Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2013 12 25, 15:43

Vladimiras Putinas: Eurazijos Sąjunga galės būti įkurta 2015 metais

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, kad jau sudarytos visos sąlygos nuo 2015 metų įkurti ekonominę sąjungą su Baltarusija ir Kazachstanu, prie kurios, kaip tikisi Maskva, taip pat prisijungs Ukraina.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Po derybų su Kazachstano prezidentu Nursultanu Nazarbajevu ir Baltarusijos lyderiu Aleksandru Lukašenka V.Putinas sakė, kad Eurazijos Ekonominė Sąjunga taps nauju ekonomikos augimo varikliu visiems jos dalyviams.

Naujasis aljansas pakeis mažiau įpareigojančią Eurazijos muitų sąjungą, kurią Rusija įkūrė su dviem minėtomis buvusiomis Sovietų Sąjungos respublikomis, siekiant suformuoti laisvosios prekybos zoną, konkuruojančią su 28 nares turinčia Europos Sąjunga.

„Trejeto (Rusijos, Kazachstano ir Baltarusijos) vyriausybių atstovai ... parengė Eurazijos Ekonominės Sąlygos sutarties institucinės dalies projektą“, – naujienų agentūros citavo V.Putino žodžius.

„Tas dokumentas nustato tarptautinį teisinį statusą, organizacijos pagrindus, tikslus ir mechanizmus, pagal kuriuos ši sąjunga pradės veikti nuo 2015-ųjų sausio 1 dienos“, – nurodė Rusijos vadovas.

V.Putinas užsibrėžė įkurti postsovietinėje ekonominėje erdvėje sąjungą, prie kurios kada nors galėtų prisijungti kitos šalys, tokios kaip Turkija ir Indija. Šis uždavinys turėtų taptų V.Putino trečiosios kadencijos Kremliaus vadovo poste pagrindiniu projektu.

Rusija smarkiai spaudžia Ukrainą prisijungti prie šio aljanso ir grasino paskelbti ekonomines sankcijas Kijevui, kai kaimyninė šalis praeitą mėnesį jau buvo pasiruošusi pasirašyti istorinę sutartį dėl politinės asociacijos ir laisvosios prekybos sutarties su Europos Sąjunga (ES).

Kijevo sprendimas atsisakyti pakto su ES išprovokavo Ukrainoje didžiausius protestus nuo 2004 metų prodemokratinės Oranžinės revoliucijos ir atskleidė gilų kultūrinį atotrūkį tarp nacionalistiškai nusiteikusio vakarų regiono ir labiau prorusiškos rytinės šalies dalies.

Tačiau tie protestai pradėjo silpti, kai Ukraina užsitikrino 15 mlrd. JAV dolerių finansinės pagalbos paketą iš Rusijos, įskaitant trečdaliu atpigintas gamtines dujas, kurias Maskva tiekia savo kaimynei.

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius antradienį Maskvoje vykusiame susitikime nedalyvavo, tačiau anksčiau sakė, kad Kijevas pasiruošęs nagrinėti prisijungimo prie Rusijos vadovaujamo bloko konkrečias sąlygas.

Antradienį vykusiose derybose Kijevui atstovavo Ukrainos premjeras Mykola Azarovas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min