prasidėti šeštadienį, vasario 14 dieną, skelbia „Reuters“, derybų pastate radę dokumentą. Dokumente, kurį ketinama pasirašyti, numatomas sunkiosios ginkluotės atitraukimas, saugumo zonos įkūrimas, visiškos Rusijos-Ukrainos sienos kontrolės užtikrinimas iki 2015-ųjų pabaigos, taip pat – užsienio karių ir ginkluotės išvedimas iš Ukrainos.

„Reuters“ pažymi, kad neaišku, ar tai – galutinis susitarimo variantas.

9.13 val. Nebus jungtinės konferencijos, dokumentą pasirašys ne šalių lyderiai

Minske esantys žurnalistai pranešė, kad keturių valstybių lyderiai neketina surengti spaudos konferencijos, kuriame padarytų bendrą pranešimą. Kiekvienas jų atskirai kalbėsis su žiniasklaida. „Tai – blogas ženklas“, – teigia žurnalistas Maxas Seddonas.

Taip pat pasirodė pranešimų, kad dokumentą po derybų pasirašys ne šalių vadovai, o kontaktinės grupės atstovai. Jai ryte perduotas dokumentas.

„Dokumentas buvo perduotas nagrinėti ir patvirtinti“, – Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ citavo vieną deryboms artimą šaltinį

Ukrainos prorusiškų teroristų vadeivos Aleksandras Zacharčenka ir Igoris Plotnickis, atvykę į kontaktinės grupės posėdį Minske, kaip tikimasi, pasirašys lyderių parengtą dokumento projektą, praneša naujienų agentūra „Interfax“, remdamasi kitu deryboms artimu šaltiniu.

„A.Zacharčenka ir I.Plotnickis vakar atvažiavo į Minską, kad lyderių derybų sėkmės atveju pasirašytų baigiamąjį dokumentą“, – sakė šaltinis.

„Interfax“ korespondentas pranešė, kad į kontaktinės grupės posėdį taip pat atvyko Rusijos prezidento Vladimiro Putino padėjėjas Vladislavas Surkovas.

Deryboms artimas šaltinis sakė, kad V.Surkovas atvyko iš Nepriklausomybės rūmų Minske, kur vis dar vyksta V.Putino, Ukrainos prezidento Petro Porošenkos, Vokietijos kanclerės Angelos Merkel ir Prancūzijos prezidento Francois Hollande'o susitikimas.

Jis atsivežė lyderių parengtų dokumentų projektus, kuriuos turėtų patvirtinti kontaktinė grupė, sudaryta iš Kijevo, separatistų ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovų.

9.03 val. Keturių šalių lyderiai paliko salę, kurioje vyko derybos, pranešė „RIA Novosti“. Naujienų agentūros šaltinių duomenimis, naujame dokumente bus įsipareigota per 48 valandas paskelbti paliaubas.

8.31 val. Jau beveik 14 valandų trunkančios derybos – išbandymas ir jose dalyvaujantiems šalių lyderiams, ir jų delegacijoms, ir žurnalistams. Ukrainos užsienio reikalų ministras savo „Twitter“ paskyroje rašė, kad dalis delegacijos narių užmigo, tačiau ukrainiečiai yra super.

Photos of reporters at Minsk talks look like images from a hostage crisis #Ukraine pic.twitter.com/3bDWTW3gOD

— Peter Leonard (@pete_leonard) February 12, 2015

„Scanpix“/AP nuotr./Ukrainos prezidentas Petro Porošenka
„Scanpix“/AP nuotr./Ukrainos prezidentas Petro Porošenka

8.22 val. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas išėjo iš salės, kurioje vyksta keturių valstybių lyderių derybos. Žurnalistams jis nedalino jokių komentarų.

7.38 val. Įvairūs šaltiniai praneša, kad rengiamame dokumente yra 12-13 punktų.

