Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vygaudas Ušackas: prieš rinkimus Afganistane išpuolius rengė net patys kandidatai (nuotraukos)

V.Ušackas šeštadienį Kabule pats išbandė balsavimo procedūrą: atėjęs rinkėjas užsiregistruoja, tuomet pamirko pirštą į specialų rašalą ir eina balsuoti.
V.Ušackas šeštadienį Kabule pats išbandė balsavimo procedūrą: atėjęs rinkėjas užsiregistruoja, tuomet pamirko pirštą į specialų rašalą ir eina balsuoti.
Šaltinis: 15min
0
A A

Nepaisydami grasinimų ir trapaus saugumo, visoje šalyje griaudint sprogimams, afganistaniečiai šeštadienį ėjo dalyvauti pirmuosiuose šalyje parlamento rinkimuose nuo Talibano nuvertimo 2001-aisiais, kuriuos Afganistano rinkimų komisija surengė savarankiškai.

Dėl 249 vietų žemuosiuose šalies parlamento rūmuose – Volesi Džirgoje – šeštadienį varžėsi apie 2,5 tūkst. kandidatų.  Rinkimuose galėjo balsuoti 10,5 mln. afganų.

„Tai yra antri parlamento rinkimai po Talibano nuvertimo 2001 metais ir pirmieji, kuriuos organizuoja patys afganai, padedami ES ir kitų tarptautinės bendruomenės atstovų. Rinkimų komisija veikė visiškai savarankiškai. Reikia pripažinti, kad ji stengėsi atlikti savo darbą profesionaliai ir atsakingai. Lyginant su praėjusių metų prezidento rinkimais, pastebimas tam tikras pagerėjimas. Pavyzdžiui, beveik 6 tūkst. balsavimo centrų sąrašas buvo paskelbtas likus mėnesiui iki rinkimų, o ne dvi dienos prieš balsavimą, kaip pernai“,  – šeštadienį džiaugėsi Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Afganistane Vygaudas Ušackas.

Prie balsadėžės.
Prie balsadėžės.

Balsavimas vyko sudėtingomis ir pavojingomis sąlygomis – išpuolius vieni prieš kitus rengė netgi patys kandidatai. „Pasiruošimą rinkimams apsunkino smurto protrūkiai. Pavyzdžiui, rugpjūtį Herate buvo pagrobta 10 vienos kandidatės padėjėjų, iš jų 5 buvo nužudyti, kaip ir 4 kandidatai bei vienos kandidatės vyras. Kai kurie kandidatai, ypač moterys, taip pat jų padėjėjai sulaukė nemažai grasinimų. Įvairūs duomenys rodo, kad išpuolius rengė ne tik įvairių grupuočių atstovai, bet ir patys kandidatai vieni prieš kitus“, – pasakojo V.Ušackas, šeštadienį apsilankęs keliose rinkimų apylinkėse šalies sostinėje Kabule.

Rinkimų apylinkėse lietuvis bendravo su rinkimų pareigūnais, stebėtojais (kelių kandidatų ir nevyriausybinių organizacijų atstovais) ir pačiais rinkėjais. Kalbėdamas su jais, ambasadorius ES vardu sveikino Afganistano rinkėjų pasiryžimą eiti balsuoti ir pareigūnų pastangas surengti rinkimus, nepaisant grasinimų ir trapaus saugumo.

Palyginus su kitomis Afganistano vietovėmis, atmosfera Kabule šeštadienį buvo gana normali, nors ir įtempta. Gatvėse budėjo daug policijos ir kitų pareigūnų. Prognozuojama, kad didžiausiai neramumai kils, kai bus pradėta skaičiuoti balsus.

Sudėtinga situacija

Prieš šiuos parlamento rinkimus Afganistane teko uždaryti per 1000 balsavimo centrų, daugiausiai dėl to, jog nepavyko užtikrinti saugumo.Prieš šiuos parlamento rinkimus Afganistane teko uždaryti per 1000 balsavimo centrų, daugiausiai dėl to, jog nepavyko užtikrinti saugumo.  Balsavimo centruose trūksta nemažai darbuotojų.

