Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 30d. 22:58

Vladimirą Putiną remiantis jaunimas – prezidentą tėvu vadinantys akli hipsteriai

V.Putino rėmėjai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / V.Putino rėmėjai

Ant Anastasijos Zacharovos darbo stalo – nedidelis chaosas. Mėtosi kelios Vladimiro Putino nuotraukos, taip pat – rusų sportininkių, laimėjusių medalius olimpiadose, seno Sovietų Sąjungos komunistų laikraščio „Pravda“ numerių kopijos. Šią savaitę 16-metė dizainerė kuria naujus marškinėlius kolekcijai „Už“. Ji sako, kad pavadinimo reikšmė yra labai akivaizdi šalyje, kurioje daugiau nei 80 proc. gyventojų remia V.Putiną. Ant vieno iš kuriamų marškinėlių matysis pusė Rusijos prezidento veido, o užrašas skelbs: „Geležinis Putinas“, rašo „Newsweek“.

A.Zacharova yra entuziastinga ir aktyvi itin sparčiai augančios jaunimo organizacijos „Sietj“ (Tinklas, – rus.)narė. Į jį Maskvos pareigūnai verbuoja kūrybingus jaunus žmones, kurie gali padėti kurti „patriotinius produktus“. Tam, kad įstotų, jiems nereikia nei ryšių, nei pinigų. Jiems tereikia teigiamai atsakyti į klausimą „Ar tu palaikai V.Putiną“.

V.Putinas – tarsi tėvas, kurio neturėjo

V.Putinas tapo atstumtuoju visame pasaulyje, bet tik ne namuose – nepaisant į prarają garmančio rublio ir dėl sankcijų byrančios ekonomikos, jis Rusijoje aklai tebegarbinamas.

Kai V.Putinas tik pradėjo vadovauti Rusijai, menininkai leisdavo sau jį pašiepti. Tačiau laikai pasikeitė. Ištikimiausi jo gerbėjai ne tik nejuokauja apie savo prezidento elgesį ar charakterį, bet to neleidžia daryti ir kitiems. „Sietj“ nariai – aklai ištikimi ir žvelgdami į V.Putiną mato tėvo figūrą.

A.Zacharova užaugo Karaliaučiuje be tėvo, retai matė motiną. Vienintelis tikras šeimos narys buvo jos senelė – užkietėjusi stalinistė, kuri pastaruosius 15 metų mergaitei kartojo tuos pačius žodžius: „V.Putinas yra Rusijos gelbėtojas“. Tad natūralu, kad A.Zacharova, kaip ir daugelis jos kartos atstovų, nežino tvirtesnio superherojaus nei Geležinis Putinas.

Daugelis šiai organizacijai priklausančio jaunimo nuo 17 iki 27 metų yra užauginti vienišų motinų – jų gyvenimo trūko tvirtos tėviškos figūros. „Mums V.Putinas yra tėvas“, – „Newsweek“ pareiškė organizacijos lyderis Makaras Vychliancevas.

„Scanpix“/AP nuotr./Sveikinimas V.Putinui
„Scanpix“/AP nuotr./Sveikinimas V.Putinui

Save rimtais menininkais laikantys propagandistai

Organizacijos būstinė įsikūrusi prabangiame biure madingame rajone. Čia anksčiau buvo plytų gamykla – dabar ji paversta šiuolaikinio meno centru. 

Kiekvieną vakarą „Setj“ aktyvistai po darbų ar paskaitų susirenka aptarti politikos aktualijų, naujienų. Jie kuria strategiją, kaip, pasinaudodami gatvės menu ir socialiniais tinklais, visų rusų – o pirmiausia, jaunimo, – akyse V.Putiną įtvirtinti kaip kietą vyruką. Per V.Putino valdymo metus yra susikūrusių ir daugiau jaunimo organizacijų. Iš jų geriausiai žinoma yra „Naši“ (Mūsiškiai, – rus.), tačiau ji virto neofašistų nusikaltėlių sambūriu – V.Putino aplinka suvokė, kad ji prezidento įvaizdžiui nieko gero neduoda nei namuose, nei tarptautinėje arenoje. 

