Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Wojciechas Jaruzelskis: Lenkijos bajoras komunistas, galėjęs būti didžiu žmogumi kitoje epochoje

Wojciechas Jaruzelskis su popiežiumi Jonu Pauliumi II 1987-aisiais
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Wojciechas Jaruzelskis su popiežiumi Jonu Pauliumi II 1987-aisiais
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lenkijos generolas Wojciechas Jaruzelskis, paskutinis šios šalies komunistinio režimo lyderis, mirė sekmadienį, būdamas 90 metų, pranešė vietos žiniasklaida.

Lenkijos naujienų agentūra PAP nurodė gavusi informaciją apie W.Jaruzelskio mirtį iš buvusio šalies prezidento Aleksander'io Kwasniewskio.

Kaip pranešama, W.Jaruzelskis mirė Varšuvos ligoninėje, kur prie jo budėjo duktė.

Prieštaringai vertinamas generolas pateko į Lenkijos istoriją dėl savo nesėkmingų pastangų sutriuškinti pirmąją sovietiniame bloke nepriklausomą profesinę sąjungą, kai 1981 metais įvedė šalyje griežtą karinį režimą, oficialiai galiojusį iki 1983-ųjų.

Profsąjunga „Solidarumas“ išliko veikdama pogrindyje, o W.Jaruzelskis galiausiai tapo pirmuoju iš komunistinio bloko lyderių, sutikusiu surengti derybas su demokratinės opozicijos lyderiais. Tai atvedė prie pusiau laisvų rinkimų 1989 metais ir komunistinio režimo taikaus pasitraukimo. Tie įvykiai buvo pirmasis žingsnis procese, lėmusiame viso sovietinio bloko subyrėjimą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Wojciechas Jaruzelskis (dešinėje) Paryžiuje 1984-aisiais
AFP/„Scanpix“ nuotr./Wojciechas Jaruzelskis (dešinėje) Paryžiuje 1984-aisiais

1990 metais W.Jaruzelskis oficialiai pasitraukė iš prezidento posto, ir „Solidarumo“ lyderis Lechas Walęsa galėjo tapti pirmuoju po Antrojo pasaulinio karo demokratiškai išrinktu Lenkijos valstybės vadovu.

„Jis būtų buvęs didis žmogus, jei būtų gyvenęs kitoje epochoje“, – vieną kartą L.Walęsa pareiškė AFP ir pridūrė, jog W.Jaruzelskis esąs „labai inteligentiškas žmogus“, kuris buvo „dalis nelaimingo meto kartos“.

„Nežinau, ar jis nuoširdžiai tikėjo komunizmu, ar jis tiesiog leidosi į jį įtraukiamas. Aš jo neteisiu. Tegu tai daro Dievas ir istorija“, – sakė L.Walęsa.

W.Jaruzelskis, kurio tvirto lyderio įvaizdį pabrėžė tamsi akiniai ir griežta laikysena, save laikė patriotu, kuris buvo priverstas paskelbti karinę padėtį 1981 metų gruodį, kad išgelbėtų Lenkiją nuo kruvinos Sovietų Sąjungos invazijos.

Tačiau kritikai atsikerta, kad pradėtas politinis susidorojimas tik palaikė jo režimą tuo metu, kai SSRS įsivėlė į konfliktą Afganistane.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Wojciechas Jaruzelskis su žmona Barbara 1989-aisiais
AFP/„Scanpix“ nuotr./Wojciechas Jaruzelskis su žmona Barbara 1989-aisiais

W.Jaruzelskis gimė bajorų šeimoje 1923 metais liepos 6 dieną Kurove, rytinėje Lenkijoje.

Sovietai deportavo jo šeimą po to, kai Hitleris ir Stalinas 1939 metais pasidalijo Lenkiją prieš prasidedant Antrajam pasauliniam karui. Jo tėvas mirė Sibire.

Žaibišką karjerą jis pradėjo daryti, kai 1943 metais įstojo į Maskvos vadovaujamas lenkų pajėgas kovoje su naciais.

