Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 12d. 22:43

Vokietijos parlamentarai reiškia susirūpinimą dėl prenatalinių tyrimų

Ekskursija po „Ferentis“ biolaboratorija
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Tyrimai

Vokietijoje daugiau nei 100 įstatymų leidėjų penktadienį išreiškė susirūpinimą dėl prenatalinių tyrimų, siekiant nustatyti tokius genetinius sutrikimus kaip Dauno sindromas, nes dėl jų esą daugėja abortų.

Politikai paragino pradėti etines diskusijas parlamente, šiuo metu svarstančiame galimybę prenatalinius tyrimus padaryti prieinamesnius, įpareigojant visas sveikatos draudimo įstaigas padengti jų išlaidas.

Įvairių politinių partijų atstovai, tarp jų – keli ministrai ir net partijų lyderiai, ragino surengti platesnes diskusijas.

„Dėl genetinės diagnostikos pasiekimų visuomenė susiduria su klausimu, kaip norime elgtis su tais (diagnostikos) rezultatais“, – sakė Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) narys Rudolfas Henke.

Šią iniciatyvą 700 vietų Bundestage palaikė maždaug 100 įstatymų leidėjų, įskaitant CDU, Socialdemokratų partijos (SPD), verslui palankios Laisvosios demokratų partijos (FDP), kraštutinės kairiosios Kairės partijos (Die Linke) ir Žaliųjų partijos atstovus.

Prenataliniai tyrimai dėl Dauno sindromo, dar žinomo kaip 21-osios chromosomos trisomija, Vokietijoje atliekami nuo 2012 metų. Tačiau daugumai būsimų tėvų dabar už tyrimus tenka mokėti iš savo kišenės.

Vokietijos etikos tarybos pirmininkas Peteris Dabrockas tvirtina, kad būsimi tėvai turi teisę žinoti apie savo dar negimusio vaiko sveikatos būklę, randantis galimybei medicinos mokslui nustatyti ir daugiau genetiškai paveldimų ligų.

Minėta grupė įstatymų leidėjų sako, kad dėl tokių tyrimų padaugėja abortų atvejais, kai embrionas yra laikomas turintis defektų. Be to tai stigmatizuoja Dauno sindromu sergančius žmones ir jų tėvus, sako parlamentarai.

„Dauno liga sergantys žmonės nėra nei daugiau, nei mažiau laimingi už kitus žmones“, – sakė SPD narė Dagmar Schmidt. Pasak jos, tokie žmonės kenčia ne dėl savo sutrikimo, o dėl socialinės atskirties.

„21-osios chromosomos trisomiją turinčių vaikų tėvams neturi kilti pavojus, kad jiems reikės teisintis dėl savo vaikelio gimimo“, – sakė ji.

Ši iniciatyva kilo vėl įsiplieskus aršioms diskusijoms, kai šią savaitę popiežius Pranciškus palygino nėštumo nutraukimą su „samdomo žudiko“ paslaugomis.

Vienas Vokietijos teismas penktadienį paliko galioti kovą priimtą nutartį ir patvirtino draudimą medikams reklamuoti savo teikiamas abortų paslaugas.

Ginekologė Kristina Haenel teismui apskundė prieštaringai vertinamą įstatymą, kai gavo baudą už jos klinikos interneto svetainėje paskelbtą informaciją, kad ji atlieka abortus.

Nors Vokietijoje abortai nėra uždrausti, jų atlikimas yra griežtai reglamentuojamas ir paprastai šios paslaugos neapmoka sveikatos draudimas.

Teismas nusprendė, kad šį klausimą sprendžia įstatymų leidėjai, o ne teisėjai, todėl K.Haenel teismo nutartį turėtų laikyti „ypatingu apdovanojimu kovoje už geresnį įstatymą“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min