„Suderinta 80 proc. baigiamojo dokumento. Tame dokumente yra daugiau negu dešimt punktų. Po to, kai „Normandijos ketverto“ lyderiai jį pasirašys, jis bus perduotas patvirtinti kontaktinei grupei. Pasiekta didžiulė pažanga“, – sakė „RIA Novosti“ šaltinis.

7.12 val. Ukrainos, Rusijos, Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai po visą naktį trukusių derybų ketina pasirašyti dokumentą, „Reuters“ sakė diplomatinis šaltinis. Detalių apie dokumento turinį jis neatskleidė.

6.53 val. Rusijos žiniasklaida praneša, kad žurnalistų paprašyta susirinkti spaudos kambaryje.

#MinskSummit scenery after nearly 11 hours of talks. Sitting. Waiting.... pic.twitter.com/1wL3asyUDg

— Helene Fouquet (@HeleneFouquet) February 12, 2015

6.43 val. Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas teigė, kad procesas – labai sudėtingas, tačiau yra vilties. Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris taip pat patvirtino, kad derybos nėra lengvos.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė, kad derybos yra labai produktyvios. Žurnalistų paklaustas, ar beveik po 10 valandų yra kokių nors naujienų, jis atsakė „Daug“, tačiau nepaaiškino, kokių.

#Russia Foreign Minister Sergei Lavrov, asked if there was any news after almost 10 hours of #Minsk talks, said, „A lot“ and nothing else

— Neil MacFarquhar (@NeilMacFarquhar) February 12, 2015

6.30 val. Baltarusijos sostinėje tebesitęsia keturšalis viršūnių susitikimas, kuriame ieškoma būdų, kaip nutraukti Ukrainą krečiantį karą.

Po devynias valandas trukusių diskusijų Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel vienas po kito išėjo iš salės, kurioje vyksta derybos, tačiau po kurio laiko sugrįžo.

Baltarusijos prezidentas A.Lukašenka neleido V.Putinui atsisėsti prie stalo.

Nepriklausomybės rūmuose Minske šimtai žurnalistų laukia susitikimo pabaigos. Dalis jų lūkuriuoja prie salės, kur vyksta derybos, kiti susibūrę spaudos centre ar snūduriuoja krėsluose.

00.02 val. Kuriozinė situacija nutiko derybų metu. Baltarusijos prezidentas A.Lukašenka neleido V.Putinui atsisėsti prie stalo. V.Putinas norėjo sėstis ant kėdės, tačiau A.Lukašenka buvo taip tvirtai jos įsikibęs pokalbio su A.Merkel metu, kad Rusijos prezidentui tik iš kelinto karto vis dėlto pavyko atsisėsti prie stalo.

VIDEO: A.Lukašenka ir V.Putinas derybų metu

23.54 val. Derybose Minske padaryta pertrauka dėl vakarienės, praneša naujienų agentūra „RIA Novosti“. Po jos darbas bus pratęstas.

Šios naujienų agentūros šaltinis sako, kad derybos gali tęstis ilgai, gal net visą naktį, nes kol kas jos sunkiai juda į priekį. Tiesa, šaltinis teigė, kad tam tikrų postūmių į priekį yra.

23.25 val. Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiai vėl tęsia derybas siaurame rate, kai iš diskusijų pasitraukė šių šalių diplomatijos vadovai.

Kol kas neskelbiama jokių detalių apie derybas, kita vertus, Rusijos diplomatai sakė, kad šiame procese buvo pasiekta tam tikra pažanga. „Darbas tęsiasi; dirbame, kur buvo pasistūmėta“, – sakė žurnalistams Rusijos užsienio reikalų viceministras Grigorijus Karasinas. Tuo tarpu Sergejus Lavrovas, išėjęs iš derybų salės, pareiškė žurnalistams, kad lyderių derybos „aktyviai tęsiasi“.

23.11 val. Rusijos prezidentas V.Putinas derybų metu sulaužė pieštuką, skelbia tsn.ua ir išveda paraleles – nuverstas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius spaudos konferencijos Rostove prie Done metu, kuomet atsiprašinėjo ukrainiečių tautos, taip pat sulaužė tušinuką. Internete plintančiose nuotraukose matyti, kad V.Putino rankose – sulūžęs žalios spalvos pieštukas.

