Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 06 09, 17:40

Ž.Pavilionis pasimovė ant žinomų apsimetėlių kabliuko: kas jie tokie?

Seimo narį Žygimantą Pavilionį apgavę rusų pokštininkai „Lexusas“ ir „Vovanas“ žinomi jau ne vienerius metus. Pasak politologo Nerijaus Maliukevičiaus, galima daryti prielaidą, kad jie bendradarbiauja su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, o Lietuvos politikai iš Ž.Pavilionio atvejo turėtų pasimokyti.
Vladimiras Kuznecovas ir Aleksejus Stoliarovas
Vladimiras Kuznecovas ir Aleksejus Stoliarovas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Apsimetėliai kovą susisiekė su Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininku Ž.Pavilioniu apsimetę Rusijos opozicijos atstovu Leonidu Volkovu, pasitraukusiu į Lietuvą.

Ž.Pavilionis iškarpytame pokalbyje atrodo raginęs netikrą L.Volkovą „nekreipti dėmesio“ į prezidentą Gitaną Nausėdą, pasakojęs, su kokiais JAV Kongreso nariais gali supažindinti opozicionierių.

2016 metais „The Moscow Times“ „Vovaną“ įvardijo kaip 30 metų teisininką Vladimirą Kuznecovą, o „Lexusą“ – kaip 28 metų ekonomistą Aleksejų Stoliarovą, kurie tuomet pasakojo, kad apgavystes pradėjo daugiau nei prieš dešimtmetį.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas, politologas Nerijus Maliukevičius, remdamasis ankstesne V.Kuznecovo ir A.Stoliarovo veikla, daro prielaidą, kad jie bendradarbiauja su Rusijos tarnybomis

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis

„Jie nebūtinai patys gauna informaciją, su kuria dirba – turiu omeny kontaktus, prieigą, žinias apie žmones, kuriuos bando apgauti. Be to, jų medžiaga naudojama ne vien „YouTube“ kanaluose ar panašiai – prieš kurį laiką jie net turėjo savo laidą NTV – „Gazprom“ koncerno televizijoje.

Dabartinės jų apgavystės naudojamos valstybinių Rusijos televizijų pokalbių šou ar net naujienų laidose“, – 15min sakė politologas.

N.Maliukevičius teigė matantis „gana darnią simbiozę su Rusijos valstybinėms institucijomis, Kremliaus politika“ apgaudinėjamų žmonių atžvilgiu.

Patys V.Kuznecovas ir A.Stoliarovas interviu „GQ“ žurnalui yra sakę nerašyti taip, tarsi jų ryšiai su Kremliumi būtų neabejotinas faktas, o susisiekti su valstybių vadovais esą nėra taip jau sudėtinga.

„Ne visi prezidentai turi saugias telefono linijas, mums dažnai padeda jų asistentai ir padėjėjai. Timofti (buvęs Moldovos prezidentas – red. past.), pavyzdžiui, naudoja įprastą mobilųjį, mes gavome jo numerį iš jo atstovo spaudai“, – sakė jis.

Tarp apgautųjų – ir prezidentai

Tarp V.Kuznecovo ir A.Stoliarovo apgautų asmenų – ir aukščiausi valstybių vadovai. Kalbėdami su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, jie apsimetė Ukrainos vadovu Volodymyru Zelenskiu.

2018 metais susisiekę su tuometiniu Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretoriumi Borisu Johnsonu, jie apsimetė Armėnijos premjeru. JK vyriausybė vėliau sakė mananti, kad už apgavystės stovi Kremlius.

V.Kuznecovo bei A.Stoliarovo komanda susiekė ir su Kanados premjeru Justinu Trudeau: kalbėdamas su neva klimato aktyviste Greta Thunberg, Kanados vadovas buvo raginamas pasitraukti iš NATO.

2016 metais V.Kuznecovas ir A.Stoliarovas kalinamai ukrainiečių pilotei Nadeždai Savčenko nusiuntė laišką tuometinio Ukrainos prezidento Petro Porošenkos vardu. Laiške raginama nutraukti bado streiką, ji taip ir padarė.

„Scanpix“/AP nuotr./Bernie Sandersas
„Scanpix“/AP nuotr./Bernie Sandersas

V.Kuznecovas ir A.Stoliarovas yra skambinę Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui, demokratų senatoriui Bernie Sandersui. Susisiekę su dainininku Eltonu Johnu, jie apsimetė Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu – esą norėjo pasikalbėti apie homoseksualų teises.

L.Volkovu apsimetę rusai dalyvavo nuotoliniuose susitikimuose su Latvijos ir Estijos parlamentų Užsienio reikalų komitetų atstovais, taip pat kalbėjosi su Ukrainos bei Nyderlandų parlamentarais.

Politikai turi pasimokyti

N.Maliukevičiaus teigimu, žiniasklaidoje pokštininkų pateikta Ž.Pavilionio apgavystė nėra gana kritiškai interpretuojama.

„Tikslas ir buvo sukelti susipriešinimą. Vienas esminių tikslų – politiko diskreditacija, tą medžiagą reikia taip ir vertinti. Medžiaga yra sumontuota, matome sukarpytus intarpus“, – sakė jis.

Pasak politologo, Lietuvos politikai turi pasimokyti „iš tokių skaudžių klaidų“. Jis atkreipia dėmesį, kad panašiai buvo nukentėjęs ambasadorius Renatas Juška ir kiti diplomatai, 2013 metais paviešinus jų pokalbį „YouTube“ kanale.

„Dabar naujesnėmis medijų technologijomis kartojamos tokios pat operacijos. Visų pirma reikia įvertinti mūsų saugumo protokolus: kaip komunikuojama tarpusavyje su disidentais ir panašiai, kad į tokias nemalonias situacijas, spąstus nebūtų įviliojami ir kiti politikai“, – 15min teigė N.Maliukevičius.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Nerijus Maliukevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Nerijus Maliukevičius

Ž.Pavilionis įžvelgia ryšį su tarnybomis

Ž.Pavilionis BNS tvirtino siejantis Rusijos apsimetėlius su šalies specialiosiomis tarnybomis ir teigė, kad šalies režimas siekia diskredituoti „lyderius laisvės ir demokratijos klausimais“.

Mes tampame pavojingi Rusijos režimui, nes nemaža dalimi formuojame tą Vakarų politiką, – sakė Ž.Pavilionis. – Jų siekis yra diskredituoti tai darančius žmones“.

Užsienio reikalų ministerija (URM) pareiškė, kad apsimetėliams susisiekus su Baltijos šalių atstovais, „buvo siekiama manipuliuoti ir skleisti melagingą informaciją“, taip pat bandoma „diskredituoti Rusijos opozicijos bei ją palaikančių Baltijos šalių atstovų santykius“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Giedrius Surplys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Giedrius Surplys

Antradienį internete pasirodžius apsimetėlių pokalbiui su Ž.Pavilioniu, opozicinių valstiečių atstovas, šešėlinis užsienio reikalų ministras Giedrius Surplys dėl Ž.Pavilionio veiklos kreipėsi į Seimo etikos ir procedūrų komisiją, o vėliau – inicijuos jo atstatydinimą iš komiteto pirmininko pareigų.

Jo teigimu, Ž.Pavilionio „nuolatinė Prezidento kritika, vienasmenė užsienio politika komandiruotės Sakartvele metu, klausimus drįstančių užduoti Lietuvos akademinės bendruomenės atstovų menkinimas ir, galiausiai, klaidos viešojoje erdvėje ima kenkti Lietuvos tarptautiniam įvaizdžiui“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min