Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 28d. 23:53

Žmogus, pasaulyje sėjantis baimę: slaptas „Islamo valstybės“ lyderio gyvenimas

Abu Omaras al-Shishani
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Abu Omaras al-Shishani

Abu Omaras al-Shishani yra vienas iš ieškomiausių teroristų pasaulyje. Jis laikomas „Islamo valstybės“ (IS), sėjančios siaubą Sirijoje ir Irake, vadovu. Jo istorija spalvinga – gimęs Gruzijoje, jis tarnavo šios šalies specialiosiose pajėgose, buvo apmokomas amerikiečių specialistų ir tik vėliau pasirinko džihadisto kelią. „The Daily Beast“ žurnalistai nukeliavo į Gruziją, kad išsiaiškintų, kaip šis vyras tapo IS vadu. Kai kuri žurnalistų gauta informacija liudija, kad galbūt Omaras nėra tikrasis IS vadovas, o tik priedanga kur kas labiau patyrusiam broliui.

Pankisio slėnis Gruzijos šiaurės rytuose garsėja kaip vieta, kurioje negalioja jokie įstatymai, tai koridorius, per kurį gabenami ginklai ir narkotikai į Čečėniją, esančią vos už kelių kilometrų. Pankisio slėnyje didelis nedarbas, ir nemažai nusivylusio jaunimo nusprendžia tapti džihadistais – per kaimyninę Turkiją keliauja kautis į Siriją. 

Juos įkvepia ir vietinė įžymybė – IS lyderiu vadinamas Abu Omaras al-Shishani, kuris prieš kelerius metus ir pats atliko tokią pačią kelionę, kad prisijungtų prie radikaliųjų islamistų Sirijoje. Apie jį sklando daug kalbų – tai, kad Sirijoje jis turi didžiulį namą, nuosavą haremą, gražuolę čečėnę žmoną, 40 apsaugininkų. Tačiau jo tėvas teigia, kad dalis šių kalbų tėra legenda – iš tiesų IS vadovauja jo vyresnysis brolis. 

Nebuvo religingas

Abu Omaro al-Shishani tikrasis vardas yra Tarkhanas. Jo tėvas Temuras – ekscentriškas, apsiskaitęs krikščionis, kuris savo sūnaus istoriją „The Daily Beast“ papasakojo Birkiani kaime, kur užaugo jo sūnūs. 

Jis sakė man: „Tėti, vyk su manimi. Tu gyvensi kaip rojuje.“ Aš jam pasakiau: „Pasilik tą rojų sau, man labiau patinka mano namas čia.“

„Mano sūnus yra vienas iš islamo kalifato įkūrėjų, o aš esu čia, mirštantis skurde! – sako jis. Anot jo, sūnus kvietė jį vykti kartu į Siriją. – Jis sakė man: „Tėti, vyk su manimi. Tu gyvensi kaip rojuje. Aš jam pasakiau: „Pasilik tą rojų sau, man labiau patinka mano namas čia.“

Nors dabar Tarkhanas skelbiasi esąs prisiekęs musulmonas, jo tėvas pasakoja, kad jaunystėje jis visiškai nebuvo religingas iki tol, kol pakliuvo į kalėjimą. Jis netgi perspėdavo savo vyresniuosius brolius apie fanatiškojo islamo pavojų – ypač Tamazą, kuris kovojo Čečėnijoje. 

Dirbo specialiosiose pajėgose

Anot IS lyderio tėvo, kovos pagrindų jį apmokė amerikiečiai – tuo metu, kai Tarkhanas dirbo Gruzijos specialiosiose pajėgose. Iš šio darbo jis pasitraukė tuomet, kai susirgo tuberkulioze, o 2010 metais pakliuvo į kalėjimą už ginklų laikymą. Tarkhanas dirbo Vidaus reikalų ministerijai priklausančiam specialiųjų pajėgų daliniui KUDI, kuris garsėjo brutaliais veiksmais. 

Kaip rašo „The Daily Beast“, jų duomenimis, Tarkhanas į Gruzijos kariuomenės gretas įsiliejo 2006 metais ir sparčiai kilo. Jis dalyvavo 2008 metų Rusijos-Gruzijos kare. Tarkhano kolega Levanas Amiridzė, su kuriuo jis vėliau kurį laiką kartu buvo įkalintas, pasakojo, kad juos nuolatos apmokydavo Didžiosios Britanijos ir JAV instruktoriai. 

Viskam vadovauja brolis?

Tiesa, nepaisant tokio pasirengimo, jo tėvui neatrodo, kad Tarkhanas turi tiek žinių, kad galėtų vadovauti IS pajėgoms. Jo nuomone, tikrasis lyderis yra vyresnysis brolis Tamazas. 

„Tarkhanui šiuo metu yra ne daugiau kaip 27 metai – jis vis dar vaikas! Jo mokytojas yra Tamazas. Tamazas sugriovė viską, ką aš turėjau. Tamazas viskam vadovauja, jis yra pagrindinis aktorius, Tarkhanas nieko nereiškia“, – sako Tarkhano ir Tamazo tėvas. 

