Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vis daugiau Lotynų Amerikos katalikų pereina į protestantų bažnyčias

Peru katalikų procesija
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Peru katalikų procesija
Šaltinis: 15min
0
A A

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad katalikų bažnyčia Lotynų Amerikoje turėtų išgyventi aukso amžių. Pirmą kartą šiai bažnyčiai vadovauja lotynų amerikietis ir tai parodo, kokią didelę įtaką šis regionas turi pasaulinei katalikų bendruomenei. Vis dėlto, šiandien Lotynų Amerikos šalys jau nebegali būti vadinamos tvirtais katalikybės bastionais. Vis daugiau regiono gyventojų atsiverčia į protestantizmą arba savęs nepriskiria jokiai religijai, rašo laikraštis „The New York Times“.

Remiantis naujausiais „Pew“ tyrimų centro duomenimis, 69 proc. suaugusiųjų Lotynų Amerikos šalių gyventojų yra katalikai, nors didžiąją XX a. dalį šis skaičius siekė 90 proc. Panašu, kad katalikybę išpažįstančių žmonių skaičiaus nykimas paspartėjo pastaruoju metu.

„Pew“ tyrimų centro vyriausioji specialistė Neha Sagal teigė, kad padėtis regione keičiasi ne katalikybės naudai ir ši religija praranda anksčiau turėtas pozicijas.

84 proc. lotynų amerikiečių teigė, kad buvo auginami kaip katalikai. Tai reiškia, kad 15 proc. katalikų šią religiją paliko savo noru.

„Lotynų Amerika daugeliui žmonių siejasi su katalikybe“, – teigė „Pew“ tyrimų centro vyriausioji specialistė Neha Sagal, bet pridūrė, kad padėtis regione keičiasi ne katalikybės naudai ir ši religija praranda anksčiau turėtas pozicijas.

„Ir ši tendencija pastebima visame regione, ne tik Centrinėje Amerikoje“, – tvirtina N.Sagal.

Lotynų Amerikoje iki šiol gyvena apie 40 proc. viso pasaulio katalikų. Tačiau apklausa parodė, kad šiuo metu 19 proc. lotynų amerikiečių yra protestantai, o protestantų bažnyčiose yra labai daug buvusių katalikų. Kolumbijoje 84 proc. protestantų buvo pakrikštyti Katalikų Bažnyčioje.

Daugelis katalikybę palikusių lotynų amerikiečių tvirtina, kad protestantizmą jie pasirinko ieškodami stipresnio asmeninio ryšio su Dievu.

Daugelis katalikybę palikusių lotynų amerikiečių tvirtina, kad protestantizmą jie pasirinko ieškodami stipresnio asmeninio ryšio su Dievu.

Religiniai pokyčiai regione gali turėti rimtas religines ir politines pasekmes. Remiantis apklausomis, Lotynų Amerikos protestantai yra religingesni ir konservatyvesni už katalikus – protestantai dažniau meldžiasi, lanko bažnyčią ir yra labiau linkę mokėti dešimtinę. Be to, jie labiau priešinasi vienalyčių porų santuokoms.

Apklausa atskleidė ir smarkiai besiskiriančius Lotynų Amerikos šalių katalikų požiūrius į Vatikano mokymą. Daugelyje šalių katalikų dauguma mano, kad bažnyčia turėtų leisti kontracepcijos naudojimą ir skyrybas.

Dauguma Brazilijos, Čilės, Puerto Riko ir Urugvajaus katalikų remia moterų įšventinimą į kuniges ir leidimą kunigams vesti. Tačiau Salvadore, Gvatemaloje ir Hondūre dauguma katalikų yra priešiškai nusistatę prieš celibato panaikinimą ir kuniges moteris.

Paaiškėjo, kad stipriausios katalikybės pozicijos iš visų regiono šalių šiuo metu yra Paragvajuje (89 proc. gyventojų), o silpniausios Urugvajuje (42 proc. gyventojų). 

Katalikybės silpnėjimas Lotynų Amerikoje gali būti palyginamas su situacija JAV. Čia nemažai imigrantų iš Lotynų Amerikos šalių arba jų palikuonių taip pat palieka Katalikų Bažnyčią. Be to, JAV net 18 proc. vadinamųjų ispanakalbių teigia savęs nepriskiriantys jokiai religijai. Lotynų Amerikoje šis skaičius siekia 8 proc.

Paaiškėjo, kad stipriausios katalikybės pozicijos iš visų regiono šalių šiuo metu yra Paragvajuje (89 proc. gyventojų), o silpniausios Urugvajuje (42 proc. gyventojų).

Urugvajų sociologai vadina labiausiai pasaulietiška Lotynų Amerikos šalimi. 37 proc. Urugvajaus gyventojų savęs nepriskiria jokiai religijai. Būtina pažymėti, kad ši šalis beveik visą XX a. vykdė griežtą pasaulietiškumo skatinimo politiką.

Mažiausiai trečdalis kiekvienos Lotynų Amerikos šalies gyventojų tiki įvairiais nuo ikikolonijinių laikų išlikusiais prietarais, pavyzdžiui, tikėjimu „bloga akimi“.

Regiono katalikai labiau nei protestantai linkę konsultuotis su žiniuoniais ir dalyvauti bendravimo su dvasiomis seansuose. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min