Nuotr. iš „Twitter“/Sulaužytas tušinukas
Nuotr. iš „Twitter“/Sulaužytas tušinukas

22.58 val. Vokietijos žiniasklaida skelbia, kad derybų dalyviai pasirašys deklaraciją dėl teritorinio Ukrainos vientisumo.

22.40 val. BBC žurnalistas Minske praneša, kad iki šiol nėra jokios informacijos, kas vyksta už uždarų durų. Jo teigimu, delegacijų narių dalyvavimas derybose nereiškia, kad sprendžiamos techninės sutarties detalės, gali būti, jog derybos įstrigo.

Jis kalbėjo ir apie kūno kalbos išduodamas emocijas. Jo teigimu, nors P.Porošenka ir V.Putinas spaudė vienas kitam rankas, iš nuotraukų ir vaizdo įrašų matyti, kad Ukrainos prezidentas nėra patenkintas.

Jo teigimu, nors P.Porošenka ir V.Putinas spaudė vienas kitam rankas, iš nuotraukų ir vaizdo įrašų matyti, kad Ukrainos prezidentas nėra patenkintas

22.27 val. Šiuo metu aptarinėjamos techninės sutarties detalės. Pranešama ir priežastis, dėl kurios P.Porošenka buvo palikęs kambarį – jis ėjo kalbėtis telefonu su Ukrainos Generaliniu štabu.

21.43 val. Minske keturšalio viršūnių susitikimo ir vadinamosios kontaktinės grupės dalyviai, nagrinėja tą patį dokumentą, pranešė Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus.

„Dabar kontaktinės grupės dalyviai ir „Normandijos formato“ valstybių vadovų susitikimo nariai lygiagrečiai nagrinėja tą patį dokumentą“, – V.Makėjus sakė žurnalistams Minske. Pasak jo, „siekiant teigiamo rezultato reikės, kad dokumentui pritartų visi dalyviai“.

„Scanpix“/AP nuotr./Petro Porošenka ir Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Petro Porošenka ir Vladimiras Putinas

21.40 val. Šiuo metu derybos vyksta prie apskritojo stalo, jose dalyvauja ir kiekvienos šalies delegacijos nariai.

21.27 val. „Interfaks“ agentūra skelbia, kad derybos vyksta didelėje įtampoje. Žurnalistams, esantiems netoli durų, joms prasivėrus, pavyko pamatyti, kaip V.Putinas ir P.Porošenka, atsistoję kiek toliau nuo kitų susitikimo dalyvių, „kažką emocingai aptarinėja“. Būtent po šio pokalbio P.Porošenka išėjo iš kambario ir pakilo į kitą pastato aukštą. Vėliau jis grįžo į derybų kambarį.

Derybos vyksta didelėje įtampoje

21.15 val. Kol kas skelbiama labai prieštaringa informacija. Pranešta, kad lyderiai susitiks su spauda, vėliau informuota, kad jie tiesiog perėjo į kitą aukštą.

Buvo pranešta ir tai, kad P.Porošenka apsižodžiavo su V.Putinu, tačiau ši informacija nepatvirtinta.

21.08 val. Lyderiai išėjo susitikti su spauda.

20.50 val. P.Porošenka kelioms minutėms išėjo iš derybų kambario, praneša „RIA Novosti“. Anksčiau skelbta, kad prie valstybių lyderių prisijungė ir šalių užsienio reikalų ministrai.

20.31 val. Ukrainos ambasada Baltarusijoje informavo, kad po šio susitikimo bus pasirašytas bendras dokumentas. Kol kas daugiau detalių nepateikiama.

