TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Žalioji energetika leistų ES iki 2050 metų sutaupyti trilijonus eurų

Eurai
123rf.com nuotr. / Eurai
Šaltinis: BNS
0
A A

Žalioji revoliucija, siekiant beveik visiškai panaikinti Europos Sąjungos (ES) energetikos taršą anglies dvideginiu, iki 2050 metų padėtų sutaupyti kuro už maždaug 3 trln. eurų (10,4 trln. litų), sakoma vienoje studijoje, atliktoje aplinkosaugos aktyvistų užsakymu.

Pokyčiai energetikos politikoje sukurtų apie pusę milijono naujų darbo vietų jau iki 2020 metų, teigia Vokietijos aerokosminių technologijų centro DLR, kuris taip pat specializuojasi energetikos ir transporto srityje, tyrėjai.

ES direktyvos įpareigoja iki 2020 metų užtikrinti, kad aplinką tausojančių šaltinių energija sudarytų bent 20 proc. visos pagaminamos, o šis uždavinys yra vienas iš trijų pagrindinių Bendrijos aplinkosaugos tikslų.

Tačiau ES dar nepriėmė įpareigojančių susitarimų dėl uždavinių po 2020 metų, nors neįpareigojančiose strategijose numatoma iki 2050 metų užtikrinti, kad elektros gamyba nesukeltų beveik jokios taršos anglies dvideginiu.

Žaliųjų organizacijos „Greenpeace“ ir Europos atsinaujinančių išteklių energetikos tarybos (EREC) užsakymu parengtoje studijoje „2012 Energy evolution“ išdėstomi žingsniai į energetiką, beveik neteršiančią atmosferos anglies dvideginiu.

Joje siūloma skatinti našesnį elektros naudojimą, tuo pačiu sumažinant elektros gamybos poreikį, didinti investicijas į vėjo ir saulės jėgaines, taip pat palaipsniui atsisakyti subsidijų didelę taršą anglies dvideginiu sukeliančioms technologijoms, tokioms kaip akmens anglimis kūrenamos elektrinės.

Studijos autorių nuomone, šiam energetikos pertvarkymui iki 2050 metų reikėtų investuoti apie 99 mlrd., tačiau nurodoma, kad finansinė nauda būtų daug didesnė.

„Kadangi atsinaujinančių šaltinių energetikoje nėra išlaidų kurui, pagal energetikos evoliucijos scenarijų iš išlaidų kurui iki 2050 metų būtų sutaupyta iš viso 3 010 mlrd. eurų arba po 75 mlrd. eurų per metus“, – sakoma ataskaitoje.

Kita nauda būtų sukurtos naujos darbo vietos. Studijoje nurodoma, kad beveik visiškas perėjimas prie žaliosios energetikos padėtų sukurti apie 500 tūkst. papildomų darbo vietų, lyginant su scenarijumi, jog dabartinė padėtis nesikeistų, nes vystant atsinaujinančių šaltinių energetiką iš pradžių reikėtų daugiau darbininkų negu toliau naudojant iškastinį kurą.

Šiaip energetikos revoliucijai reikalinga politinė valia, o studijos autoriai paragino ES nustatyti naujus tikslus po 2020 metų – sumažinti taršą anglies dvideginiu 20 proc., pagerinti energijos vartojimo našumą 20 proc., taip pat užtikrinti, kad 20 proc. elektros energijos būtų išgaunama iš žaliųjų šaltinių.

Ataskaitoje raginama nustatyti privalomą uždavinį, kad iki 2030 metų užtikrinti, kad 45 proc. energijos būtų gaunama iš atsinaujinančių šaltinių, taip pat siūloma nustatyti labiau ambicingus laikotarpio iki 2020 metų tikslus – įpareigoti Bendrijos šalis sumažinti taršą anglies dvideginiu ne iki 20, o iki 30 procentų.

„Ekspertai sutaria, kad fundamentalūs mūsų energijos vartojimo ir gamybos pokyčiai turi prasidėti nedelsiant ir būti jau gerai pažengę per ateinančius 10 metų, siekiant išvengti blogiausio poveikio klimato pokyčiams“, – nurodoma studijoje.

„Kasmet išleidžiame beveik 30 mlrd. tonų anglies ekvivalento, – pridūrė jos autoriai. – Mes tiesiogine prasme pripildome dangų.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Energetika

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min