Tamazas viskam vadovauja, jis yra pagrindinis aktorius, Tarkhanas nieko nereiškia.

Tamazas kariavo čečėnų gretose prieš Rusiją praėjusio amžiaus dešimtame dešimtmetyje ir šio amžiaus pradžioje. „Tamazas išgyveno tą didžiulį karą Čečėnijoje ir grįžo namo gyvas. Tačiau Sirijoje Tamazas vengia viešumos“, – pasakojo Temuras. 

Jeigu tai tiesa, tai paaiškina, kodėl Tarkhanas mielai pozuoja nuotraukoms – galbūt taip kuriama iliuzija, kad būtent jis yra lyderis, kai tikrasis IS veiksmų architektas yra šešėlyje besislapstantis jo brolis. 

Abiejų brolių panaši išvaizda, kiek skiriasi jų aprangos pomėgiai – Tamazas nemėgsta karinių drabužių, jis renkasi paprastą, nekrintančią į akį aprangą. Tai, kad būtent Tamazas galbūt yra svarbiausias IS žmogus, sako ir Gruzijos specialiųjų tarnybų darbuotojai. Buvęs šios tarnybos darbuotojas žurnalistams pasakojo, kad Tarkhaną jie užverbavo tik todėl, kad domėjosi jo broliu Tamazu ir šio bičiuliais, kurie buvo patyrę kariai, dalyvavę karuose Čečėnijoje. Gruzijos valdžia planavo, kad šių vyrų patirtis gali padėti kovoti prieš Rusiją. 

Kuomet Tarkhanas susirgo tuberkulioze, valdžia nesuteikė jam pašalpos ir neapmokėjo gydymosi išlaidų. Tarkhanas labai supyko, ėmė elgtis neprognozuojamai ir galiausiai pakliuvo į kalėjimą. Iki šiol neaišku, ar kaltinimai jam buvo pagrįsti, ar valdžia tiesiog norėjo juo atsikratyti. Tačiau buvęs pareigūnas sako, kad didžioji Tarkhano draugų dalis iš tiesų prekiavo ginklais, kai kurie ir narkotikais. 

Gražuolė žmona čečėnė

Žurnalistai Gruzijoje susitiko ir su moterimi, vardu Leila. Ji irgi susijusi su IS lyderiu vadinamu vyriškiu, tačiau kiek kitokiais ryšiais. Jos sūnus Hamzatas buvo vedęs čečėnę merginą Sedą Dudurkajevą, kuri buvo laikoma viena geidžiamiausių nuotakų Čečėnijoje. Tiek dėl savo pritrenkiančios išvaizdos, tiek dėl šeimos padėties. Jos tėvas Asu Dudurkajevas buvo ministras Čečėnijos prezidento Ramzano Kadyrovo Vyriausybėje. Beje, R.Kadyrovas atleido šį vyrą iš ministro posto dėl to, kad jis nesugebėjo kontroliuoti savo fanatiškų įsitikinimų dukters.  

Leila sako, kad kartą lankėsi Sirijoje, kur kovoti džihadistų gretose buvo išvykęs jos sūnus. Ten ji susitiko ir Tarkhaną, kuriam visi rodė ypatingą pagarbą. Moteris sako, kad jai buvo paaiškinta, jog Omaras al-Shishani yra „naujasis Osama bin Ladenas“. 

Grįžus namo ją pasiekė baisi žinia – Hamzatas žuvo grįždamas iš mūšio. Jo žmona Seda buvo pasiruošusi vykti namo, tačiau Tarkhanas neleido jai to padaryti, sakydamas, kad ji taps jo žmona. Tai iš dalies yra islamo tradicijos dalis, kuomet žuvus vyrui jo žmona pasirūpina kažkuris kitas velioniui artimas vyras. Leila sako, kad sklandė gandai, jog Tarkhanas galėjo suorganizuoti Hamzato nužudymą, siekdamas paversti Sedą savo žmona, tačiau tam nėra jokių patvirtinimų. 

Gruzijoje tai kelia didelį nerimą, bijoma, kad Vladimiras Putinas gali pasinaudoti tokiais IS planais surengdamas antiteroristinę operaciją, o kitais žodžiais tariant – naują Rusijos invaziją į Gruziją.

Nors Tarkhano akys dabar pirmiausia nukreiptos į Siriją ir Iraką, jis gali greitai grįžti į tėvynę. Jis teigia, kad kitu jo taikiniu taps kova Kaukaze prieš Rusijos kariuomenę. Gruzijoje tai kelia didelį nerimą, bijoma, kad Vladimiras Putinas gali pasinaudoti tokiais IS planais surengdamas antiteroristinę operaciją, o kitais žodžiais tariant – naują Rusijos invaziją į Gruziją. 

To, už ką kaunasi jų sūnūs Sirijoje, nesupranta Gruzijoje likę jų tėvai.

