Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 12d. 23:00

Žvilgsnis į VIP sąlygas Rusijos kalėjimuose: pinigai ir pažintys gelbsti ne visada

Lefortovo kalėjimas Maskvoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Lefortovo kalėjimas Maskvoje

Rusijos kalėjimuose specialios sąlygos nuteistiesiems sudaromos už pinigus ir tokias paslaugas, kaip, pavyzdžiui, tvarkos tarp kalinių palaikymas. Savo ruožtu Rusijos kalėjimų sistemos vadovams kur kas svarbiau ne užkirsti kelią korupcijai, o nuslėpti ją nuo visuomenės, rašo kalinių teises ginančios organizacijos „Rusija už grotų“ direktorė Olga Romanova.

O.Romanova ironizuoja, kad niekas nežino, kas pirmasis sugalvojo, jog asmens nubloškimas į purvą, šaltį, alkį ir pažeminimą padės jam tapti atsakingu piliečiu ir taikiu visuomenės nariu. „Tačiau tai – Rusijos požiūris į kalėjimą“, – rašo ji.

Pasak autorės, eilinis asmuo – iš tikrųjų prasikaltęs ar ne – išvežamas į pragarą, toli nuo jam įprastų sąlygų. Dabar jis niekada nebegali būti vienas. Šviesa niekada neišjungiama. Bendravimas su artimaisiais – pertraukinėjamas. Asmuo yra nuolat žeminamas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Olga Romanova
AFP/„Scanpix“ nuotr./Olga Romanova

Kalinys atsiduria itin uždaroje bendruomenėje, kurioje jis praranda individualumą, jam priskiriamas vaidmuo – „aktyvisto“, „nusikaltimų lordo“, „atstumtojo“ ar „melžiamojo“, iš kurio galima išsireikalauti pinigų.

O.Romanova rašo, kad kol vieni įkalintieji bando išgyventi nužmoginantį pragarą, kai kurie jų sugeba susitarti dėl pakenčiamų gyvenimo sąlygų, išskirtinio elgesio ir net VIP paslaugų. Natūralu, kad čia pinigai vaidina svarbų vaidmenį, tačiau jie – dar ne viskas. Pogrindinio pasaulio ryšiai, ekonomika ir politika taip pat yra svarbūs faktoriai.

Įtemptos derybos

Anot autorės, „paprastai rimti žmonės derasi dėl rimtų dalykų“. Gerbiamas nusikaltėlių vadeiva, padedamas tarpininkų iš išorės, su kalėjimo prižiūrėtojais gali sudaryti beveik bet kokį susitarimą.

Pavyzdžiui, atskirtoje kolonijos teritorijoje gali pasistatyti kotedžą su sodu ir tame pastate gyventi. Jis gali turėti sodininką, virėją ir pagalbininkus – tokias paslaugas jam teiks kiti kaliniai. O.Romanova tikina būtent tokias sąlygas regėjusi viename Ivanovo srities kalėjime.

„Sputnik“ nuotr./Butyrkų kalėjimas
„Sputnik“ nuotr./Butyrkų kalėjimas

Kalinys taip pat gali įsigyti neįgaliojo pažymėjimą, kad pailsėtų medicininės pagalbos skyriuje. Arba persikelti į atskirą kambarį, skirtą ilgiems vizitams, ir čia sulaukti prostitučių.

Autorės teigimu, intensyviausiose derybose abi pusės gali pademonstruoti savo sugebėjimus. Pavyzdžiui, kalėjimo sargybiniai gali vieną iš „vidaus“ derybininkų uždaryti į vienutę. O šis gali visą skyrių sudeginti iki pamatų.

Be to, šalia pinigų reikia įtikinančių „argumentų“, kurie padės užsitikrinti specialų statusą. Sargybinis demonstruoja, kaip jis gali apsunkinti nusikaltėlių vadeivos gyvenimą, o šis rodo, kaip į tai reaguos.

O.Romanova rašo, kad kalinys specialų statusą gali gauti suteikdamas tam tikras paslaugas. Sargybiniai nenori, kad kaliniai skųstųsi, pavyzdžiui, kreiptųsi į Generalinę prokuratūrą ar padarytų ką nors, dėl ko į kalėjimą užsuktų inspektoriai.

