Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2015 vasario 1d. 10:40

Vladimiro Putino „smegenų“ mįslė: kas lemia jo sprendimus?

Vladimiro Putino metinis pranešimas Kremliuje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas

Žmonių, kuriais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasitiki ir įsiklauso į jų patarimus, ratas pasikeitė, tačiau niekas negali arba nenori pasakyti, kieno patarimų jis klauso, rašo JAV leidinys „The Christian Science Monitor“.

Apie tai amerikiečių leidiniui papasakojo informuoti šaltiniai, tarp jų ir radikalus filosofas Aleksandras Duginas, vadinamas Kremliaus ideologu. A.Duginas tikina, kad jis jau praėjusią vasarą buvo pavarytas ir prarado galimybę tiesiogiai bendrauti su „pirmuoju asmeniu“.

„The Christian Science Monitor“ rašo, kad tokie pokyčiai atskleidžia V.Putino pažiūrų evoliuciją. Tiesa, ne visi leidinio šaltiniai mano, kad V.Putino aplinka pasikeitė.

Į V.Putino kabinetą – du skirtingi įėjimai

„Ekspertai kalba, kad dabar beveik neįmanoma išsiaiškinti, su kuo susitinka Rusijos lyderis. Oficialioje Kremliaus interneto svetainėje skelbiamos V.Putino susitikimų ataskaitos, bet iš jose esančių abstrakčių frazių sunku susidaryti vaizdą, kas lemia V.Putino mąstymą ir daro įtaką jo sprendimams“, – rašo leidinys.

„V.Putino kabinetas Kremliuje, kai kuriais duomenimis, turi du visiškai atskirus įėjimus, todėl lankytojai gali į kabinetą įeiti ir iš jo išeiti neturėdami jokio supratimo, kas laukia audiencijos pas prezidentą. Lankytojų judėjimą pagal V.Putino signalus reguliuoja nekalbūs jo sekretoriai“, – rašoma straipsnyje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas Rusijos Saugumo Taryboje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas Rusijos Saugumo Taryboje

V.Putino kabinetas Kremliuje, kai kuriais duomenimis, turi du visiškai atskirus įėjimus, todėl lankytojai gali į kabinetą įeiti ir iš jo išeiti neturėdami jokio supratimo, kas laukia audiencijos pas prezidentą.

„Dėl to analitikams lieka labai mažai būdų įžvelgti ką nors daugiau už oficialių pranešimų, išskirti politinius modelius ar pabandyti nuspėti, kas bus toliau.

Nenuostabu, kad kai kurie analitikai prisimena pseudomokslą – kremlinologiją, kurios pagrindinis metodas buvo sovietinių lyderių, išsirikiavusių per paradą Raudonojoje aikštėje, fotografijų studijavimas.

Studijuodami šias nuotraukas analitikai bandė sudėlioti neformalią sovietų lyderių hierarchiją, net matuodavo atstumą tarp jų, kad galėtų daryti išvadas – kieno rankose valdžia, o kas netrukus gali būti išmestas iš žaidimo“, – teigia straipsnio autorius.

„Dabar Kremlius dar mažiau skaidrus ir perregimas, teigia kai kurie ekspertai, nes sovietinis kolektyvinis Politinis biuras, kolegialiai priimdavęs sprendimus, buvo bent šiek tiek nuspėjamas. V.Putino sistema labiau primena carizmą: patys svarbiausi sprendimai priimami vieno žmogaus, o duomenys apie jį pasiekiančią informaciją saugomi kaip valstybės paslaptis“, – teigia leidinys.

V.Putinas pakeitė savo aplinką?

Pastaruoju metu nemažai žmonių, įskaitant ir Kremliaus ideologu vadintą radikalų filosofą Aleksandrą Duginą, praneša, kad V.Putinas pakeitė savo artimiausių žmonių ratą, pašalinęs iš jo oligarchus ir filosofus, į kurių nuomonę anksčiau įsiklausydavo.

Panašu, kad vietoj jų prezidento dėmesį užvaldė ekspertai iš Rusijos kariuomenės ir jėgos struktūrų. Dėl to keičiasi ir V.Putino prioritetai. Į tai turėtų atsižvelgti Vakarai, konstruojantys santykių su Rusija schemas.


V.Putino sistema labiau primena carizmą: patys svarbiausi sprendimai priimami vieno žmogaus, o duomenys apie jį pasiekiančią informaciją saugomi kaip valstybės paslaptis.

Po Krymo aneksijos Vašingtone suformuluotoje strategijoje iš pradžių buvo numatyta priversti V.Putiną persigalvoti dėl Ukrainos sukeliant finansinį skausmą jo turtingai aplinkai – žmonėms, kurių, kaip buvo manoma, prezidentas klausė.