20.22 val. Rusų žurnalistai ir toliau Minske elgiasi labai keistai. Pranešama apie dar vieną jų išpuolį. Šįkart savo kolegas žurnalistus iš Ukrainos užsipuolė televizijos kanalo „LifeNews“ korespondentas Aleksandras Junaševas. Kaip socialiniame tinkle „Twitter“ rašė žurnalistė Olga Košelenko, vienas iš rusų žurnalistų puolė prie jų ir ėmė imituoti šuns lojimą. „Laimei, neįkando“, – parašė ji. Tai, kad žurnalistas elgėsi nederamai, pripažino socialiniame tinkle ir „LifeNews“ redaktorius.

20.12 val. Sutikdamas Vokietijos kanclerę, kuri atėjo kartu su Prancūzijos prezidentu F.Hollande'u, A.Lukašenka įteikė jai puokštę gėlių.

Зрада pic.twitter.com/VNAS3MwuaM

— Кондитер Окєанч (@olegnovikovkh) February 11, 2015

Sveikindamas su Baltarusijos lyderiu, P.Porošenka rimtai pasakė: „Arba situacija eis deeskalavimo, paliaubų keliu, arba situacija taps nebevaldoma“.

20.07 val. Prieš derybas įvyko ir incidentas. Rusijos televizijos žurnalistas Pavelas Zarubinas buvo išvytas iš Nepriklausomybės rūmų, nes kuomet į juos ėjo P.Porošenka, sušuko: „Kodėl jūsų kariai žudo taikius Donbaso gyventojus?“

P.Porošenka į tai nieko neatsakė, o Kremliaus poziciją ginantis žurnalistas buvo išvesdintas.

19.18 val. Oficialiai paskelbta, kad derybos prasidėjo. Pranešama, kad prieš joms prasidedant V.Putinas ir P.Porošenka paspaudė vienas kitam ranką.

ПАЧАЛОСЯ pic.twitter.com/HXqhDe0O85

— Радыё Свабода (@svaboda) February 11, 2015

18.53 val. V.Putinas atvyko į Nepriklausomybės rūmus Minske, kur vyks derybos, skelbia „RIA Novosti“. Jį čia pasitiko A.Lukašenka.

18.47 val. P.Porošenka išreiškė viltį, kad šios dienos susitikimas įeis į pasaulio diplomatijos istoriją ir laiko kumščius, jog būtų susitarta dėl taikos. Jis dėkojo Aliaksandrui Lukašenkai už Minsko susitikimų organizavimą, teigęs, kad per pastaruosius 4-5 mėnesius Minsko pavadinimas pasaulyje skamba jau visai kitaip nei prieš tai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

18.28 val. Kaip praneša naujienų agentūra „Interfaks“, į Minską atvyko ir apsišaukėliškų „Donecko liaudies respublikos“ ir „Luhansko liaudies respublikos“ vadeivos Aleksandras Zacharčenka ir Igoris Plotnickis. Jie neva turėtų pasirašyti susitarimą dėl taikos, jeigu derybos pavyktų.

18.23 val. Kaip praneša newsru.com, pirmieji į Minską atvyko A.Merkel ir F.Hollande'as. Po 10 minučių nusileido P.Porošenkos lėktuvas. Paskutinis į susitikimą atvyko V.Putinas.

Prieš skrydį P.Porošenka paskelbė, kad šis susitikimas jam yra svarbiausias per visą buvimo šiame poste laikotarpį. Jo teigimu, šių derybų rezultatai gali būti tik du: ilga taika arba karo pratęsimas.

Beje, šis susitikimas vyksta trimis valandomis vėliau, nei buvo planuota iš pradžių.

18.04 val. Kaip praneša „Reuters“, remdamiesi savo šaltiniais, Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai trumpam susitiks su P.Porošenka dar prieš bendrą susitikimą su V.Putinu.

Kiti liudininkai sakė matę ir atvykusį Ukrainos prezidentą Petro Porošenką.

Kiek vėliau pranešta, kad į Minską atvyko ir Vladimiras Putinas, skelbia gazeta.ru.

#МинскаяВстреча pic.twitter.com/QkN0pVtLoy

— Philipp Kireev (@mynameisphilipp) February 12, 2015

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min