Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žmogus, drebinantis pasaulį: „WikiLeaks“ įkūrėjas – garbėtroška ar kovotojas už tiesą?

J.Assange'as
„Scanpix“ nuotr. / J.Assange'as
Šaltinis: 15min
0
A A

Tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Asange'as tapo pasauline įžymybe – paviešinęs slaptus dokumentus, susijusius su karu Irake ir Afganistane, jis priverstas griebtis ypatingų saugumo priemonių. Vieniems jis – didvyris, kitiems – išdavikas, kovojantis prieš teisingą reikalą.

Naujienų portalas 15min.lt jau skelbė, kad J.Assange'as po to, kai jo svetainė paviešino beveik 400 tūkst. įslaptintų JAV dokumentų, susijusių su karu Irake, griebėsi papildomų saugumo priemonių. Dabar jis viešumoje pasirodo su asmens sargybiniais. Ir nieko nuostabaus – nors vyras teigia paviešindamas slaptą informaciją tik norintis paskelbti tiesą, Pentagonas griežtai pasmerkė „WikiLeaks“ įkūrėjo veiksmus.

Elgiasi taip, tartum slėptųsi

„The New York Times“ žurnalistai susitiko su J.Assange'u. Kaip rašoma publikacijoje, vyro eisena panaši į žmogaus, kurį kažkas vejasi. Triukšmingame restorane jis kalba pašnibždomis, baimindamasis slaptųjų tarnybų. Interviu Londone metu vyrą lydėjo ištisa palyda, – tarp jų ir kino režisierius, kuriam nurodyta filmuoti visus nepatogius siurprizus.

J.Assange'as mano, kad artimiausios kelios savaitės bus itin įtemptos. Didžiulis kiekis JAV dokumentų, datuojamų 2004–2009 metais, kuriuos „WikiLeaks“ paskelbė penktadienį, perša niūrų Irako konflikto vaizdą, ypač dėl faktų apie Irako saugumo pajėgų smurtavimą prieš civilius.

Nusisuko net draugai

Šių duomenų paskelbimas sukėlė ne tik Pentagono įsiūtį. Kaip rašoma leidinyje, nuo vyro nusisuko kai kurie jo draugai, apkaltinę jį despotizmu, didybės manija ir nesuvokimu, jog dėl tokių duomenų paviešinimo kai kas turės sumokėti gyvybe.

J.Assange'as netgi prisipažino, kad kartais svajoja apie kalėjimą, kur galėtų ramiai dirbti.J.Assange'as turi ir rimtesnių bėdų – Švedijoje iki šiol tęsiamas tyrimas dėl vyrui dviejų moterų mestų kaltinimų seksualiniu priekabiavimu ir išprievartavimu. Nors J.Assange'as tvirtina, kad viskas vyko su pačių moterų sutikimu, Švedijoje kol kas jam uždrausta nuolatos gyventi. Tai didelis smūgis vyrui, kuris iki šiol ieško, kur galėtų apsistoti ilgam laiku ir tęsti veiklą. J.Assange'as netgi prisipažino, kad kartais svajoja apie kalėjimą, kur galėtų ramiai dirbti.

Jungtinių Valstijų institucijos reikalauja, kad vyras grąžintų slaptus dokumentus. „Vietoje atsakymo J.Assange'as nusprendė bėgti, tačiau taip ir nerado sau prieglobsčio“, – rašoma leidinyje.

Ieško, kur galėtų gyventi

Rugsėjo pabaigoje J.Assnge'ui, atskridusiam iš Stokholmo į Berlyną, dingo bagažas – krepšys su trimis nešiojamaisiais kompiuteriais. Vėliau vyras nusigavo į Didžiąją Britaniją, kur su savo Australijos piliečio pasu gali gyventi pusę metų. Australijos valdžia paskelbė, kad bendradarbiaus su Jungtinėmis Valstijomis, jeigu ten bus iškeltas ieškinys J.Assange'ui.

„J.Assange'ą atakuoja ir jo organizacijos viduje“, – rašo leidinys. Kai kurie jo kolegos išėjo iš organizacijos, nors ir pripažino, kad jo veiksmai davė didelę naudą „WikiLeaks“. Tačiau ne visi sutinka, kad reikėtų taip atvirai daryti tai, kuo dabar užsiima J.Assange'as, ir vadina tai karu prieš JAV.

Netgi žmogaus teisių gynėjai sako, kad skelbti pavardes afganistaniečių, kurie bendradarbiauja su amerikiečiais, yra blogai, nes tai kelia pavojų šių afganistaniečių gyvybėms. Jau pasirodė informacija apie tai, kad Talibanas ketina susidoroti su žmonėmis, minimais „WikiLeaks“ dokumentuose.

Ko gero, dabar pasaulinėje politikoje nėra kito tokio asmens, kurio veiksmai būtų vertinami taip prieštaringai ir kurio paskelbti duomenys gali turėti tokį poveikį karo veiksmams Afganistane ir Irake.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min