Sargybiniai gali garantuoti ramybę ir tylą sudarydami susitarimą su kalėjimo gaujų vadeivomis, vadovaujančiais pogrindžio pasauliui. Tuomet tie vadeivos užtikrins, kad nė vienas iš kalinių nesiskųstų.

Sargybiniai gali garantuoti ramybę ir tylą sudarydami susitarimą su kalėjimo gaujų vadeivomis, vadovaujančiais pogrindžio pasauliui. Tuomet tie vadeivos užtikrins, kad nė vienas iš kalinių nesiskųstų.

Žinoma, kalėjimo administracijai už tai teks atsilyginti suteikiant kalinių vadeivoms nepertraukiamą mobiliojo ryšio prieigą, narkotikus ir alkoholį. Jei jie norės ikrų, krabų ir merginų, jiems tereikės už tai sumokėti. Visa tai tęsis tol, kol partnerystė bus patikima ir efektyvi.

VIP sąlygos

O.Romanova primena, kad viename naujausių korupcijos ir reketo skandalų vienoje įkalinimo įstaigoje, gerai žinomas nusikalstamos grupuotės narys iš kalinių išsireikalaudavo pinigų, butų ir kito turto.

Šioje schemoje dalyvavo ir įstaigos darbuotojai, paversdavę kalinių gyvenimą nepakenčiamu. Reketininkas darbuotojams atsilygindavo paslaugomis – prižiūrėjo tvarką ir neleido gabenti narkotikų. Jis taip pat susidorodavo su besiskundžiančiais. Manais už šias paslaugas jam buvo leista reketuoti ir už grotų gyventi patogiai.

„Sputnik“ nuotr./Kalėjimas Maskvoje
„Sputnik“ nuotr./Kalėjimas Maskvoje

Anot autorės, vos į kalėjimą sėdę turtingi, tačiau neturintys ryšių nusikalstamame pasaulyje asmenys gerai žino šią situaciją. Dauguma atvejų jie jau perėjo ikiteisminio suėmimo įstaigas, kuriose prokurorai dažnai prašydavo kaltinamajam sudaryti nepakeliamas sąlygas. Tikslas – išgauti reikalingą liudijimą mainais už geresnes sąlygas.

Kai kada pati įkalinimo įstaigos administracija ima daryti spaudimą kaliniams, kad jie per savo advokatus derėtųsi dėl geresnių sąlygų. Gera keturių žmonių kamera Maskvoje per mėnesį atsieina mažiausiai milijoną rublių (12 991 eurų).

Kaip atrodo VIP kamera? O.Romanova rašo, kad joje nėra nieko ypatingo. Tame kambaryje neleidžiama rūkyti, stovi geras televizorius ir šaldytuvas, teikiami švarūs patalynės apvalkalai, yra atskiras vonios kambarys. Be to, leidžiama dažnai pasivaikščioti.

VIP kaliniams leidžiama užsisakyti maisto iš už įstaigos ribų, juos siuntiniai pasiekia beveik be jokių apribojimų. Žinoma, jiems leidžiama turėti mobiliuosius.

Tiesa, mobilieji – viena pigiausių prekių draudžiamų daiktų sąraše, todėl telefonus dažnai turi ir kiti kaliniai.

Tiesa, mobilieji – viena pigiausių prekių draudžiamų daiktų sąraše, todėl telefonus dažnai turi ir kiti kaliniai.

Pasak O.Romanovos, po teismo turtingų nuteistųjų advokatai gali sumokėti už perkėlimą į gerą įkalinimo įstaigą. Advokatai žino, kad tokios derybos yra beprasmės – juk už pinigus visi kalėjimai gali pasiūlyti pakenčiamas sąlygas, tačiau jie nesiginčija su klientais.

Toks perkėlimas kainuoja mažiausiai 150 tūkst. rublių (apie 2 000 eurų). Sumos riba priklauso nuo pareigūnų apetito.

Susitarimai veikia ne visada

O.Romanova rašo, kad ikiteisminio ar trumpalaikio sulaikymo įstaigose tokie susitarimai ne visada gerbiami: juk kalinys greitai išvyks, todėl administracija gali paprasčiausiai apie jį pamiršti. Tačiau tol, kol jis bus kalėjimų sistemoje, jis neatsikratys „melžiamojo“ statuso.