Jeigu būtų teisingi duomenys, kad V.Putinas atstūmė nuo savęs oligarchus, tolesnės sankcijos jiems gali nedaryti tokios įtakos V.Putino sprendimams, kokios tikimasi.

A.Duginas jaučiasi atstumtas

„Rusijoje sprendimų priėmimo procesas – pati neskaidriausia gyvenimo dalis. Ši sistema laikoma didele paslaptimi. Niekas, net aukšti valdininkai, tvirtai nežino, ko klausosi ar klauso V.Putinas. Kad ir kas jums pasakotų, kaip V.Putinas priima sprendimus, tai arba dezinformacija, arba klaidingi duomenys“, – „The Christian Science Monitor“ sakė A.Duginas.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Rusijos protų inžinierius Aleksandras Duginas.
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Rusijos protų inžinierius Aleksandras Duginas.

Dabartinę V.Putino politiką Ukrainoje jis pavadino „nenuoseklia“ ir „prieštaringa“. A.Duginas tikina, kad jo ir kitų „patriotų“ į Kremlių daugiau nekviečia, o jis nežino, kas padeda V.Putinui kurti strategiją ir taktiką.

Faktas, kad A.Duginas (bent jau jo teigimu) nieko nežino apie sprendimų priėmimo procesą Kremliuje, pasak amerikiečių leidinio, yra „ypač pamokantis“, nes Vakarų stebėtojai įpratę manyti, kad V.Putino geopolitinės nuostatos pastaruosius dešimt metų buvo formuojamos būtent veikiant A.Duginui. Po Krymo aneksijos žurnalas „Foreign Affairs“ net pavadino šį radikalų filosofą „Putino smegenimis“.

Oligarchus pakeitė „silovikai“?

Pokyčius artimiausioje V.Putino aplinkoje pastebi ir jo buvęs patarėjas Sergejus Markovas.

„V.Putinui artimi oligarchai turėjo misiją – plėtoti pramonę šalies viduje ir užsienyje, kad Rusija būtų tvirčiau integruota į pasaulinę ekonomiką.

Tačiau šis sumanymas visiškai nepavyko, tad milijardierių įtaka V.Putinui smarkiai sumenko. Tuo pat metu dėl dabartinių problemų ėmė augti „silovikų“ (jėgos struktūrų atstovų, – red. past.) įtaka. Akivaizdu, kad „silovikai“ laikosi labiau priešiškos Vakarams pozicijos ir tai negali nepaveikti V.Putino pažiūrų“, – aiškina S.Markovas. Tačiau jis ragina neperdėti V.Putino ir jo aplinkos santykių reikšmės.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Sevastopolyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir gynybos ministras Sergejus Šoigu.

Racionalus žaidėjas

Kito požiūrio laikosi Aukštosios ekonomikos mokyklos profesorius Nikolajus Petrovas. Jo manymu, oligarchų vaidmuo V.Putino sistemoje dabar ne sumažėjo, o dar labiau išaugo.

N.Petrovas įsitikinęs – būtent V.Putinui artimiems oligarchams bus pavesta reformuoti šalies ekonomiką, kad būtų sumažinta neigiama sankcijų įtaka.

„Žinoma, mes neturime patikimos informacijos, su kuo susitinka V.Putinas ir ko jis klausosi, – pripažįsta ekspertas. – Tačiau V.Putinas yra geras vadybininkas. Jis imsis priemonių atstatyti skirtingų savo aplinkos grupių pusiausvyrą. Jos jam reikalingos formuluoti naują politiką, kurios esmė – sumažinti ekonominius praradimus ir neutralizuoti politines tendencijas, kurios gali sukelti grėsmę jo valdžiai. Jis racionalus žaidėjas ir yra labai suinteresuotas išlikti.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Skilimas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete: vieni perspėja apie politizavimą, kiti negaili kritikos prezidentei

Gazas

15min apklausa rytinėse spūstyse: ar šiandien pavežėte savo kaimyną?

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Europos Sąjunga apsiginti nebūtų pajėgi. Kodėl gali žlugti Vakarai?

