Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„WikiLeaks“ atskleidė, kad Nyderlanduose, Belgijoje, Vokietijoje ir Turkijoje yra JAV branduolinių ginklų

Raketos
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Raketos
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Tinklalapio „WikiLeaks“ paviešinta konfidenciali diplomatinė informacija rodo, kad JAV branduolinių ginklų yra Nyderlanduose, Belgijoje, Vokietijoje ir Turkijoje, rašo nepriklausoma Briuselio naujienų svetainė „EUobserver“.

Seniai buvo numanoma, kad Amerika laiko branduolinius ginklus šiose keturiose NATO šalyse, taip pat Italijoje, tačiau nei jų ministrų kabinetai, nei Aljansas šio fakto nėra oficialiai patvirtinę arba paneigę.

Sekmadienio vakarą pradėta skelbti medžiaga pirmąkart patvirtino šią prielaidą, nutraukdama dešimtmečius trukusį atsargų diplomatinį išsisukinėjimą.

Viename pranešime JAV ambasadorius Vokietijos Philipas Murphy mini galimybę išgabenti Amerikos branduolinius ginklus iš Vokietijos, taip pat galbūt iš Nyderlandų ir Belgijos.

Šioje žinutėje taip pat patvirtinamas JAV branduolinių ginklų dislokavimas Turkijoje.

Šioje žinutėje taip pat patvirtinamas JAV branduolinių ginklų dislokavimas Turkijoje. Manoma, kad Italija taip pat yra neviešai leidusi Vašingtonui dislokuoti jos teritorijoje masinio naikinimo ginklus.

JAV nevyriausybinės aplinkosaugos organizacijos – Gamtinių išteklių apsaugos tarybos (Natural Resources Defence Council) – 2007 metais parengtoje ataskaitoje, remiantis įvairiais šaltiniais, nurodoma, kad Europoje yra 480 Amerikos branduolinių užtaisų.

Kaip teigiama šiame dokumente, Belgijos šiaurės rytuose netoli Meuveno miesto esančioje Mažojo Brogelio karinėje bazėje laikoma 20 branduolinių ginklų.

Toje pačioje ataskaitoje minima, kad dar 20 užtaisų laikomi Volkelio oro pajėgų bazėje netoli Nyderlandų pietryčiuose esančio Udeno miesto. Manoma, kad jie ten dislokuojami nuo Kubos raketų krizės praeito amžiaus 7-ame dešimtmetyje.

Taip pat apie 20 branduolinių ginklų, kaip manoma, saugoma požeminiame bunkeryje Vokietijoje netoli sienos su Liuksemburgu esančioje Biuchelio oro pajėgų bazėje. Pernai spalį Vokietijos užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle praktiškai pripažino, kad šie ginklai tikrai dislokuojami, kai paragino paversti Vokietiją „šalimi be branduolinių ginklų“.

Manoma, kad Italijoje laikoma 90 atominių užtaisų, iš jų 50 – šalies šiaurėje netoli Udinės miesto esančioje Avianės oro pajėgų bazėje, o dar 40 – Gedi Torės oro pajėgų bazėje netoli Brešos miesto Adrijos pajūryje.

Tuo tarpu Turkijos Viduržemio pajūrio šiaurėje į rytus nuo Adanos miesto esančioje Incirliko oro pajėgų bazėje, kaip manoma, dislokuota 90 tokių ginklų.

Didžioji Britanija yra oficialiai paskelbusi, kad 110 JAV branduolinių ginklų dislokuojami Karališkųjų oro pajėgų bazėje (RAF) Leikenhite, už maždaug 30 kilometrų į šiaurės rytus nuo Kembridžo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min