Dabar populiaru
Publikuota: 2010 vasario 2d. 13:44

Vokietijos jėzuitai nesustabdė kunigų vykdytos seksualinės prievartos mokykloje

Kunigas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kunigas

Aukščiausiasis Vokietijos jėzuitų dvasininkas pirmadienį atsiprašė už dviejų kunigų vykdytą seksualinį prievartavimą vienoje prestižiškiausių šalies mokymo įstaigų.

Pasak jo, apie seksualinę prievartą šioje mokykloje žinota daug metų, tačiau jėzuitų pareigūnai „nereagavo taip, kaip buvo būtina“.

Praėjusio amžiaus aštuntajame ir devintajame dešimtmečiuose mažiausiai dvidešimt mokinių buvo seksualiai prievartaujami dviejų kunigų privačioje katalikiškoje Petro Kanizijaus gimnazijoje, esančioje Berlyne, sakė šios mokymo įstaigos direktorius tėvas Klausas Mertesas.

Tai jis pareiškė pirmadienį vakare per gimnazijoje surengtą spaudos konferenciją, kurioje taip pat dalyvavo Jėzuitų ordino Vokietijoje vadovas tėvas Stefanas Dartmannas. K.Merteso nurodytas seksualinės prievartos aukų skaičius yra gerokai didesnis nei anksčiau minėti septyni prievartavimo atvejai, dėl kurių kaltinami jėzuitų dvasininkai Peteris Riedelis ir Wolfgangas Stabas.

Apie septynis seksualinio prievartavimo atvejus gimnazijos vadovas pranešė praėjusį mėnesį.  „Man gėda, kad tuo metu nebuvo imtasi jokių priemonių, – spaudos konferencijoje sakė tėvas S.Dartmannas. – Taip pat atsiprašau, kad tuo laikotarpiu ordine už tai atsakingi asmenys... nereagavo taip, kaip buvo būtina.“

S.Dartmannas pripažino, kad Jėzuitų ordinas Vokietijoje nuo 1981 metų turėjo seksualinio prievartavimo gimnazijoje įrodymų, bet niekada neinformavo apie tai mokinių tėvų, pačių moksleivių ar valdžios pareigūnų.

Už šiuos nusikaltimus persekioti baudžiamąja tvarka Vokietijoje nebegalima dėl suėjusio senaties termino, nurodė dvasininkas.  S.Dartmannas taip pat sakė, kad du minėti dvasininkai toliau seksualiai prievartavo berniukus ir mergaites, kai iš Petro Kanizijaus gimnazijos buvo perkelti dirbti į kitas katalikiškas mokyklas ir jaunimo reikalų institucijas Vokietijoje, Meksikoje, Čilėje bei Ispanijoje.

Trys buvę jėzuitų Šv.Ansgaro gimnazijos Hamburge mokiniai taip pat apkaltino vieną iš kunigų prievartavimu, pirmadienį vakare pranešė keli laikraščiai. Be to, pranešama, kad Šv.Blažiejaus gimnazija Sankt Blazieno mieste atlieka tyrimą, ar jos mokiniai nepatyrė kunigų seksualinės prievartos.

Petro Kanizijaus gimnazija laikoma viena prestižiškiausių šalies mokymo įstaigų ir dažnai vadinama politikų, verslininkų bei mokslininkų kalve.

Paviešinta informacija apie lytinę prievartą šioje mokykloje sukrėtė Vokietiją, kurioje iki šiol nebuvo kilę didesnių seksualinio prievartavimo skandalų, kurių epicentre būtų atsidūrusi Katalikų bažnyčia, kaip tai įvyko Jungtinėse Valstijose ir Airijoje.

K.Mertesas pirmadienį spaudos konferencijoje sakė, kad po to, kai praėjusį mėnesį išsiuntė 500 laiškų buvusiems gimnazijos auklėtiniams, daugiau buvusių studentų papasakojo patyrę P.Riedelio ir W.Stabo seksualinę prievartą. Šie kunigai gimnazijoje dirbo aštuntame ir devintame dešimtmečiais. P.Riedelis vertė mokinius masturbuotis, o W.Stabas rengė „ekscesinius kūniškus ritualus“, nurodė S.Dartmannas.

Viena buvusi P.Riedelio auka papasakojo, kad 1981-aisiais „kelis kartus išsamiai kalbėjosi“ su tuomečiu gimnazijos direktoriumi ir jam nuodugniai papasakojo apie patirtą seksualinę prievartą.  Pasak jo, viskas vyko pusrūsyje gimnazijos teritorijoje. Kunigas esą ne kartą privertė jį masturbuotis, o pats stebėjo.

Visi, kurie norėjo pasistūmėti moksluose, buvo priversti patirti panašų pažeminimą, sakė vienas įvykių liudininkas.  Vėliau abu vyrai pasitraukė iš ordino. W.Stabas prisipažino dėl seksualinės prievartos. Dabar jis gyvena Čilėje ir praėjusį mėnesį kai kurioms buvusioms aukoms nusiuntė atsiprašymo laiškus.

P.Riedelį 1986 metais užpuolė viena buvusių jo aukų, o vėliau nusižudė, pranešė laikraštis „Berliner Morgenpost“. P.Riedelis nepripažino savo kaltės.  Visos seksualinės prievartos aukos Petro Kanizijaus gimnazijoje buvo berniukai. Daugumai jų tuo metu, kai buvo pradėti tvirkinti, tebuvo 13 metų, sakė K.Mertesas. Dabar jiems yra apie 40 metų.

Tarp vėlesnių P.Riedelio ir W.Stabo aukų buvo ir mergaičių, nurodė S.Dartmannas.  Jėzuitų ordinas seksualinės prievartos aukoms skyrė nepriklausomą patarėją, kuris ištirs visus kaltinimus ir per dvi savaites pateiks savo tyrimo išvadas.

Petro Kanizijaus gimnazija buvo įkurta kaip berniukų mokykla, o mergaitės į ją pradėtos priimti aštunto dešimtmečio pabaigoje.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min