Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 23d. 23:57

Vladimiro Putino kryžkelė: ką daryti žlugus Viktorui Janukovyčiui?

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Ukrainos parlamentui pripažinus prezidentą Viktorą Janukovyčių nusišalinusiu nuo pareigų ir paskelbus pirmalaikius rinkimus iškyla klausimas – kaip toliau elgsis Rusija? Ar Vladimiras Putinas parems į valdžią vis dar norintį sugrįžti V.Janukovyčių?

Rusijos prezidentas nekomentavo Ukrainos įvykių nuo penktadienio pokalbio su prezidentu Baracku Obama. Tačiau toliau tylėti prezidentas negalės, nes Maskvoje vis garsesnės kalbos apie Ukrainos, kaip Rusijos strategiškai svarbios pietinės politinės ir ekonominės partnerės, netektį.

Panašu, kad kol kas V.Putinas laikosi gana neutralios pozicijos. Sekmadienį pranešta, kad Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Rusijos prezidentas V.Putinas kalbėjosi telefonu ir sutiko, jog turi būti užtikrintas Ukrainos „teritorinis nedalomumas“. Jie „abu sutiko, kad Ukraina turi greitai įgyti vyriausybę, pajėgiančią veikti, o jos teritorinis nedalomumas turi būti išsaugotas“, – nurodė Vokietijos Vyriausybės atstovas spaudai Steffenas Seibertas.

„The Guardian“ apžvalgininkas Simonas Tisdallas įsitikinęs, kad Ukrainos ateitis, politinė santvarka ir teritorinis vientisumas priklausys nuo to, kaip Rusija reaguos į įvykius per artimiausias penkias dienas. 

„The Guardian“ apžvalgininkas Simonas Tisdallas įsitikinęs, kad Ukrainos ateitis, politinė santvarka ir teritorinis vientisumas priklausys nuo to, kaip Rusija reaguos į įvykius per artimiausias penkias dienas.

Kaip rašoma publikacijoje, Rusijos prezidentą gali neraminti tikimybė, kad Rusijos spausta, tačiau visgi atsilaikiusi ir pergalę pasiekusi opozicija gali dar labiau išplėsti Kijevo gatvių revoliuciją. Maskva į Vakarų remiamą perversmą žiūri kaip į asmeninį V.Putino pažeminimą. Jis su tuo lengvai nesusitaikys.

Pademonstravo pyktį ir nerimą

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas jau pademonstravo nerimą ir pyktį, kai išreiškė rimtą susirūpinimą dėl Ukrainos, skambindamas Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrams, kurie tarpininkavo trumpalaikiame penktadienio sutarime. 

„Opozicija ne tik neįgyvendino nė vieno iš įsipareigojimų, bet nuolat pateikia naujų reikalavimų, kuriuos lydi ekstremistų garbinimas. Jų veiksmai kelia tiesioginę grėsmę Ukrainos suverenitetui ir konstitucinei santvarkai“, – sakė S.Lavrovas.

S.Lavrovas tą patį pakartojo ir JAV valstybės sekretoriui Johnui Kerry'ui. Rusijos užsienio reikalų ministras nuolat pabrėžė, kad Maidane susirinkę protestuotojai anaiptol neatspindi visos Ukrainos nuotaikų.

Jis taip pat priminė, kad ekonominė parama Ukrainai buvo laukiama, tačiau tam neva trukdė Vakarų „skverbimasis“.

„Mes nenorime įsitraukti į Ukrainos reikalus taip, kaip daro mūsų Vakarų partneriai, – sakė jis. – Tai daro žalą“. Šie žodžiai atspindėjo nuoseklų Rusijos požiūrį daugelyje ES ir Rusijos diskusijų nuo praėjusiųjų metų lapkričio, kai buvęs Ukrainos prezidentas priėmė Rusijos piniginę pagalbą ir pigias dujas, taip užverdamas duris šiltesniems santykiams su Briuseliu.

Ar parems V.Janukovyčių?

Maskva pareiškė, kad sustiprėję Ukrainos ir ES ryšiai yra naudingi, tačiau neturėtų Ukrainos įtraukti į ES įtakos zoną.

Svarbiausias šiuo metu kylantis klausimas – ar V.Putinas nuspręs paremti V.Janukovyčiaus siekį gauti paramą Rytų Ukrainoje. Net jei V.Putinas išsižadės ankstesnio sąjungininko, Rusijos prezidentas vis dar gali skatinti Rytų Europos regiono lyderius atmesti Kijevo autoritetą ir skatinti autonomiją rytiniuose jos regionuose. 

Kol kas nepanašu, kad Rusija gali imtis tokių veiksmų kaip Gruzijoje.

Taip pat iškyla klausimas dėl šalies skilimo. Tiesa, kol kas nepanašu, kad Rusija gali imtis tokių veiksmų kaip Gruzijoje. 

V.Putinas taip pat turės nuspręsti dėl tolesnio 15 mlrd. dolerių pagalbos paketo Ukrainai ir dėl pigesnių dujų tiekimo tęstinumo. Jis jau pagrasino, kad jie gali būti nutraukti. Tačiau jei pagalba bus nutraukta, viltys dėl broliškos Ukrainos, kaip ir dėl Rusijos vadovaujamos Eurazijos sąjungos, visiškai išnyks.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min