Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 9d. 14:36 , Atnaujinta: 2019 spalio 9d. 21:52

Vokietijoje per Jom Kipuro dieną surengtą ataką prieš sinagogą žuvo du žmonės

Rytiniame Vokietijos Halės mieste per šaudymą trečiadienį žuvo mažiausiai du žmonės, pranešė policija; pasak liudininkų, vietos sinagoga tapo vienu taikinių, žydams švenčiant Jom Kipurą, vieną didžiausių švenčių žydų kalendoriuje.

Vienas įtariamas užpuolikas buvo sulaikytas, ieškoma jo bendrininkų. Halės miestas uždarytas, o kitų rytinių Vokietijos miestų sinagogose taip pat sustiprintas saugumas.

„Pirminiais duomenimis, Halėje žuvo du žmonės. Buvo paleisti keli šūviai“, – pranešė policija socialiniame tinkle „Twitter“. Pareigūnai paragino rajono, kur įvyko incidentas, gyventojus likti namuose.

Anksčiau policijos pareigūnai paskelbė, kad „įtariami nusikaltėliai paspruko automobiliu“. Vėliau buvo pranešta, kad vienas užpuolikas buvo sulaikytas.

Žydų bendruomenės lyderis Maxas Privorotzki naujienų tinklapiui „Spiegel Online“ sakė, kad ginkluoti užpuolikai bandė patekti į sinagogą, bet pritaikytos saugumo priemonės leido „atlaikyti ataką“.

Jis pridūrė, kad tuo metu sinagogoje buvo apie 70–80 žmonių.

Per išpuolį sinagogoje buvęs M.Privorotzki dienraščiui „Stuttgarter Zeitung“ sakė „per sinagogos kamerą matęs gerai ginkluotą užpuoliką su plieniniu šalmu ir šautuvu, bandantį išlaužti mūsų duris“.

„Vyras atrodė lyg būtų iš specialiųjų pajėgų. Bet durys laikėsi tvirtai“, – pasakojo bendruomenės lyderis. Jis pridūrė, kad taip pat buvo mėginta išlaužti žydų kapinių vartus.

„Mes užsibarikadavome duris iš vidaus ir laukėme policijos, – pridūrė jis. – Tuo metu pamaldos vyko toliau.“

Be to, per šaudymą buvo sunkiai sužaloti dar du asmenys, pranešė ligoninė, kurioje jie gydomi.

„Turime du sunkiai sužeistus žmones su šautinėmis žaizdomis, – naujienų agentūrai AFP sakė Halės universitetinės klinikos atstovas Jensas Muelleris. – Jie operuojami.“

Dviejų gyvybių pareikalavusios šaudynės prie vienos sinagogos Vokietijos Halės mieste trečiadienį „giliai sukrėtė visus žydus Vokietijoje“, pareiškė bendruomenės lyderis Josefas Schusteris, pavadinęs policijos apsaugos stygių „skandalu“.

„Šis aktas Halėje per svarbiausią žydų šventę Jom Kipurą sukėlė gilų nerimą ir išgąsdino mūsų bendruomenę“, – pranešime sakė Vokietijos centrinės žydų tarybos pirmininkas.

„Šios atakos brutalumas viršija viską, ką matėme pastaraisiais metais, ir giliai sukrėtė visus žydus Vokietijoje. Faktas, kad sinagoga nebuvo saugoma policijos per tokią šventę kaip Jom Kipuras, yra skandalas“, – teigė J.Schusteris

„Pasislėpiau tualete“

Vokiečių kovos su terorizmu prokurorai pranešė, kad perima šio incidento tyrimą.

Federalinės prokuratūros atstovas sakė, kad toks sprendimas priimtas dėl „ypatingos bylos svarbos“. Jo teigimu, byla susijusi su „smurtiniais aktais, kurie paveikė Federalinės Vokietijos Respublikos vidaus saugumą“.

Kaip pranešė leidinys „Bild“, šaudoma buvo šalia sinagogos Pauliaus rajone, be to, į žydų kapines esą buvo paleista rankinė granata. Vis dėlto policija kol kas nepatvirtino šios informacijos.

Įvykio liudininkas Konradas Roesleris naujienų televizijai NTV pasakojo, kad jam esant maždaug už 600 metrų nuo sinagogos įsikūrusiame turkų restorane „šalmą ir karinę uniformą“ dėvintis vyras metė rankinę granatą į tą maitinimo įstaigą ir parduotuvę.

