Dabar populiaru
Publikuota: 2014 balandžio 2d. 11:11

Žlunga JAV pastangos pasiekti taiką Izraelio-palestiniečių konflikte

Al Aksos mečetė Jeruzalėje
„Scanpix“ nuotr. / Al Aksos mečetė Jeruzalėje

Izraelis ir palestiniečiai antradienį paskelbė apie žingsnius, kurie gali sužlugdyti taikos derybas, todėl JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry turėjo atšaukti antrą per dvi dienas vizitą, kurio metu turėjo bandyti derybas gelbėti.

Anksčiau antradienį J.Kerry užbaigė netikėtą trumpą vizitą Izraelyje ir planavo grįžti į regioną trečiadienį, vildamasis įtikinti palestiniečius tęsti stringančias derybas ir po balandžio 29-osios termino.

Tačiau vos kelios valandos po to, kai jis išvyko, pasirodė naujienos, kad Izraelis iš naujo išleido paraiškas šimtams naujų naujakurių namų aneksuotoje Rytų Jeruzalėje, nors Vašingtonas spaudė įšaldyti gyvenviečių statybas.

Netrukus po to palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas paskelbė prašymą įstoti į kelias Jungtinių Tautų (JT) agentūras, nebesilaikydamas pažado to nedaryti per devynis derybų mėnesius. Šias derybas J.Kerry pradėjo liepą.

JAV taikos pastangos jau buvo atsidūrusios ties žlugimo riba, nes Izraelis atsisakė paleisti ketvirtą, paskutinę seniai kalinamų 26 palestiniečių grupę, pagal susitarimą, kuriuo abi šalys buvo sugrąžintos prie derybų stalo.

Derybos strigo dėl kelių klausimų, pirmiausia – Izraelio gyvenviečių plėtimo okupuotose palestiniečių teritorijose. Palestiniečiai reikalavo įšaldyti gyvenviečių statybas, taip pat – ir Rytų Jeruzalėje.

„Mes neveikiame prieš Jungtines Valstijas, neveikiame ir prieš jokią kitą šalį. Tai mūsų teisė ir mes sutikome atidėti naudojimąsi ja devyniems mėnesiams“, – sakė M.Abbasas, kalbėdamas apie sprendimą siekti narystės JT agentūrose.

Palestiniečių kovotojų judėjimas „Hamas“, kuris kontroliuoja Gazos Ruožą, sveikino M.Abbaso sprendimą.

Derybos strigo dėl kelių klausimų, pirmiausia – Izraelio gyvenviečių plėtimo okupuotose palestiniečių teritorijose. Palestiniečiai reikalavo įšaldyti gyvenviečių statybas, taip pat – ir Rytų Jeruzalėje.

708 antradienio paraiškos Rytų Jeruzalės Gilo rajonui buvo išleistos po to, kai derybų metu buvo paskelbta apie tūkstančius kitų naujų namų.

Palestiniečių lyderiai ne kartą grasino atnaujinti savo veiksmus tarptautiniuose teismuose ir JT dėl izraeliečių gyvenviečių plėtros Vakarų Krante ir Rytų Jeruzalėje, kuri pagal tarptautinę teisę yra nelegali.

Jie sutiko susilaikyti nuo tokių veiksmų, kol vyksta derybos, o Izraelis savo ruožtu paskelbė, kad paleis 104 palestiniečių kalinius.

Tačiau Izraelis atsisakė paleisti paskutinę tų kalinių grupę. Dėl tokio žingsnio pasipiktinę palestiniečių pareigūnai perspėjo, kad nutrauks derybas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min