Interviu temos
- Moderniosios autokratijos: kas joms būdinga?
- Kodėl Rusija, Iranas ir Šiaurės Korėja bendradarbiauja
- Donaldo Trumpo ir Volodymyro Zelenskio kivirčas: ko siekė Amerika
- Ką Donaldas Trumpas reiškia Lietuvai?
- JAV ir Rusijos suartėjimas: kas nudegs pirštus
- Donaldas Trumpas ir noras sugriauti aljansus
- Pirmoji ir antroji Donaldo Trumpo kadencijos: kas kitaip
- Elonas Muskas griauna Ameriką
– Naujausioje savo knygoje „UAB Autokratija“ kalbate apie moderniąsias pasaulio autokratijas. Kokie bruožai joms būdingi? Kuo jos skiriasi nuo ankstesniųjų?
– Kai kalbu apie autokratijas, turiu omenyje darinius, pasižyminčius pačia įvairiausia ideologija, kairiąja ar dešiniąja, vienos partijos valstybes arba vieno žmogaus diktatūras. Tačiau visos jos turi keletą bendrų bruožų. Vienas iš jų yra tas, kad joms visoms vadovauja žmogus. Arba žmonės.
Jie trokšta valdyti be teisinės valstybės, be nepriklausomų teisėjų, be skaidrumo, be atskaitomybės, jie siekia nuslopinti arba kontroliuoti žiniasklaidą ir viešąją nuomonę.
Manau, galima drąsiai teigti, kad visais atvejais autokratijos siekia pasinaudoti savo šalių vidaus ir užsienio politika, kad praturtėtų.
Tai daugybė skirtingų šalių su savitais skiriamaisiais bruožais. Tarpusavyje jos nebūtinai turi turėti bendrą viziją, bet moderniosios autokratijos tikrai pasižymi bendra siekiamybe išsaugoti savo valdžią ir turtą.
– Knygoje minite, kad bendradarbiavimas yra vienas iš moderniųjų autokratijų skiriamųjų bruožų. Kaip jos tai daro?
– Bendradarbiavimas vykdomas trimis reikšmingais būdais. Dažnai net ne bendros ideologijos vardan, o pasiduodant išskaičiavimui.
Taigi kvazivalstybinės, kvaziprivačios bendrovės vienoje šalyje investuoja į analogiškas bendroves kitoje. Kaip žinote, kinai pagarsėję dėl savo investicijų užsienyje, kurios skirtos padidinti kinų kompanijų turtui. Tokia taktika labai dažnai padeda diktatūroms išlikti valdžioje.
Tokios šalys gali veikti išvien ir karinėje sferoje. Geriausią to pavyzdį matome Ukrainoje. Rusija iš Irano sulaukė dronų, iš Šiaurės Korėjos – karių ir amunicijos, o Kinija prisidėjo pardavinėdama Rusijos gynybos pramonės aparatui reikalingus komponentus.
Autokratijos taip pat pasižymi bendra vizija, kaip turėtų atrodyti pasaulis, per ką pasireiškia ir jų ideologijos bendrumai. Visi tokie lyderiai supranta, kad demokratijos, laisvės, žmogaus teisių, teisinės valstybės principai kelia grėsmę jų vykdomai politikai.
Didžiausia grėsmė Vladimirui Putinui yra Antikorupcinis judėjimas Rusijoje, Iranui – šalies moterų judėjimas už jų teises.