Be to, šalyje itin silpna partinė sistema. Birželį Teisingumo ministerijoje rinkimams buvo įregistruotos vos 5 partijos, ir tik keturios iš jų kelia 31 kandidatą. Dauguma žmonių dalyvauja rinkimuose kaip nepriklausomi kandidatai, taip norėdami pademonstruoti nepriklausomybę nuo centrinės valdžios, norą atstovauti savo rinkėjams, be to, taip yra saugiau.

Kai kurie kandidatai, kurių tarpe – daug moterų, atsisakė dalyvauti agitacijos laidose televizijoje. Kandidatai baiminosi dėl savo saugumo. Be to, rinkimų agitacijai įtaką darė šventasis musulmonų mėnuo Ramadanas, kai tikintieji pasnikauja, gyvena kur kas ramesnį gyvenimą. Dalis kandidačių moterų vieninteliu agitacijos už save būdu pasirinko skambučius rinkėjams telefonu ar asmeninius pokalbius.

Aktyviai dalyvauja moterys

Moterys ir vyrai šeštadienį turėjo balsuoti atskirai, bet tarp rinkimų stebėtojų buvo nemažai moterų. Apsilankęs ne tik vyrų, bet ir moterų balsavimo patalpose V. Ušackas sakė, kad jam padarė įspūdį aktyvus moterų dalyvavimas rinkimuose. Iš maždaug 2,5 tūkst. kandidatų į parlamentą apie 400 yra moterys. Joms garantuotos 68 iš 249 vietų parlamento žemesniuosiuose rūmuose.

„Žinoma, Afganistanui dar toli iki visiškai demokratiškų rinkimų. Nereikia tikėtis visiškai sklandaus balsavimo kaip Lietuvoje, Švedijoje ar Šveicarijoje. Prisiminkime, kad kalbame apie Afganistaną, kur situacija yra visai kitokia nei pas mus. Šalis yra nualinta 30 metų besitęsiančių konfliktų, didžioji dalis gyventojų yra neraštingi, vargu ar visi rinkėjai žino, už ką tiksliai balsuoja“, –  pasakojo V.Ušackas. Afganistane dirba ES Rinkimų vertinimo komanda, kuri stebėjo ir stebi, kaip vyko pasiruošimas rinkimams, balsavimas, kaip skaičiuojami balsai, tiriami skundai. Vėliau bus paruoštos rekomendacijos, kaip reikėtų vykdyti rinkimų proceso reformą.

Rinkimams – ES milijonai

Po šeštadienio rinkimų laukia kitas svarbus etapas – Rinkimų skundų komisija turės kruopščiai išnagrinėti visus skundus ir atlikti nešališkus tyrimus.

„Rinkimai rodo Afganistano žmonių norą naudotis demokratijos suteikiamomis teisėmis ir formuoti savo šalies ateitį. Jau vasaros viduryje Kabulo gatvėse buvo daugybė ženklų, rodančių, kad artėja rinkimai, – kandidatų plakatai užgoždavo įvairių prekių ir paslaugų reklamas. Panašų vaizdą mačiau ir Čagčarane, Goro provincijoje, kur Lietuva yra delegavusi Provincijos atkūrimo grupę. Rinkimų procese dalyvauja daugiau jaunimo.“

Praėjusių metų prezidento ir šių metų parlamento rinkimų organizavimui ES skyrė 35 mln. eurų, už kuriuos buvo įrengti balsavimo centrai, balsadėžės, dokumentai, buvo apmokomi rinkimų centrų darbuotojai. EUPOL (ES policijos misija Afganistane) apmokė 350 policininkų, kurie perdavė savo žinias kitiems pareigūnams.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min