Ar žinote tuos maigomus žaislus, kuriuos suspaudus jie pakeičia formą? Padarom tokių su Obamos atvaizdu, – pasiūlė viena mergina.

„Setj“ siekia būti kitokiu – šiuolaikiniu ir rafinuotu. Organizacija su Kremliumi palaiko ypatingai glaudžius ryšius, o vien nuo vasaros užverbavo daugiau nei tūkstantį narių.

Pirmoji jos produkcija buvo milžiniški propagandiniai plakatai su užrašu „Mandagūs žmonės“, kuriuose buvo stilingai vaizduojami kaukėti kovotojai. Rusams buvo transliuojama žinia – kad tai yra didvyriai, kurie taikiai atsiėmė Krymą, nors visam pasauliui jie yra nuožmūs Rusijos smogikai.

„Mes nekartosime senų klaidų, kad vėl nebūtumėme pasmerkti kaip „Hitlerio jaunimas“. Mūsų naujasis judėjimas „Sietj7 vienija talentus, o mūsų užduotis – sukurti naujas tendencijas visuomenėje“, – aiškino M.Vychliancevas.

„Newsweek“ žurnalistei lankantis viename „Sietj“ susitikimų, jaunimas dalinosi idėjomis dėl naujų žaislų. „Ar žinote tuos maigomus žaislus, kuriuos suspaudus jie pakeičia formą? Padarom tokių su Obamos atvaizdu“, – pasiūlė viena mergina.

Ant „Sietj“ būstinės sienų – milžiniškos V.Putino nuotraukos: prezidentas Olimpiadoje, V.Putinas su tigru ar leopardu, pusnuogis šalies vadovas Sibire ir su delfinais beplaukiojantis lyderis. Viename paveiksle V.Putinas vaizduojamas kaip jaunuolis jūreivio uniforma. Šalia parašyta: „Tau už tai, kad grįžai į namų uostą“. Paveikslo autorius, „Setj“ narys paaiškino: „Štai kaip aš jį įsivaizduoju Kryme – kaip jauną jūreivį“. Panašus piešinys atsidūrė ir ant pasatato sienos Rusijos okupuotame Kryme.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Grafitis su V.Putinu
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Grafitis su V.Putinu

Jaunieji V.Putino „menininkai“ nežavi tikrų meno ekspertų. Maskvoje gyvenanti fotografijos kuratorė Anna Špakova sako, kad jų kūriniai pernelyg primena Sovietų Sąjungos laikų komjaunuolių veiklą. Meno ekspertas ir sovietinės propagandos kolekcionierius Sergejus Bobovnikas – tos pačios nuomonės. Jo teigimu, „Setj“ „menui“ trūksta saviironijos, dozės humoro arba seksualumo elementų.

Raidė P – skirta Putinui

Nuo balandžio mėnesio šie aktyvistai surengė ir keletą „šviečiamojo pobūdžio“ akcijų. Ukrainos karo įkarštyje jie į Krymo mokyklas išsiuntė lentas su abėcėle, kurioje kiekviena raidė reiškė vis kitą žodį – pavyzdžiui, „Tėvą“, o šalia buvo pavaizduotas Rusų stačiatikių bažnyčios patriarchas. Žinoma, raidė P buvo skirta V.Putinui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Abėlė vaikams Kryme
AFP/„Scanpix“ nuotr./Abėcėlė vaikams Kryme

Renginyje Karaliaučiuje jaunimui buvo mokama po 400 rublių tam, kad tik jie ateitų paklausyti paskaitos apie istoriškai priešišką anglosaksų tautų požiūrį į Rusiją, apie tai, kaip Rusijai pavykdavo apsiginti nuo Vakarų atakų, ir galiausiai – apie tai, kaip V.Putinas suteikė rusams galimybę vėl didžiuotis savo tauta. Net jeigu dalyviai ir išeidavo po kelių minučių, jiems vis tiek būdavo sumokama.

