Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 13d. 09:32

Vokietijos mokykloje šaudęs paauglys savo grasinimą paskelbė internete?

Po kraupių žudynių – gedulas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Po kraupių žudynių – gedulas.

Paauglys, kuris šaudė savo buvusioje mokykloje Pietų Vokietijoje, vos kelios valandos prieš išpuolį paskelbė apie savo ketinimus internete, ketvirtadienį pranešė vienas pareigūnas, tačiau policija tuo abejojo.

„Turiu čia ginklų ir rytoj ryte nueisiu į savo seną mokyklą ir tikrai sukelsiu audrą“, – vienoje pokalbių svetainėje esą rašė 17-metis Timas Kretschmeris. Tai sakė Vokietijos žemės, kurioje trečiadienį įvyko žudynės, vidaus reikalų ministras.

„Man užtenka šito menko gyvenimo. Visada tas pats. Žmonės iš manęs juokiasi, niekas nepripažįsta mano potencialo. <...> Rytoj apie mane išgirsite. Įsidėmėkite vietos pavadinimą: Vinendenas“, – esą buvo rašoma toje svetainėje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Įvykio vieta
Įvykio vieta

Šios pastabos esą buvo dalis pokalbio su 17-mečiu iš Bavarijos, kuris po žudynių apie tai pasakė savo tėvui. Jos buvo parašytos 2 val. 45 min. vietos (3 val. 45 min. Lietuvos) laiku, nurodė Badeno-Viurtembergo vidaus reikalų ministras Heribertas Rechas.

Tačiau Vaiblingeno policijos atstovas vėliau sakė, kad žudiko kompiuteryje tokių žinučių pėdsakų nėra, o minimas diskusijų forumas paskelbė, kad tokios žinutės niekada nebuvo.

Policija aiškinasi, ar įtariamas grasinimas internete gali būti klastotė, nurodė atstovas.

Mažiau nei septynios valandos po tariamo pokalbio, maždaug 9 val. 30 min., T.Kretschmeris netoli Štutgarto esančiame Vinendene įsiveržė į mokyklą, kurioje nebesimokė nuo praėjusių metų, išsitraukė 9 mm kalibro pistoletą, kurį buvo pasiėmęs iš tėvo miegamojo, ir ėmė šaudyti.

T.Kretschmeris, kuris buvo pasiėmęs 200 šovinių, mokykloje paleido 60 kulkų ir nušovė devynis 15-16 metų moksleivius – aštuonias mergaites ir vieną berniuką – ir tris mokytojas. Dauguma aukų mirė nuo šūvių į galvą.

Šimtams policijos komandosų ir snaiperių, kurie buvo pasitelkę sraigtasparnius ir šunis, persekiojant žudiką žuvo dar trys atsitiktiniai praeiviai.

Mažiau nei trys valandos nuo žudynių pradžios paauglys per susišaudymą su policija buvo sužeistas ir tada šovė į save.

„Buvome vokiečių kalbos pamokoje, kai staiga įėjo Timas, visas juodai apsirengęs ir ginkluotas. Iš pradžių pamaniau, kad tai pokštas. Tada jis pradėjo šaudyti... Mano klausės draugai aplink mane susmukdavo“, – dienraščiui „Bild“ pasakojo moksleivis Patrickas.

Tada T.Kretschmeris pabėgo, užgrobė automobilį ir nušovė dar tris atsitiktinius praeivius, o už maždaug 30 km susišaudė su atsivijusia policija. Badeno-Viurtembergo policijos viršininkas Erwinas Hetgeris sakė, jog manoma, kad žudikas nusišovė.

Vėliau ketvirtadienį internete pasirodė mėgėjiška mobiliuoju telefonu filmuota medžiaga, kurioje tikriausiai matyti paskutinės dramatiškos žudiko gyvenimo akimirkos ir mirtis.

Dviejų minučių trukmės vaizdo medžiagoje matyti ginkluoto žmogaus figūra automobilių stovėjimo aikštelėje, girdisi šūviai.

Tas žmogus staiga pargriūva ant žemės, o po kelių sekundžių jį apsupa dešimtys policininkų žaliomis uniformomis.

Šios trečiadienio žudynės sukrėtė Vokietiją. Ketvirtadienį visoje šalyje plevėsavo iki pusės stiebo nuleistos vėliavos, Vinendene prie mokyklos buvo uždegta šimtai žvakučių, o daugiau kaip tūkstantis žmonių kelios valandos po žudynių susirinko miestelio bažnyčioje.

„Jam reikėjo tiesiog nusižudyti“, – stovėdama ant bažnyčios laiptų sakė pensininkė Hildegard Kronbach.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vokietija gedi žudynių aukų.
Vokietija gedi žudynių aukų.

Tūkstančiai žmonių trečiadienį vakare ėjo į specialias pamaldas ir kitose šalies vietose, o prie Vinendeno mokyklos buvo surengtas budėjimas. Kanclerė Angela Merkel tai pavadino „gedulo diena visai Vokietijai“.

Ketvirtadienį taip pat paaiškėjo daugiau detalių apie T.Kretschmerį. Jo tėvas yra sėkmingai dirbantis verslininkas, kuris turi pakavimo firmą ir samdo 150 žmonių, nurodo policija.

Tačiau T.Kretschmeriui buvo sunku pritapti mokykloje, jis neturėjo daug draugų. „Jo paprasčiausiai niekas nepriimdavo, tadr jis visą dieną sėdėdavo priešais savo kompiuterį“, – televizijai N24 sakė vienas jo bendramokslis, kurio nurodomas tik vardas – Mario.

Taip pat pranešta, kad T.Kretschmeris buvo apsėstas kompiuterinių šaudymo žaidimų, ypač – smurtinio „Counter-Strike“, o tėvo šaudykloje išmoko gerai šaudyti.

Pernai išeidamas iš mokyklos T.Kretschmeris gavo pažymėjimą su vidutiniškais pažymiais ir užsirašė į pardavėjų kursus, be to, nuolat sportuodavo sporto salėje, priklausė vienam sporto klubui ir mėgo žaisti stalo tenisą.

Jo tėvas turėjo daugiau kaip tuziną ginklų, kurie visi, išskyrus vieną, laikomi užrakinti seife. Tas vienintelis devynių milimetrų kalibro pistoletas „Beretta“, iš kurio ir nušautos visos aukos, buvo laikomas miegamajame. Be to, policija jo namuose rado 4,6 tūkst. šovinių.

Pasak H.Recho, T.Kretschmeris tikriausiai perprato užrakintos spintelės su ginklais ir amunicija aštuonių skaičių kodą.

T.Kretschmeris „sunaikino visos mokyklos dvasią ir sudraskė miestelio širdį“, pridūrė H.Rechas.

Mokykla tebėra aptverta ir pasigirdo raginimų ją uždaryti visiems laikams. Suformuotos specialios psichologų komandos, kurios padeda aukų šeimoms ir žudynių liudininkams.

Ši tragedija priminė panašias žudynes, kurios 2002 metais buvo įvykdytos Erfurte, Vokietijos rytuose. Tada žuvo 17 žmonių, tarp jų – pats žudikas.

Tragedija Vinendene vėl pakurstė debatus dėl ginklų kontrolės. Po žudynių Erfurte įstatymai dėl ginklų laikymo sugriežtinti, bet buvo raginama juos griežtinti dar labiau ir uždrausti smurtinius kompiuterinius žaidimus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min