Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žiniasklaida išsiaiškino naujas Osamos bin Ladeno „sunaikinimo“ detales

O.bin Ladenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Osama bin Ladenas
Šaltinis: 15min
0
A A

Nors Amerika Osamos bin Ladeno mirtį pavertė propagandos įrankiu ir piktdžiugiškai gyrėsi šia istorine karine operacija, „The New Yorker“ tik dabar publikavo visas puolimo detales. Prieš tai žurnalistas pabendravo su operacijos dalyviais ir vadovais.

Praėjus trims mėnesiams po JAV desantininkų operacijos Abotabade, dienraštis „The New Yorker“ paviešino šios slaptos operacijos detales.

Šturmui pasirinktas tamsių naktų, kai nešviečia mėnulis, periodas.

Laikraščio duomenimis, operacijoje dalyvavo šeši sraigtasparniai. Du pagrindiniai „MH-60 Black Hawk“ pakilo iš Jalalabado karinės bazės. Ir dar keturi  „MH-47 Chinook“ iš paskos, skirti palaikymui. Du liko Afganistano pusėje, o kiti du kirto Pakistano sieną.

Dviejuose rezerviniuose „Chinook“ (Afganistano pusėje) liko dar 25 specialaus būrio kariai. Kiti du nusileido negyvenamoje lygumoje ir, neišjungę variklių, sekė Pakistano aviacijos judėjimą.

Pagrindiniuose „Black Hawk“ operacijos metu slėpėsi 23 vadinamieji „jūrų ruoniai“. Su jais – pakistanietiško kraujo turintis amerikietis vertėjas ir belgų aviganis, vardu Kairas.

Sraigtasparniai į Pakistano oro erdvę prasmuko nepastebėti, nes yra aprūpinti įranga, padarančia juos nematomus radarams.

CŽV duomenimis, Bin Ladenas gyveno trečiajame name, kurio plotas siekė vieną akrą. Nuo jo iki karo akademijos – vos mylia.

Tad planas buvo toks: Amerikos spec. dalinys išsilaipina namo kieme, palaužia apsaugos pasipriešinimą ir... iš arti nušauna patį Osamą bin Ladeną. Jo kūną pristato į Afganistaną.

Ši operacija „ruoniams“ buvo pati atsakingiausia išvyka į Pakistano gilumą. Tai taip pat buvo pirmas toks rimtas bandymas sunaikinti Osamą po 2001 metų.

Wikimedia.org nuotr./SEAL kariai (1986 m. nuotrauka)
Wikimedia.org nuotr./SEAL kariai (1986 m. nuotrauka)

Nukritęs sraigtasparnis pakeitė planus

Iš pradžių buvo suplanuota, kad „ruoniai“, dėvintys specialias pirštines ir naktinio matymo akinius, virvėmis iš sraigtasparnių nusileis tiesiog prie įėjimo arba ant stogo. Tačiau, pilotui pabandžius „pakabinti“ sraigtasparnį virš didžiulio namo ir leistis pamažu, jis pajuto, kad praranda valdymą. Skraidymo aparatą pagavo jo paties sukeltos oro srovės. Todėl teko nesėkmingai nusileisti gyvuliams skirtoje kiemo dalyje, apgadinant sraigtasparnį.

Iš pradžių buvo suplanuota, kad „ruoniai“, dėvintys specialias pirštines ir naktinio matymo akinius, virvėmis iš sraigtasparnių nusileis tiesiog prie įėjimo arba ant stogo.

Ekipažas iškart davė pavojaus ženklą pagalbininkams, laukusiems sraigtasparniuose „Chinoook“. Tuo tarpu antrasis „Black Hawk“ nusileido netoli namo, vidury laukų. Po kelių minučių „ruoniai“ pranešė, kad tęsia šturmą.

Pirmoji grupė susprogdino galvijų kiemo vartus, po to dar vienus, ir atsidūrė prie svečiams skirto pastato. Čia gyveno Osamos kurjeris Abu Achmedas el-Kuveiti su žmona ir keturiais vaikais.

Trys desantininkai liko prie svečių namo, o kiti devyni, susprogdinę dar vienus vartus, įsiveržė į centrinį kiemą. Staiga El-Kuveiti puolė į vidų, įspėjo šeimą apie pavojų, griebė ginklą, išbėgo į kiemą ir buvo nušautas.

Amerikiečiai įtarė, kad Osamos name buvo ir kurjerio brolis, 33 metų Abraras, bei du Bin Ladeno sūnūs – Chalidas ir Hamza. Abraras pasirodė tarpduryje, nešinas Kalašnikovo automatu ir iškart buvo nukautas šūviu į krūtinę. Jo žmona Bušra, stovėjusi šalia, taip pat buvo nukauta, – rašoma „The New Yorker“ straipsnyje.

Bijojo minų

Keliuku šalia Osamos namo vaikštinėjo vertėjas Achmedas. Iš pažiūros jis priminė Pakistano policininką, apsirengusį civiliais rūbais.

Vos tik pasirodė pirmieji žiopliai, norintys sužinoti, kas vyksta, vertėjas juos apgavo: „Čia vykdome operaciją, eikite namo.“ Palaikę jį savu, vietiniai pradėjo skirstytis. Tuo pat metu antroji „ruonių“ grupė (nusileidusi ne ant stogo, bet vidury laukų) įsiveržė į namus.

„Skirtingai, nei pranešė kanalas CBS, kariai neturėjo šalmų su įmontuotom kamerom. Ir niekas iš „ruonių“  neturėjo tikslaus namo plano“, – rašo autorius.

„Abraro vaikai bėgo slėptis. Tuo pat metu „ruoniai“ nuskubėjo į antrą namo aukštą ir tikrino visus kambarius paeiliui. Amerikiečiai spėjo, kad namas gali būti užminuotas. Bet, pamatę vaikus, šią hipotezę atmetė.