Didžiausias įvertinimas „Sietj“ nariams – galimybė susitikti su dievinamu prezidentu. Tą padaryti yra pavykę M.Vychliancevui, tačiau jis pripažįsta, kad susitikimas nebuvo visiška sėkmė. Jis pasiūlė surengti masines demonstracijas, kuriomis būtų remiama šalies valdžia, o visi dalyviai plaukus nusidažytų raudonai – tai būtų pagarbos ir meilės išraiška raudonplaukiui V.Putinui. Tačiau V.Putinas tam nepritarė.

„Jis pasakė, kad tol, kol yra prezidentas, neturėtume daryti to. Nepataikiau su savo pasiūlymu“, – nusivylęs sakę organizacijos lyderis.

Neleidžiama net juokauti apie V.Putiną

Maždaug prieš šimtą metų kūrybingi rusai rinkdavosi Maskvoje tam, kad kurtų agitacinius plakatus – spalvingus propagandinius piešinius, kuriais būtų pašiepiami buržujai ir deklaruojama parama ankstyvajam sovietų režimui. Jiems būdavo leista savo kūrybą reikšti nevaržant ir ironijos. Tačiau apie tai šiais laikais negali būti nė kalbos. 

„Setj“ nariai net nedrįstų juokauti apie dabartinį šalies vadovą, pripažįsta organizacijos lyderis.

Įrodydamas, kad net Lenino ir Stalino laikais būdavo leidžiama flirtuoti su ironija, S.Bobovnikas parodė 1928-ųjų plakatą, kuriame – sovietų slaptosios policijos įkūrėjas Feliksas Dzeržinskis vaizduojamas kaip raudona žuvis su ūsais, vandenyne lenkianti tris „buržujiškas“ žuvis.

„Sietj“ nariai net nedrįstų juokauti apie dabartinį šalies vadovą, pripažįsta organizacijos lyderis. Naujausias jų darbas, kuris greitai bus atspausdintas – piešinys, kuriame vaizduojami JAV prezidentai (tarp jų – ir B.Obama), kurie nuo Rašmoro kalno meta JAV vėliavos spalvų tomahauką. 

Kodėl tiek daug dėmesio jauni rusai skiria Amerikai, kai tuo tarpu apklausos rodo, kad jauniems amerikiečiams beveik nerūpi, kas dedasi Rusijoje? To paklausti „Setj“ nariai gerokai sutriko. Galiausiai vienas jaunuolis pareiškė: „Savaime suprantama, kad mes negalime liautis galvoti apie Ameriką, kai karas jau vyksta prie mūsų sienų Ukrainoje“.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./V.Putino rėmėja
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./V.Putino rėmėja

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Seimo komiteto garso įrašas atskleidžia, ką apie Mindaugą Siaurį kalbėjo Povilas Urbšys

Aktualu

STT dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba sulaikė Šilutės merą V.Laurinaitį

Aktualu

Per didelės vaikų grupės Vilniaus darželiuose prieštarauja higienos normai, bet neišnyko

Aktualu

Dėl galimai neskaidriai organizuotų viešųjų pirkimų nušalinamas UPC direktorius

Aktualu

Kalvarijos savivaldybėje vertėsi vilkikas su dujų cisterna

Aktualu

R.T.Erdoganas: yra pakankamai įrodymų, kad J.Khashoggi žmogžudystė buvo suplanuota

24sek

D.Maskoliūnas apie Šaro sutramdymą: „Aš jo nepakeisiu“

Daugiau nei 12 tūkstančių Lenkijos savanorių mokosi ginti savo šalį

Aktualu

Atimtų vaikų drama: svarstoma sūnų ir dukrą atiduoti tik tėvui – motinai gali tekti gyventi atskirai