Tokie „melžiamieji“ paprastai yra pasiturintys asmenys, pavyzdžiui, bankininkai ar verslininkai. Jie turi ryšių išoriniame pasaulyje, tačiau neturi statuso tarp nusikaltėlių.

Ikiteisminio sulaikymo įstaigos sargybinis „melžiamąjį“ perleidžia į kalėjimą kaip dovaną tenykščiams sargybiniams.

Ikiteisminio sulaikymo įstaigos sargybinis „melžiamąjį“ perleidžia į kalėjimą kaip dovaną tenykščiams sargybiniams. Taip nuteistasis atsiduria tarp profesionalių reketininkų: yra verčiamas statyti naujus barakus, mokėti už kelių rekonstrukciją, statyti kotedžus kalėjimo administracijai.

Pasak autorės, tokie „melžiamieji“ neturi jokių svertų kriminaliniame pasaulyje, todėl negali suorganizuoti kalėjimo riaušių ar net individualaus protesto už tai nesulaukdami nusikaltėlių vadeivų bausmės.

Vis dėlto, Federalinės kalėjimų sistemos pareigūnai su jais elgiasi gana atsargiai: juk „melžiamuosius“ lanko advokatai iš Maskvos, o kalėjimams nereikia papildomų problemų.

Nesvarbu, kiek pinigų turi „melžiamasis“, jis greičiausiai nebus į laisvę paleistas anksčiau. Jis už ankstesnį paleidimą gali net susimokėti, tačiau, galiausiai, kas nors tokiems planams užkirs kelią parašydamas neigiamą charakteristiką ar oficialų prieštaravimą.

Kodėl administracija norėtų prarasti gamybos sutartis ir pinigus naujiems barakams ar remontui?

„Sputnik“ nuotr./Moterų kalėjimas Čeliabinske
„Sputnik“ nuotr./Moterų kalėjimas Čeliabinske

Žinoma, yra ir išskirtinių atvejų. Pavyzdžiui, Gynybos ministerijos pareigūnė Jevgenija Vasiljeva, įkalinta už korupciją, buvo paleista anksčiau. Tačiau tai nutinka tik tada, kai asmuo yra ne tik pasiturintis, bet ir turi prieigą prie administracijos resursų.

O.Romanova rašo, kad tokia privilegija džiaugiasi aukšto rango regioninės valdžios pareigūnai ar verslininkai, turintys ryšių vyriausybėje. Taip pat jų vaikai.

Kartais pinigai nepadeda

Pasak autorės, politinių atspalvių turinčiose garsiose bylose pinigai ir ryšiai negelbsti. Pavyzdžiui, už korupciją įkalintas buvęs Kirovo gubernatorius Nikita Belychas ar buvęs ekonomikos ministras Aleksejus Uliukajevas išskirtinėmis sąlygomis nesidžiaugs. Tiesa, nebus ir ypač skriaudžiami.

„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Uliukajevas teisme
„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Uliukajevas teisme

Šiuos kalinius atidžiai stebės ir lankys advokatai bei šeimos nariai, o tai apsaugos juos nuo žalingo elgesio už grotų. Tas pats galioja politiniams kaliniams, kuriuos oficialiai pripažino žmogaus teises ginanti organizacija „Memorial“.

Federalinės kalėjimų sistemos pareigūnai itin rūpinasi konfidencialumu. Kai buvo nutekintos nusikalstamos grupuotės nario Viačeslavo Cepoviazo nuotraukose, kuriose jis kalėjime puotauja valgydamas ikrus ir krabus, tarnybos atsakas buvo iškalbingas. Ji pareiškė, kad papildomi valgiai kalėjime yra leidžiami, tačiau nelegalu tai fotografuoti ir paviešinti.

O.Romanova rašo, kad sistema labiau nerimauja dėl žinių apie korupciją paskleidimo nei dėl pačios korupcijos. Todėl Federalinė kalėjimų sistema taip aršiai priešinasi visuomenės dėmesiui.

Nors kalėjimų sistema turėtų pataisyti trūkumus žmogaus prigimtyje, tai nėra Rusijos sistemos tikslas. Ji skirta bausmių vykdymui.

