Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 06 13, 08:54 Atnaujinta 2016 06 13, 10:13

Žudynių Orlande vykdytojas buvo homofobas ir mušė žmoną

Atakos prieš 49 asmenų gyvybės pareikalavusį gėjų naktinį klubą Floridoje vykdytojui artimi žmonės piešia smurtavusio ir prietarų turėjusio jauno vyro paveikslą.
Omaras Mateenas
Omaras Mateenas / Nuotr. iš „MySpace“

Įtariamasis, 29 metų Omaras Mateenas, buvo amerikietis musulmonas, afganų kilmės, o teisėsaugos pareigūnai tiria, ar jis turėjo ryšių su islamo ekstremizmu.

Federalinis tyrimų biuras pranešė, kad užpuolikas, kaip atrodo, prieš pat žudynes paskambino pagalbos telefonu 911 ir deklaravo ištikimybę Sirijoje bei Irake veikiančiai grupuotei „Islamo valstybė“.

Sekmadienio ataka, baisiausios šaudynės per dabartinę JAV istoriją, buvo įvykdyta Orlando naktiniame klube „Pulse“, gerai žinomoje gėjų susitikimų vietoje.

Tačiau giminaičiai, su kuriais pabendravo JAV žiniasklaida, sakė, kad O.Mateenas, kuris dirbo apsaugos pareigūnu ir turėjo žmoną bei mažą sūnų, nebuvo itin pamaldus.

Vis dėlto giminaičiai piešia vyro, kuris buvo nusiteikęs prieš gėjus, turėjo psichikos sveikatos problemų ir fiziškai smurtavo prieš buvusią žmoną, portretą.

O.Mateeno tėvas Miras Seddique'as sakė, kad jo sūnų neseniai įžeidė du gėjai, demonstravę savo jausmus Majamio gatvėje.

„Mes buvome Majamio centre, žmonės grojo muziką, – iškart po atakos „NBC News“ pasakojo priblokštas tėvas. – Ir jis pamatė du vyrus, besibučiuojančius priešais jo žmoną ir vaiką, ir labai supyko.“

Tėvas yra gerai žinomas afganų politiniuose sluoksniuose, kartais veda televizijos šou, kuriame yra reiškęs griežtosios linijos pažiūras.

Tame „Durand Jirga Show“, kurį galima rasti „YouTube“, jis koneveikė Pakistano vyriausybę ir skelbė donkichotišką norą siekti Afganistano prezidento posto.

„Mes šokiruoti kaip ir visa šalis. Tai neturi nieko bendra su religija“, – pridūrė M.Seddique'as.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Krata Omaro Mateeno namuose
AFP/„Scanpix“ nuotr./Krata Omaro Mateeno namuose

Kamavo psichiniai sutrikimai

O.Mateeno buvusi žmona sakė, kad jis smurtavo ir buvo psichiškai nestabilus, bet nebuvo religinis ekstremistas.

„Keli mėnesiai po to, kai susituokėme, pamačiau jo nestabilumą ir pamačiau, kad jis serga bipoliniu afektiniu sutrikimu ir gali pašėlti iš nieko“, – priešais savo namus Boulderyje Kolorade reporteriams sakė Sitora Yusufiy.

„Po kelių mėnesių jis ėmė prieš mane fiziškai smurtauti, neleisdavo man kalbėtis su savo šeima, laikė mane įkaite“, – pasakojo ji.

S.Yusufiy pažymėjo, kad O.Mateenas buvo „psichiškai nestabilus ir psichiškai nesveikas“, kažkada vartojo steroidus.

S.Yusufiy, kuri su O.Mateenu susipažino internetu ir kuri už jo ištekėjo 2009 metais, sakė, kad jis buvo praktikuojantis musulmonas, bet jokių radikalizacijos ženklų nesimatę.

„Visiškai nebuvo jokių ženklų“, – sakė ji.

S.Yusufiy pažymėjo, kad O.Mateenas buvo „psichiškai nestabilus ir psichiškai nesveikas“, kažkada vartojo steroidus.

Steroidai gali sukelti psichikos problemas, tarp jų – paranoją ir maniją.

„Kai išsiskyrėme, mano šeima tiesiogine prasme išgelbėjo mane. Jie turėjo ištraukti mane iš jo rankų“, – sakė buvusi žmona.

Pora buvo išskirta 2011 metais, rodo teismo dokumentas, kurį matė AFP. Pasak S.Yusufiy, ji jau daug metų neturėjo jokių kontaktų su O.Mateenu.

Mečetės imamas nieko neįtarė

Mečetės, kurią lankė žudynes Orlando naktiniame gėjų klube surengęs vyras, imamas sekmadienį sakė, kad įtariamasis niekada nesuteikė preteksto įtarti, kad galėtų griebtis tokio smurto.

O.Mateenas tris ar keturis kartus per savaitę dalyvaudavo vakaro maldose Fort Pirso islamo centre. Kartu jis atsivesdavo ketverių ar penkerių metų amžiaus sūnų, sakė mečetės imamas.

O.Mateenas tris ar keturis kartus per savaitę dalyvaudavo vakaro maldose Fort Pirso islamo centre.

„Jis melsdavosi, o sūnus žaisdavo“, – sakė Syedas Shafeeqas Rahmanas, kuris susipažino su O.Mateenu 2003 metais, kai tapo imamu.

O.Mateenas nebuvo linkęs bendrauti ir pasibaigus maldoms išeidavo. Omaras nekalbėdavo, tačiau nusišypsodavo ir paspausdavo kitiems vyrams ranką.

Pasak S.Sh.Rahmano, „neįtikėtina“, kad gerai ginkluotas O.Mateenas surengė žudynes gėjų klube, kurios tapo kruviniausia ataka Jungtinėse Valstijose nuo 2001 metų rugsėjo 11-osios.

„Nesitikėjau nieko panašaus, – tvirtino S.Sh.Rahmanas, kuris, kalbėdamasis su žurnalistais, laikė rankoje Koraną. – Skelbiame taiką ir teisingumą.“

„Tai turėjo būti kažkokia psichologinė ar pykčio problema“, – svarstė imamas ir pridūrė, kad O.Mateenas galėjo radikalizuotis internete.

O.Mateeno tėvai reguliariai dalyvauja pamaldose, o jo tėvas dirba gyvybės draudimo srityje, sakė imamas.

Pasak S.Sh.Rahmano, dabar jam neramu dėl mečetės, kuri yra tykiame gyvenamajame rajone nedideliame Fort Pirso mieste, saugumo.

„Blogi žmonės atrodo kaip mes visi, ir tai yra problema“, – sakė imamas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min