Žvilgsnį patraukė įėjimas į trečiojo aukšto laiptų aikštelę. Ji buvo atitverta narveliu – geležiniais užrakinamais vartais.

Teko juos susprogdinti. Trys desantininkai puolė laiptais aukštyn. 23-ejų Osamos sūnus Chalidas žvilgtelėjo iš už kampo. Vėliau automatu iš viršutinės laiptų aikštelės apšaudė įsibrovėlius. Netrukus buvo nukautas.

Osamos žmonos jį dengė savo kūnais

Susprogdinę dar vienų vartų užraktą, „ruoniai“ pateko į ketvirtą aukštą. Vienas karys per naktinio matymo akinius pamatė aukštą vyrą trumpa barzdele, žvelgiantį pro miegamojo duris. Karys vėliau sakė: „Supratau, kad tai jis..." Tiesa, kontražvalgybos šaltiniai teigia, kad „ruoniia“ Osamą pamatę jau laiptų aikštelėje, bet nepataikė.

„Amerikiečiai puolė prie miegamojo durų. Pirmas karys jas plačiai atvėrė: dvi Osamos bin Ladeno žmonos užtvėrė jam kelią. Amal el-Fatah, penktoji žmona, kažką šaukė arabų kalba. Sprendžiant pagal kūno kalbą, ji ruošėsi pulti amerikiečius. Todėl „ruonis“ šovė moteriai į koją.

Bijodamas, kad teroristo žmonos gali vilkėti „šachidžių liemenes“ su sprogmenimis, karys apkabino abi moteris ir, įsitikinęs, kad bombos nėra, patraukė jas iš kelio. Jei moterys būtų su sprogmenų liemenėmis, viskas būtų pakrypę kitaip. Geriausiu atveju karys savo kūnu nuo sprogimo bangos būtų kiek pridengęs kitus du“, – rašoma straipsnyje.

Į miegamąjį įbėgęs antrasis „ruonis“ infraraudonąjį M4 taikilio spindulį iškart nutaikė Osamai bin Ladenui į krūtinę. Osama apmirė. Pasaulio teroristas Nr.1 nebuvo ginkluotas. Gegužės 6 d. teroristinė organizacija „Al Qaeda“ patvirtino Osamos bin Ladeno mirties faktą. Ir pažadėjo amerikiečiams, kad jų džiaugsmas pavirs skausmu, o ašaros susimaišys su krauju.

„Niekad nebuvo svarstoma galimybė jį paimti į nelaisvę arba areštuoti. Todėl Osamos sunaikinimas nebuvo spontaniškas sprendimas. Suimtųjų mums nereikėjo“, – vėliau sakė straipsnio autoriui vienas atsakingas karininkas.

Tuo tarpu JAV administracija tikina: jei Osama bin Ladenas būtų pasidavęs nedelsiant, jis būtų likęs gyvas. 

Pirmoji  5,56 mm kalibro kulka pataikė Osamai į krūtinę. Antroji – į galvą, kiek virš kairės akies. „Ruonis“ per raciją pranešė: „Už Dievą ir šalį – Geronimo, Geronimo, Geronimo.“ Ir pridūrė: „Geronimo E.K.I.A“. Tai reikštų: Geronimo, priešas nukautas mūšyje.

Kodinis žodis „Geronimo“ (indėnų vado vardas) simbolizavo Bin Ladeno paieškos operaciją.

Baracko Obamos reakcija

„Šiuos žodžius išgirdęs Baltuosiuose rūmuose, prezidentas Barackas Obama iškilmingai ištarė: „Mes su juo susitvarkėme...“

Tuo metu į Osamos kiemą rezerviniu sraigtasparniu atskrido gydytojas. Jis švirkštu paėmė du kaulų čiulpų mėginius. Taip pat buvo paimti ir keli DNR mėginiai. Vieną kaulų čiulpų mėginį perdavė į „Black Hawk“, o kitą, kartu su Osamos kūnu, nugabeno į sraigtasparnį „Chinook“.

Tuo pat metu kiti „ruoniai“ susprogdino nesėkmingai nusileidusį sraigtasparnį „Black Hawk“, kad priešo teritorijoje neliktų technikos. Osamos name buvę moterys ir vaikai liko Pakistano policijos jurisdikcijoje.

Musulmoniškos Osamos bin Ladeno laidotuvės

Karinėje bazėje Jalalabade Osamos kūną nufotografavo. Tuomet jį išsiuntė į karinę bazę Bagrame. Amerikiečių lėktuvas su Osamos kūnu pakilo į Pakistano oro erdvę be leidimo: JAV bijojo, kad pakistaniečiai, pažeminti tokio savivaliavimo, leidimo neduos. Lėktuvas nusileido laivo „Karlas Vinsonas“ denyje. Ten Osamos kūną nuplovė, suvyniojo į baltą drobę ir paguldė kūną į maišą. Pasak kariškių, buvo griežtai laikomasi visų musulmoniškų papročių. Paskui teroristo Nr.1 kūną nuleido į vandenį.

Gegužės 6 d. teroristinė organizacija „Al Qaeda“ patvirtino Osamos bin Ladeno mirties faktą. Ir pažadėjo amerikiečiams, kad jų džiaugsmas pavirs skausmu, o ašaros susimaišys su krauju.

Tą pačią dieną Barackas Obama susitiko su „ruoniais“ iš būrio DEVGRU ir sraigtasparnių pilotais. Jis nusifotografavo su istorinės operacijos dalyviais ir su kiekvienu iš jų pasikalbėjo. Bet vieno klausimo išvengė: kuris iš desantininkų šovė Osamai į krūtinę...

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min