„Koks šio karo tikslas? Su kuo ir kodėl jie kariauja ir kodėl jie žudo vieni kitus? Iki šiol aš negaliu suprasti, kodėl šie vaikai miršta“, – sako Leila. 

Temos: 1 Islamo valstybė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Seimo komiteto garso įrašas atskleidžia, ką apie Mindaugą Siaurį kalbėjo Povilas Urbšys

Aktualu

STT dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba sulaikė Šilutės merą V.Laurinaitį

Aktualu

Per didelės vaikų grupės Vilniaus darželiuose prieštarauja higienos normai, bet neišnyko

Aktualu

Dėl galimai neskaidriai organizuotų viešųjų pirkimų nušalinamas UPC direktorius

24sek

Donatas Motiejūnas pasiekė naują karjeros rezultatyvumo rekordą

Aktualu

Skripalių apnuodijimą tiriantis rusų žurnalistas slapstosi Baltijos šalyse: manau, man liko pusė metų

Aktualu

Kalvarijos savivaldybėje vertėsi vilkikas su dujų cisterna

Aktualu

Panevėžyje per trijų automobilių avariją sužeista „Škoda“ vairuotoja

Sportas

Ch.Nurmagomedovas planuoja kovą su F.Mayweatheriu – Maskvoje ir su pasaulio rekordu

Vardai

Tragedija Čikagoje: žuvo „Porsche“ vairavęs atlikėjas A.Augustaitis, neišgyveno ir kita vairuotoja

24sek

LKL užkariavo galingas Dominique Suttono dėjimas

24sek

D.Maskoliūnas apie Šaro sutramdymą: „Aš jo nepakeisiu“

Aktualu

Atimtų vaikų drama: svarstoma sūnų ir dukrą atiduoti tik tėvui – motinai gali tekti gyventi atskirai

Vardai

Princą Harry ir Meghan Markle Fidžyje pasitiko didžiulis vėjas: skraidė net raudonas kilimas

Aktualu

Popiežiaus vizito statistika: pinigai, dalyviai, savanoriai ir obuoliai jiems

Maistas

Ką nuveikti su moliūgų sėklomis? 5 išradingi pasiūlymai ir receptai

Vardai

Manekenės D.Didžiūnaitytės nužudymu įtariamo R.Piniko vaizdo įrašas atsidūrė melo ekspertų rankose

Aktualu

S.Urbanavičius: daugiau duomenų žiniasklaidai – po politinių sprendimų

Aktualu

Šaltiniai: Europos Komisija atmetė Italijos pasiūlytą biudžetą

Aktualu

Panevėžyje susidūrė du BMW: pabrolys rėžėsi į jaunikio visureigį

Naujienos

Aktualu

Seimo komiteto garso įrašas atskleidžia, ką apie Mindaugą Siaurį kalbėjo Povilas Urbšys

Aktualu

STT dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba sulaikė Šilutės merą V.Laurinaitį

Aktualu

Per didelės vaikų grupės Vilniaus darželiuose prieštarauja higienos normai, bet neišnyko

Aktualu

Dėl galimai neskaidriai organizuotų viešųjų pirkimų nušalinamas UPC direktorius

24sek

Donatas Motiejūnas pasiekė naują karjeros rezultatyvumo rekordą

Aktualu

Skripalių apnuodijimą tiriantis rusų žurnalistas slapstosi Baltijos šalyse: manau, man liko pusė metų

Aktualu

Kalvarijos savivaldybėje vertėsi vilkikas su dujų cisterna

Aktualu

Panevėžyje per trijų automobilių avariją sužeista „Škoda“ vairuotoja

Sportas

Ch.Nurmagomedovas planuoja kovą su F.Mayweatheriu – Maskvoje ir su pasaulio rekordu

Vardai

Tragedija Čikagoje: žuvo „Porsche“ vairavęs atlikėjas A.Augustaitis, neišgyveno ir kita vairuotoja

24sek

LKL užkariavo galingas Dominique Suttono dėjimas

24sek

D.Maskoliūnas apie Šaro sutramdymą: „Aš jo nepakeisiu“

Aktualu

Atimtų vaikų drama: svarstoma sūnų ir dukrą atiduoti tik tėvui – motinai gali tekti gyventi atskirai

Vardai

Princą Harry ir Meghan Markle Fidžyje pasitiko didžiulis vėjas: skraidė net raudonas kilimas

Aktualu

Popiežiaus vizito statistika: pinigai, dalyviai, savanoriai ir obuoliai jiems

Maistas

Ką nuveikti su moliūgų sėklomis? 5 išradingi pasiūlymai ir receptai

Vardai

Manekenės D.Didžiūnaitytės nužudymu įtariamo R.Piniko vaizdo įrašas atsidūrė melo ekspertų rankose

Aktualu

S.Urbanavičius: daugiau duomenų žiniasklaidai – po politinių sprendimų

Aktualu

Šaltiniai: Europos Komisija atmetė Italijos pasiūlytą biudžetą

Aktualu

Panevėžyje susidūrė du BMW: pabrolys rėžėsi į jaunikio visureigį

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min