Vardai

64-ąjį gimtadienį švenčianti Birutė Petrikytė: „Mūsų trumpas gyvenimas yra labai puikus“

24sek

„Rockets“ pristūmė NBA čempionus prie prarajos krašto, bet Ch.Paulas patyrė traumą

Verslas

15min studijoje: ką galime veikti su savo duomenimis, įsigaliojus įmones gąsdinančiam reglamentui

Aktualu

Šiaurės Korėja tikina vis dar esanti pasirengusi kalbėtis su JAV

24sek

Lietuvos rinktinės krepšininkas pasirodys „Los Angeles Lakers“ peržiūroje

Aktualu

Girto vairuotojo fiasko Panevėžyje: pareigūnams įkliuvo prie pat policijos komisariato

Vardai

Sasekso kunigaikštienė Meghan Markle: „Didžiuojuosi būdama feministe“

Aktualu

Orai.lt: karštą savaitgalį gaivins trumpalaikis lietus

Aktualu

Ginklų ekspertai: Iranas metų metus dykumoje tobulino tarpžemyninių raketų programą

Interviu Tik 15min Kultūra

Vienas garsiausių pasaulio antropologų Thomas Hyllandas Eriksenas: „Mums reikalingas laikas, kai nieko neįvyksta“

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Gyvenimas

Kokių maisto produktų nepatartina užšaldyti?

Vardai

Donatas ir Dainė Baumilos pirmą kartą viešumoje pasirodė su devynių mėnesių dukra

Paskutinis sezono „Ginčas“: ar Kaunas pajėgus surengti Finalo ketvertą?

Jei šiandien jūsų kolega į darbo vietą atkeliavo su rankšluosčiu ant peties, negalvokite, kad jis išsiblaškęs. Anaiptol – jis kaip niekada sąmoningas ir yra pasirengęs bet kuriuo metu leistis į kelionę ne po bet kur, o po visą galaktiką.

Šiandien pasaulio skaitytojai mini Rankšluosčių dieną – taip atiduodama garbė rašytojui, klasika tapusio romano „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“ autoriui Douglasui Adamsui.

Kultūra

Douglasas Adamsas ir kelionės po galaktiką: kodėl šiandien su savimi reikia turėti rankšluostį?

Gazas

Eksperimentas Panevėžio gatvėse: ar vairuotojai praleidžia skubančius paramedikus?

Vardai

Naujame Ironvyto vaizdo klipe – šiurpūs vaizdai iš vaiduoklių miesto Latvijoje

Naujienos

Aktualu

Skilimas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete: vieni perspėja apie politizavimą, kiti negaili kritikos prezidentei

Gazas

15min apklausa rytinėse spūstyse: ar šiandien pavežėte savo kaimyną?

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Europos Sąjunga apsiginti nebūtų pajėgi. Kodėl gali žlugti Vakarai?

Vardai

64-ąjį gimtadienį švenčianti Birutė Petrikytė: „Mūsų trumpas gyvenimas yra labai puikus“

24sek

„Rockets“ pristūmė NBA čempionus prie prarajos krašto, bet Ch.Paulas patyrė traumą

Verslas

15min studijoje: ką galime veikti su savo duomenimis, įsigaliojus įmones gąsdinančiam reglamentui

Verslas

Penktadienį, įsigalioja ES duomenų apsaugos taisyklės, bet Lietuvos pasirengimas vėluoja

Aktualu

Šiaurės Korėja tikina vis dar esanti pasirengusi kalbėtis su JAV

24sek

Lietuvos rinktinės krepšininkas pasirodys „Los Angeles Lakers“ peržiūroje

Aktualu

Girto vairuotojo fiasko Panevėžyje: pareigūnams įkliuvo prie pat policijos komisariato

Vardai

Sasekso kunigaikštienė Meghan Markle: „Didžiuojuosi būdama feministe“

Aktualu

Orai.lt: karštą savaitgalį gaivins trumpalaikis lietus

Interviu Tik 15min Kultūra

Vienas garsiausių pasaulio antropologų Thomas Hyllandas Eriksenas: „Mums reikalingas laikas, kai nieko neįvyksta“

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Gyvenimas

Kokių maisto produktų nepatartina užšaldyti?

Vardai

Donatas ir Dainė Baumilos pirmą kartą viešumoje pasirodė su devynių mėnesių dukra

Paskutinis sezono „Ginčas“: ar Kaunas pajėgus surengti Finalo ketvertą?

Aktualu

Ginklų ekspertai: Iranas metų metus dykumoje tobulino tarpžemyninių raketų programą

Jei šiandien jūsų kolega į darbo vietą atkeliavo su rankšluosčiu ant peties, negalvokite, kad jis išsiblaškęs. Anaiptol – jis kaip niekada sąmoningas ir yra pasirengęs bet kuriuo metu leistis į kelionę ne po bet kur, o po visą galaktiką.

Šiandien pasaulio skaitytojai mini Rankšluosčių dieną – taip atiduodama garbė rašytojui, klasika tapusio romano „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“ autoriui Douglasui Adamsui.

Kultūra

Douglasas Adamsas ir kelionės po galaktiką: kodėl šiandien su savimi reikia turėti rankšluostį?

Gazas

Eksperimentas Panevėžio gatvėse: ar vairuotojai praleidžia skubančius paramedikus?

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min