Komentarai: 2
Temos: 2 Rusija Kalėjimas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Aktualu

Viduržiemio orai: kitą savaitę grįžta stiprūs šalčiai

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelekvičiūte

24sek

Vienas už visus, visi už vieną: A.White'o pažintis su „Žalgirio“ rūbinės vertybėmis

Kultūra

Aušra Kaziliūnaitė: Amerikietiški dienoraščiai III. Kūnai ir ruduo

Vardai

Justina Rudokė paskutinę akimirką buvo priversta praleisti apdovanojimus: „Neslėpsiu, buvo ašarų“

24sek

Esminis „Žalgirio“ pakeitimas, pavyzdinis žalgirietis ir trys raktai į pergalę

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

Gyvenimas

Žavingas dukros fotosesijas rengianti Augustė: „Noriu, kad ji turėtų gražių prisiminimų“

Aktualu

Laisvės atėmimo vietų ligoninės buhalteriai dirbs visą savaitgalį – visų klaidų nepataisė

Maistas

Savaitgalio patiekalų duetas: klasikinis befstrogenas ir kvapnus mangų pyragas

Sportas

T.Danilevičius apie virtinę paraiškų į trenerio postą: „Visi specialistai mano, kad tai prestižinė vieta“

Gazas

Dėl besitęsiančio snygio eismo sąlygos lieka sudėtingos, ypač – Šilalėje ir Marijampolėje

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 11. Balio Bardausko gyvenimas vienuolyne „Original by Motul“

24sek

Pamatykite: kaip Th.Antetokounmpo išliejo įniršį „Žalgirio“ arenoje 

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Sportas

Jose Mourinho paleido strėles į Mančesterio klubą ir jo prancūzą

24sek

N.Wolterso žmonai linkėjimus siuntęs Šaras džiaugėsi pozityviais „Žalgirio“ postūmiais

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

Naujienos

Interviu Aktualu

Pulkininkas Aleksiejus Gaiževskis: „Mes buvome mokomi veikti be ginklų prieš ginklus“

Gazas

„Dakaro kariai“: Ką reiškia būti Antano Juknevičiaus šturmanu

Aktualu

Vilniaus rajone pavogtas 24 tūkst. eurų vertės BMW

24sek

Blake'o Griffino sugrįžimas: nepaspausta ranka, dominavimas ir saldi pergalė

Aktualu

D.Grybauskaitė: turime būti vieningi, kad išsaugotumėme atkovotą nepriklausomybę

Aktualu

Orai.lt: laukia nemalonus etapas – sniegą keis šlapdriba, bus slidu

Aktualu

Kėdainiečiai džiūgauja: iš kiemo pavogtas „Mitsubishi“ rastas Kaune – vagims baigėsi degalai

Verslas

Liaudies meistrams trūko kantrybė: stums kiniškų daiktų pardavėjus į mugės pakraščius

„Vieni vartai“ dėl rinktinės trenerio: skambutis J.Couceiro ir kitos atskleistos detalės

Vardai

Meghan Markle šeimoje – nauji nemalonumai: policija sulaikė jos įbrolį

Gazas

„Žalgirio“ fanas perspėja: tolerancija ne vietoje pastatytoms sirgalių mašinoms baigėsi

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2019 sausio 6 – 12d.)

Aktualu

Lietuvis, Jungtinėje Karalystėje auginęs kanapes, nuteistas: kalės 15 mėnesių

Sportas

Lisabonoje nutūpusį 18-metį lydėjęs M.Barreto: „Tikiuosi, lietuviai supras, kas nutiko“

24sek

Įtemptoje lietuviškų komandų dvikovoje – A.Juškevičiaus triumfas prieš M.Kalnietį

Maistas

Ar mokate elgtis su druska? Klaidos, kurias darome gamindami maistą

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Ak, kaip mes valgėme... Be krevečių, be majonezo!

Aktualu

Prie laužų susibūrę kauniečiai prisiminė Sausio 13-osios įvykius

24sek

Antanas Sireika: „Rytas“ šiuo metu nėra neįveikiama komanda

Gyvenimas

Trys grėsmės namuose, apie kurias nė nepagalvojame

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: ar žinote, kaip mūsų protėviai kaupdavo sniegą?

24sek

Pastiprinimas: į „Neptūną“ sugrįžta Deividas Gailius

24sek

Prieš mūšį su „Žalgiriu“ – kalbos apie naujoką „Panathinaikos“ gretose

Aktualu

Ažytėnų kaimo centre karaliauja pūstauodegė: vietiniai lapę vadina „nagla“

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min