„Granata pataikė į duris ir sprogo“, – pasakojo vyras.

„[Užpuolikas] šovė į parduotuvę mažiausiai kartą, už manęs buvęs vyras veikiausiai negyvas. Aš pasislėpiau tualete ir užsirakinau duris“, – prisiminė jis.

Policija nepatvirtino šios informacijos, tik nurodė, kad rajone, kuriame buvo šaudoma, taip pat yra kebabinių ir bažnyčių.

Vokietijos žiniasklaida išplatino vaizdo įrašą, kuriame iš automobilio išlipa šalmą dėvintis vyras ir iššauna kelis kartus į orą.

Šaudynes surengęs asmuo filmavo savo ataką ir paskelbė vaizdo įrašą internete, pranešė stebėjimo grupė SITE.

„35 minučių trukmės ant galvos pritvirtintos kameros įrašas iš šaudynių Halėje, Vokietijoje, buvo paskelbtas vaizdo žaidimų tinklalapyje“, – pranešė SITE socialiniame tinkle „Twitter“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kadras iš vaizdo įrašo: įtariamasis neslėpė savo veido.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kadras iš vaizdo įrašo: įtariamasis neslėpė savo veido.

To įrašo ištraukoje, kurį matė naujienų agentūra AFP, įtariamas šaulys angliškai kalbėjo antisemitiškus dalykus.

„Siaubingos naujienos iš Halės, ir aš labai tikiuosi, kad policija kuo greičiau sugaus [išpuolio] vykdytoją ar vykdytojus, kad daugiau niekam negrėstų pavojus“, – pareiškė Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atstovas Steffenas Seibertas per spaudos konferenciją.

„Didelė grėsmė“

Prieš tris mėnesius Vokietijos vakariniame Kaselio mieste buvo nužudytas migrantus rėmęs politikas Walteris Lubcke. Įtariama, kad nusikaltimą įvykdė vienas gerai žinomas neonacis.

W.Luebcke nužudymas labai sukrėtė Vokietiją ir privertė suabejoti, ar šalis rimtai vertino kylančią neonacių grėsmę.

Bylą tiriantys pareigūnai tikrina įtariamojo Stephano Ernsto neonacistinius ryšius ir aiškinasi, ar jis nebuvo susijęs su kraštutinių dešiniųjų grupe „Nacionalsocialistų pogrindis“ (NSU).

Praėjusį mėnesį Vokietijos vidaus reikalų ministras Horstas Seehoferis perspėjo dėl augančio kraštutinių dešiniųjų kovotojų pavojaus, pavadindamas jį „tokia pat didele grėsme kaip radikalus islamizmas“.

Pasak H.Seehoferio, pernai policijos pareigūnai, atlikdami tyrimus dėl kraštutiniams dešiniesiems priskiriamų nusikaltimų, rado 1 091 ginklą, įskaitant šaunamuosius ginklus ir sprogmenis. 2017 metais per panašius tyrimus buvo konfiskuoti 676 ginklai.

Po kelių pastaraisiais metais Vokietijoje įvykdytų išpuolių, už kuriuos atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“, šalies saugumo pajėgoms tebegalioja didelio laipsnio parengtis.

H.Seehoferis trečiadienį pranešė, kad tyrėjai įtaria trečiadienį Halės mieste mirtinas šaudynes surengusį užpuoliką turėjus ultradešiniojo sparno, antisemitišką motyvą.

„Remiantis tuo, ką žinome, turime pagrindo manyti, kad tai mažų mažiausiai buvo antisemitinė ataka“, – pareiškime nurodė H.Seehoferis.

„Pasak federalinių prokurorų, esama pakankamai priežasčių įtarti dešiniojo sparno ekstremizmo motyvą“, – pridūrė ministras.

JAV pasmerkė išpuolį

Jungtinės Valstijos trečiadienį „griežtai pasmerkė ataką prieš sinagogą“, įvykdytą per Jom Kipuro dieną Vokietijos Halės mieste, pranešė JAV ambasada Berlyne.

„Jom Kipuras yra metas, kai žmonės susirenka maldos namuose apmąstyti praėjusius metus. Šiandien įvykdytas išpuolis yra ataka prieš mus visus, tad kaltininkai turi būti patraukti atsakomybėn“, – nurodoma atstovybės išplatintame pareiškime.

„Liūdime dėl šio beprasmiško smurto akto aukų“, – pridūrė misija, padėkojusi tarnyboms už greitą reagavimą.

Komentarai: 8

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min