Nuėjęs karo keliu iki pat Vokietijos 1945 metais, jis grįžo namo, kad padėtų sutriuškinti antikomunistinę rezistenciją. 33 metų jis tapo generolu ir ėmė vadovauti armijos politiniam departamentui.

1964 metais W.Jaruzelskis tapo Lenkijos komunistų partijos Centrinio komiteto nariu, o vėliau visą dešimtmetį iki 1983 metų ėjo gynybos ministro pareigas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Wojciechas Jaruzelskis su Rusijos prezidentu Vladimiru putinu 2005-aisiais
AFP/„Scanpix“ nuotr./Wojciechas Jaruzelskis su Rusijos prezidentu Vladimiru putinu 2005-aisiais

„Nemanau, kad jis labai mėgavosi gyvenimu, jo mažais malonumais. Darbas ir politika su didžiąja P visad buvo jo prioritetas“, – savo atsiminimuose rašo jo dukra Monika.

W.Jaruzelskis užėmė griežtą poziciją, kai 1970 metais dėl kainų kilimo prasidėjo protestai laivų statyklose Gdynėje ir Gdanske, kur po dešimtmečio užgimė „Solidarumas“.

Taikant griežtas priemones žuvo mažiausiai 44 žmonės, o dar šimtai buvo sužeisti. Režimui žlugus, jis buvo apkaltintas tuo, kad davė įsakymus šaudyti, bet niekada taip ir nebuvo nuteistas.

1981 metais W.Jaruzelskis perėmė visišką kontrolę: vasarį tapo premjeru, o spalį – partijos lyderiu. Karo padėtis, nukreipta prieš užgimusį „Solidarumo“ judėjimą, šokiravo Vakarus.

Tankų ir kareivių gatvėse vaizdai ir šis uniformuotas generolas, per transliacijas skaitantis įsakymą dėl karo padėties, yra įstrigę į atmintį tiems, kas pergyveno aną skausmingą periodą.

Tūkstančiai „Solidarumo“ aktyvistų buvo įkalinti, tarp jų – L.Walęsa. „Solidarumo“ profesinės sąjunga buvo paskelbta už įstatymo ribų, bet išliko pogrindyje.

Karo padėtis oficialiai buvo atšaukta 1983 metų liepos 22 dieną, o tuo laiku, kai po dvejų metų Sovietų Sąjungoje į valdžią atėjo reformuotojas Michailas Gorbačiovas, Maskvos satelitinių režimų dienos jau buvo suskaičiuotos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Generolas Wojciechas Jaruzelskis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Generolas Wojciechas Jaruzelskis

1988 metais, kilus naujai streikų bangai, Lenkijos komunistai nusprendė derėtis su vis dar uždraustu „Solidarumu“.

Per 1989 metų Apvaliojo stalo derybas „Solidarumas“ buvo legalizuotas, buvo sudarytos sąlygos pusiau laisviems rinkimams, kurie jau pranašavo komunizmo galą.

Parlamentarai 1989 metų liepą nedidele persvara išrinko W.Jaruzelskį prezidentu, bet 1990 metų rugsėjį jis atsistatydino, kai Lenkijos komunistų partija balsavo už savo veiklos nutraukimą ir sudarė sąlygas laisviems prezidento rinkimams, kuriuos laimėjo L.Walęsa.

2006 metais W.Jaruzelskis dėl karo padėties buvo oficialiai apkaltintas nusikalstamos karinės organizacijos įkūrimu. Jam grėsė aštuoneri kalėjimo metai, bet užsitęsusi byla buvo atidėta į šalį, kai 2011-aisiais jam buvo diagnozuotas vėžys.

Gyvenimo pabaigoje, prastėjant sveikatai ir tęsiantis teisinėms problemoms, jis pasitraukė iš visuomenės akiračio, bet pareikšdavo savo nuomonę.

„Gali atrodyti kaip paradoksas, bet aš labai džiaugiuosi matydamas Lenkiją NATO, kuris garantuoja mūsų saugumą, ir Europos Sąjungoje, kuri reiškia didžiulę plėtros galimybę“, – kartą AFP sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min