Dabar populiaru
Publikuota: 2014 liepos 9d. 09:37

Vladimiro Putino taktika Ukrainoje – toliau kurstyti chaosą Donecke ir Luhanske

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Kai Ukrainos pajėgos, tęsiančios antiteroristinę operaciją, žygiavo gilyn į teroristų kontroliuojamą Rytų Ukrainą, priversdamos juos bėgti į paskutines „maištininkų tvirtoves“, tarp kurių – Doneckas, Rusijos prezidentas, rodos, susvyravo. Apie tai rašo telegraph.co.uk reporteris Tomas Parfittas.

Vadinamosios „Donecko liaudies respublikos“ teroristų vadas, Rusijos GRU pulkininkas Igoris Girkinas (Strelkovas) atrodo visiškai beviltiškai, maldaudamas Kremliaus per sieną pasiųsti tankus ir išgelbėti naikinamos armijos „savanorius“.

Savaitgalį I.Girkinas (Stelkovas) ir jo teroristai paliko Slovjanską, kuris tris mėnesius buvo tapęs jų pagrindine „tvirtove“, o Ukraina paskelbė atkovojusi šį miestą.

„Jei Rusija nesutiks su paliaubomis ar ginkluotųjų pajėgų intervencija į Ukrainą dėl mūsų, dėl Rusijos žmonių, kurie gyvena čia, mes būsime sunaikinti“, – sakė I.Girkinas (Strelkovas)  emocingame vaizdo įraše, kuris pasirodė netrukus po to, kai jis ir jo maištininkai pabėgo į Donecką.

V.Putinas praėjusią savaitę viešai pareiškė, kad Rusija ir toliau energingai gins rusų teises užsienyje.

„Noriu, kad visi suprastų, jog mūsų šalis ir toliau energingai gins rusų teises, mūsų tėvynainius užsienyje, ir tam pasinaudos visomis turimomis priemonėmis – nuo politinių ir ekonominių iki tarptautinėje teisėje numatytos humanitarių operacijų teisės į savigyną“, – kalbėjo V.Putinas.

Manau, kad V.Putino strategija yra toliau ilgą laiką remti chaosą Rytų Ukrainoje, ir padaryti taip, jog jam invazijos neprireiktų, – sako jis.

Iki šiol Rusijos prezidentas balansavo ant karo slenksčio. Krymo okupacija buvo įvykdyta sparčiausiu žingsniu, kai Europa ir JAV tuo metu dvejojo dėl atsako Rusijai.

Vis dėlto didėjant Vakarų sankcijoms, baimė sulaukti naujų, ir didėjantys logistiniai iššūkiai užimti Rytų Ukrainą (palyginti su Krymu) greičiausiai atgrasė V.Putiną nuo plataus masto karinių avantiūrų.

Rusijos pareigūnams kelia nerimą JAV ir Europos vizų draudimai ir sąskaitų įšaldymai.

Tiesa, Vladimiras Jakuninas, artimas V.Putino sąjungininkas, kuris vadovauja Rusijos geležinkeliams, teigė, kad sankcijos jam buvo lyg „Sibiro uodai“: „Jie erzina, tačiau gyvenimas tęsiasi.“

Vis dėlto praėjusią savaitę, Tarptautinis valiutos fondas pranešė, kad tai gali lemti vartojimo kritimą, investicijų sumažėjimą ir didesnį nei buvo manyta kapitalo nutekėjimą iš Rusijos.

Kai kurie veikėjai Kremliuje baiminasis, kad JAV į intervenciją Ukrainoje gali atsakyti imdamasi naujų sankcijų, nukreiptų prieš Rusijos energetikos sektorių, kuriam reikia pinigų Arkties naftos ir dujų ištekliams išgauti.

Kaip vienas Rusijos analitikas yra pasakęs: „Kremlius bijo būti pašalintas iš tarptautinės finansų sistemos, bijo, jog nutiks taip, kaip nutiko Irane: vieną gražią dieną prabundi, o kredito kortelės nebeveikia.“

Kremlius bijo būti pašalintas iš tarptautinės finansų sistemos, bijo, jog nutiks taip, kaip nutiko Irane: vieną gražią dieną prabundi, o kredito kortelės nebeveikia.

Rytų Ukrainos užpuolimas būtų gerokai sudėtingesnis nei Krymo aneksija, kuri pareikalavo Rusijos pajėgų atskirti siaurą sąsmauką, kad būtų izoliuotas Krymo pusiasalis.

Nepriklausomas karo ekspertas Aleksandras Golcas teigė, kad 6 000 Rusijos karių prie Ukrainos sienos bet kuriuo atveju yra per mažai įsiveržti į Ukrainą.

„Manau, kad V.Putino strategija yra toliau ilgą laiką remti chaosą Rytų Ukrainoje, ir padaryti taip, jog jam invazijos neprireiktų, – sako jis. – Jis tiesiog gali toliau leisti naujų „savanorių“ ir ginklų srautus per sieną su Ukraina.“

A.Golcas perspėja, kad niekada nebuvo galima racionaliai paaiškinti Kremliaus veiksmų, ir didelio masto karinis puolimas negali būti visiškai atmestas, nepaisant galimų pasekmių Maskvai.

„Tai labai dažna klaida – bandyti suvokti Rusijos valdžią racionaliai“, – pridėjo jis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Mados infekcija

Euromaster

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min