Vardai

Princą Harry ir Meghan Markle Fidžyje pasitiko didžiulis vėjas: skraidė net raudonas kilimas

Verslas

A.Butkevičius piktinasi, kad S.Skvernelis savinasi jo nuopelnus dėl danų investicijų Marijampolėje

Aktualu

Popiežiaus vizito statistika: pinigai, dalyviai, savanoriai ir obuoliai jiems

Maistas

Ką nuveikti su moliūgų sėklomis? 5 išradingi pasiūlymai ir receptai

Vardai

Manekenės D.Didžiūnaitytės nužudymu įtariamo R.Piniko vaizdo įrašas atsidūrė melo ekspertų rankose

Aktualu

Seimo opozicija sieks, kad S.Skvernelio garso įrašo istoriją tirtų Nacionalinio saugumo komitetas

Aktualu

Panevėžyje susidūrė du BMW: pabrolys rėžėsi į jaunikio visureigį

Pasaulis kišenėje

Pasakiška vieta Turkijoje – sūpynės virš debesų

Gazas

Kas nutinka, kai 30 tonų autobusas nepaiso 9 tonų svorio ribos ir važiuoja per medinį tiltą

Sportas

Neįgalieji džiaugiasi: pinigų bus daugiau, bet dar nežino, kaip juos pasiims

Vardai

Stano privertė susimąstyti iš kauniečių atimtų vaikų istorija: „O tu nebijai, kad kaimynai praneš?“

Naujienos

Aktualu

Seimo komiteto garso įrašas atskleidžia, ką apie Mindaugą Siaurį kalbėjo Povilas Urbšys

Aktualu

STT dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba sulaikė Šilutės merą V.Laurinaitį

Aktualu

Per didelės vaikų grupės Vilniaus darželiuose prieštarauja higienos normai, bet neišnyko

Aktualu

Dėl galimai neskaidriai organizuotų viešųjų pirkimų nušalinamas UPC direktorius

Aktualu

Kalvarijos savivaldybėje vertėsi vilkikas su dujų cisterna

Aktualu

R.T.Erdoganas: yra pakankamai įrodymų, kad J.Khashoggi žmogžudystė buvo suplanuota

24sek

D.Maskoliūnas apie Šaro sutramdymą: „Aš jo nepakeisiu“

Daugiau nei 12 tūkstančių Lenkijos savanorių mokosi ginti savo šalį

Aktualu

Atimtų vaikų drama: svarstoma sūnų ir dukrą atiduoti tik tėvui – motinai gali tekti gyventi atskirai

Vardai

Princą Harry ir Meghan Markle Fidžyje pasitiko didžiulis vėjas: skraidė net raudonas kilimas

Verslas

A.Butkevičius piktinasi, kad S.Skvernelis savinasi jo nuopelnus dėl danų investicijų Marijampolėje

Aktualu

Popiežiaus vizito statistika: pinigai, dalyviai, savanoriai ir obuoliai jiems

Maistas

Ką nuveikti su moliūgų sėklomis? 5 išradingi pasiūlymai ir receptai

Vardai

Manekenės D.Didžiūnaitytės nužudymu įtariamo R.Piniko vaizdo įrašas atsidūrė melo ekspertų rankose

Aktualu

Seimo opozicija sieks, kad S.Skvernelio garso įrašo istoriją tirtų Nacionalinio saugumo komitetas

Aktualu

Panevėžyje susidūrė du BMW: pabrolys rėžėsi į jaunikio visureigį

Pasaulis kišenėje

Pasakiška vieta Turkijoje – sūpynės virš debesų

Gazas

Kas nutinka, kai 30 tonų autobusas nepaiso 9 tonų svorio ribos ir važiuoja per medinį tiltą

Sportas

Neįgalieji džiaugiasi: pinigų bus daugiau, bet dar nežino, kaip juos pasiims

Vardai

Stano privertė susimąstyti iš kauniečių atimtų vaikų istorija: „O tu nebijai, kad kaimynai praneš?“

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min