Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vladimiras Rubanas – žmogus, išlaisvinęs dešimtis Ukrainos karių

Vladimiras Rubanas
segodnya.ua nuotrauka / Vladimiras Rubanas
Šaltinis: 15min
0
A A

Šis žmogus nedirba Ukrainos vyriausybei ir nevilki uniformos. Vis dėlto, jo dėka dešimtys Rusijos pajėgų ir vietos smogikų į nelaisvę Donbase paimtų Ukrainos karių grįžo pas savo šeimas ir užsimezgė kontaktas tarp abiejų kariaujančių pusių, rašo naujienų svetainė foreignpolicy.com.

Vladimiras Rubanas susidūrė su pasirinkimu: iš 40 saulėje nugairintų, išsekusių, purvinų Ukrainos karių, kurie buvo laikyti nelaisvėje Donecke rugsėjo pradžioje, prorusiški smogikai buvo pasiruošę išleisti tik aštuonis.

Per pastaruosius keturis mėnesius V.Rubanas derėjosi dėl mažiausiai 200 Ukrainos karių paleidimo. Jo užduotis – keliauti į teroristų kontroliuojamą teritoriją ir išsiderėti lengvatas net iš didžiausią baimę keliančių smogikų vadų. Ukrainoje dėl savo veiklos jis tapo savotišku nacionaliniu didvyriu, o TV kanalas „Hromadske.tv“ neseniai kartu su juo vyko į Donecką, kur filmuojamas dokumentinis filmas apie jį.

„Aš turėjau pirštu parodyti, kas pasiliks ir, tikėtina, mirs, o kas grįš namo pas savo šeimas“, – teigė V.Rubanas, paslaptingas buvęs generolas leitenantas, tikėtina, tarnavęs Ukrainos saugumo tarnyboje. 

Rugsėjo 12 d. 36 Ukrainos kariai buvo iškeisti į 31 prorusišką teroristą, o rugsėjo 14 d. abi pusės apsikeitė 73 asmenimis. Vis dėlto, didžioji dalis karių tebėra nelaisvėje.

V.Rubano laimei, Donecko smogikai pareiškė, kad aštuoni kariai, turintys daugiausia vaikų, bus paleisti.

Vėliau pavyko išsiderėti dėl dar dviejų belaisvių paleidimo – vienas buvo paleistas, nes jam buvo vos 19 metų, o kitą paskatino paleisti kartu su V.Rubanu keliavusios "Eurovizijos" nugalėtojos Ruslanos žodžiai. Ruslana perdavė į nelaisvę paimto kario motinos žodžius.

Po rugsėjo 5 d. pasirašytų paliaubų, vienu iš būtinų žingsnių taikos procesui užtikrinti tapo belaisvių paleidimas. Tai tik vienas iš punktų taikos plane, su kuriuo nedviprasmiškai sutiko ir Donecko bei Luhansko teroristai. Rusijos ambasadorius Ukrainoje teigia, kad kiekviena iš kovojančių pusių laiko apie 1000 belaisvių – tiek civilių gyventojų, tiek karių. Šį skaičių patvirtino ir V.Rubanas.

Rugsėjo 12 d. 36 Ukrainos kariai buvo iškeisti į 31 Rusijos bendrininką, o rugsėjo 14 d. abi pusės apsikeitė 73 asmenimis. Vis dėlto, didžioji dalis Ukrainos karių tebėra nelaisvėje.

V.Rubanas yra vienintelis profesionalus įkaitų išlaisvinimo derybininkas Ukrainoje, kuris iki šiol tyliai derasi su nelaisvėje laikomų karių kankintojais. Jis taip pat laikomas vienu iš geriausiai dirbančių taikdarių kare, kai Ukrainos vyriausybės atstovai dažnai atsisako susitikti su Donecko ir Luhansko teroristais.

Savo darbu V.Rubanas siekia pagerinti susišnekėjimą tarp dviejų kariaujančių pusių ir pagelbėti taikos procesui. Nors oficialiai jo vadovaujama karo veteranų grupė „Pareigūnų korpusas“ ir nėra susijusi su Ukrainos vyriausybe ar kariuomene, tačiau V.Rubanas palaiko gerus santykius su svarbiais pareigūnais Kijeve ir Dniepropetrovske.

„Tai ne mūsų karas, bet „Pareigūnų korpusas“ gali padėti žmonėms kautis tinkamai ir, tikimės, baigti karą. Mūsų misija yra baigti šį brolžudišką karą“, – tikino V.Rubanas.

Pats V.Rubanas nenoriai kalba apie tai, ar yra tarnavęs Ukrainos specialiosiose tarnybose. Jam jau pavyko surengti sėkmingas derybas dėl 17 kalinių išlaisvinimo iš Horlivkos miesto smogikų vado Igorio Bezlerio „Velnio“, pagarsėjusio savo žiaurumu ir legendomis, kad vienam iš pagrobtųjų nudyrė odą, nelaisvės. Pastarosiomis savaitėmis jo dėka buvo išlaisvinta keletas grupių po 15, 16 ir 20 karių Donecke.

Svarbu pažymėti, jog už karių paleidimą nėra siūlomi pinigai, dažniausiai Ukrainos kariai iškeičiami į nelaisvėje laikomus prorusiškus smogikus.

Save pasiskelbusios „Donecko liaudies respublikos“ aukščiausios tarybos pirmininkas Borisas Litvinovas teigė, kad sėkmingai veikti V.Rubanui padeda tai, jog jis turi ryšių su Rusijos žvalgyba ir nebėra aktyvus generolas.

Už karių paleidimą nėra siūlomi pinigai, dažniausiai Ukrainos kariai iškeičiami į nelaisvėje laikomus prorusiškus smogikus.

„Jį gerai priima Ukrainos prezidentūroje. Jie jo klauso. O dėl savo patirties jis moka prieiti prie lauko vadų“, – teigė B.Litvinovas.

Nors daugybė žmogaus teises ginančių organizacijų praneša apie nehumanišką abiejų pusių elgesį su belaisviais, tačiau, pasak V.Rubano, padėtis keičiasi.

Rugsėjo pradžioje abi kariaujančios pusės susitarė nebekankinti belaisvių.

„Jie pamatė, kad taip yra geriau. Ir belaisviai išeina gyvi“, – susitarimą su teroristais pakomentavo V.Rubanas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min