Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 6d. 12:45

Vladimirui Putinui artimas verslininkas Genadijus Timčenka JAV kaltinamas pinigų plovimu

Rusijos verslininkas Genadijus Timčenko
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr. / Rusijos verslininkas Genadijus Timčenka

Niujorko valstijos prokuratūra kartu su JAV teisingumo departamentu pradėjo teisminį tyrimą prieš Rusijos verslininką Genadijų Timčenką, kuris yra Rusijos prezidento Vladimiro Putino draugas. Įtariama, kad verslininkas, kuriam Vakarų šalys taiko sankcijas, vykdė korupcinius sandorius Rusijoje, naudodamasis amerikietiška finansų sistema. Apie tai rašo laikraštis „The Wall Street Journal“.

Kaltintojai tiria Ženevoje įsikūrusios, G.Timčenkos įkurtos bendrovės „Gunvor Group“, sandorius. Ši bendrovė pirko naftą iš Rusijos bendrovės „Rosneft“ ir vėliau ją parduodavo trečiosioms šalims. 

Įtartini sandoriai įvykdyti dar prieš JAV įvedant sankcijas G.Timčenkai ir kitiems ištikimiems V.Putino sąjungininkams dėl Kremliaus pradėto karo Ukrainoje. 

Įtartini sandoriai įvykdyti dar prieš JAV įvedant sankcijas G.Timčenkai ir kitiems ištikimiems V.Putino sąjungininkams dėl Kremliaus pradėto karo Ukrainoje. Tikėtina, kad šie sandoriai tebuvo priedanga vykdomam pinigų plovimui. Tokiu būdu buvo bandoma legalizuoti lėšas, gautas iš neteisėtos prekybos, pavyzdžiui, kai kurių valstybinės naftos sandorių.

Tiek G.Timčenka, tiek „Rosneft“ atstovai nuo komentarų susilaiko. 

„Gunvor“ atstovai taip pat nekomentavo keliamų įtarimų G.Timčenkai, kuris savo dalį akcijų pardavė dar prieš JAV įvedant sankcijas. Be to, „Gunvor“, kuri yra viena iš didžiausių prekybos įmonių pasaulyje, tikina, jog nepirko žaliavinės naftos iš „Rosneft“ jau daugiau negu dvejus metus.

Tyrimo metu tai pat bus aiškinamasi, ar V.Putino asmeninis turtas nėra susijęs su įstatymams nusižengiančia veikla. Anksčiau JAV pareigūnai teigė, kad Rusijos prezidento kapitalas gali būti investuotas į „Gunvor“.

Pats G.Timčenka jau kurį laiką neakcentavo savo draugystės su V.Putinu ir teigė, kad iš pažinties su Rusijos vadovu jo verslas jokios naudos negavo.

V.Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas neigė galimą Rusijos vadovo įsitraukimą į korupcinius sandorius ir tikino nieko nežinantis apie jokį pradėtą tyrimą.

Pats G.Timčenka jau kurį laiką neakcentavo savo draugystės su V.Putinu ir teigė, kad iš pažinties su Rusijos vadovu jo verslas jokios naudos negavo.

„Esu verslininkas, o ne politikas“, – dar 2008 m. G.Timčenka pareiškė viename interviu „The Wall Street Journal“.

G.Timčenka, kuris turi Suomijos ir Rusijos pilietybes, Sovietų Sąjungos laikais buvo už prekybą atsakingas pareigūnas. Su V.Putinu jis susipažino Sankt Peterburge, kurio merijoje pastarasis tuo metu dirbo. Be to, jie kartu lankė dziudo treniruotes ir žaidė ledo ritulį.

Pirmajame XXI a. dešimtmetyje G.Timčenka tapo sėkmingu prekiautoju rusiška nafta. V.Putinui atėjus į valdžią, G.Timčenkos turtas smarkiai išaugo. 

Per pirmąjį 2014 m. pusmetį „Gunvor“ pajamos siekė 45 mlrd. dolerių.

2008 m. JAV valstybės departamentas paskelbė duomenis, kuriuos vėliau paviešino „Wikileaks“, jog „Gunvor“ yra specialų mandatą turinti prekybos nafta bendrovė, kuri kiekvieno parduodamo barelio kainą pakelia 1 doleriu.

Rusijos opozicija jau ilgą laiką tvirtina, kad G.Timčenka naudojasi savo draugyste su V.Putinu ir dėl to perka Rusijos naftą bei dujas žemesnėmis nei rinkos kainomis.

2008 m. JAV valstybės departamentas paskelbė duomenis, kuriuos vėliau paviešino „Wikileaks“, jog „Gunvor“ yra specialų mandatą turinti prekybos nafta bendrovė, kuri kiekvieno parduodamo barelio kainą pakelia 1 doleriu.

„Konkuruojančioje rinkoje atvirkščiai, naftos prekiautojai gali pakelti kainą nuo 5 iki daugiausiai 20 centų“, – teigiama JAV pareigūnų ataskaitoje ir pridurta, kad „Gunvor“ veikla yra tik priedanga didžiulei korupcijai.

Žurnalas „Forbes“ G.Timčenkos turtą vertina daugiau negu 13 mlrd. dolerių. Žinoma, kad per Liuksemburge įkurtą įmonę „Volga Group“ G.Timčenko valdo laivininkystės ir geležinkelių įmonių akcijas, taip pat du prabangius viešbučius Prancūzijoje. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min