Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Riaušininkai masiškai vežti į teismą (atnaujinta 15.55 val., nuotraukos)

Klausimus dėl suėmimo teismas sprendžia už uždarų durų.
Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr. / Klausimus dėl suėmimo teismas sprendžia už uždarų durų.
Šaltinis: 15min
0
A A

Sekmadienį nuo ryto net septyni sostinės teisėjai sprendžia, suimti ilgesniam laikui ar paleisti į laisvę dvi dešimtis asmenų, penktadienį dalyvavusių neramumuose prie Seimo. Vienas jaunuolis iš teismo išvestas apsiašarojęs.

Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo teisėjams išpuolė kaip reta darbingas sekmadienis. Baigiantis 48 valandų sulaikymo terminui, teismas turi skubiai apsispręsti, kaip toliau elgtis su kiekvienu iš sulaikytųjų riaušininkų.Mane dešimčiai dienų uždaro! Ką aš pasakysiu tėvui?!, – raudojo iš teismo salės išvestas vienas jaunuolis.

Nuotraukas iš teismo rasite čia.

Kas čia per Holivudas?“, – prieš posėdį fotografuojantis žurnalistas kažkodėl nustebino vieną šiandien dirbančią teisėją. Žiniasklaidos atstovo ji paprašė palaukti koridoriuje – klausimą dėl vilniečio Silvestro A. suėmimo teismas nutarė spręsti už uždarų durų.

Teisme būriai artimųjų

15min.lt primena, kad penktadienio popietę ir pavakarę Vilniuje buvo sulaikytas 151 riaušių dalyvis. Seimo puolimo organizatoriams ir aršiausiems dalyviams gali grėsti iki 6 metų nelaisvės. Šeštadienį už grotų dar buvo laikomi 32 įvykių prie Seimo dalyviai.

Teismo koridoriuose – būriai advokatų, pareigūnų, taip pat žinių apie savo artimųjų likimą laukiančių giminių. Jėgas po bemiegių naktų žmonės bando atgauti gurkšnodami kavą ir arbatą iš aparatų.

Nuolat skamba telefonai. „Taip, kaip ir visi, su antrankiais... Bet jau netgi buvo pradėjęs šypsotis", – įspūdžiais iš teismo telefonu su kažkuo dalijosi vienas vyriškis. 

Vyriškos ašaros

Lygiai vidurdienį teismo fojė pasigirdo garsus vyriškas verksmas. „Mane dešimčiai dienų uždaro! Ką aš pasakysiu tėvui?!“, – raudojo iš teismo salės į liftą pareigūnų išvedamas jaunuolis. Pareigūnai jį guodė, ramino, kad viskas nėra taip baisu, kaip jam atrodo.

Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Teismo koridorius užplūdę sulaikytųjų artimieji.
Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Teismo koridorius užplūdę sulaikytųjų artimieji.

Preliminariomis žiniomis, sekmadienį teisme bus sprendžiama dėl iš viso 19 sulaikytųjų suėmimo. Teisėjams teks padirbėti gerą pusdienį.

Po vidurdienio teisme toliau verda aistros. „Dvidešimt parų! Gali duoti, kiek nori: dešimt, dvidešimt. Teisėjui nuotaika bloga – dvidešimt! Žmona tuoj turi gimdyti, o jiems dzin. Lietuva, vadinasi. Reikia ruošti automatus“, – lipdami į liftą, karščiavosi du jauni vyrai.

Prie teismo salių iš visų pusių tik ir skamba replikos, jog mitinge dalyvavę žmonės suimti nežinia už ką, teismas skiria jiems ilgesnį suėmimą esą nepelnytai.

Silvestrui – 15 parų

Po nedidelės pertraukos prieš 13 val. teisėja Daiva Kazlauskienė grįžo paskelbti nutarimo byloje dėl vilniečio Silvestro A. suėmimo. Prokurorai prašė jį laikyti už grotų dar mažiausiai mėnesį, tačiau teismas nutarė nustatyti dvigubai trumpesnį terminą – 15 parų.

Teismo duomenimis, Silvestras penktadienį nuo 12 iki 16.50 val. dalyvavo riaušėse prie Seimo, savo elgesiu šiukščiai pažeisdamas viešąją tvarką. Jo padarytas nusikaltimas laikomas apysunkiu.

Prokurorai pažymėjo, kad šis vilnietis oficialiai yra išsiskyręs, niekur nedirbantis, todėl gali pradėti slapstytis. Anksčiau jis yra du sykius teistas, porą kartų baustas administracine tvarka. Baudų geranoriškai jis nemokėdavo, kaskart jas išieškodavo antstoliai.

Pats Silvestras ir jo gynėjas teismui pateikė kitokį vaizdą. Anot vilniečio, penktadienį Seimo šturme jis apskritai nedalyvavo, o tiesiog buvo nuėjęs prie netoliese esančio SEB banko. Silvestras tikino, kad išlaiko šeimą, mokosi, šiuo metu kaip tik vyksta sesija.

Išvedus Silvestrą iš salės, viena koridoriuje sėdėjusi moteris replikavo, jog „šis tikrai panašus į tokį, kuris galėjo viską daužyti“.

Kelis kitus sulaikytuosius teismas šiandien jau nutarė paleisti.

 Motina laukia sūnaus

Prie vienos salės durų jau nuo 11 val. sūnaus laukė vieno riaušėse dalyvavusio 18-mečio motina.

Ponia Ina atsiduso: „Jam tai tikrai bus labai didelė pamoka, nes tokio savo sūnaus veido aš nemačiau per visą gyvenimą.“

Moteris svarstė, kad tikrieji riaušių organizatoriai labai gerai išmano paauglių ir jaunimo psichologiją – užtenka atsidurti karštų įvykių sūkuryje tarp minios, kad kiltų noras imtis drastiškų veiksmų, pavyzdžiui, daužyti langus.

Vilnietė priekaištavo ir žiniasklaidai, kuri informavo apie riaušes Graikijoje, vėliau Latvijoje. Tokie pavyzdžiai, anot moters – užkrečiami.

„Dabar reikės už viską sumokėti: ir už langus, ir už kulkas, ir už dujas“, – dejavo sūnaus teismo pabaigos nesulaukianti motina.

Kovėsi už žinias apie vaiką (papildyta 15.55 val.)

Vilnietė Ina pasakojo, kokiu košmaru jai buvo virtusios dvi paros, kurias sūnus praleido už grotų.Paaugliams riaušės – kaip atrakcija, cirkas nemokamas. O dabar už bilietus tėvai mokės, – kalbėjo riaušėse dalyvavusio aštuoniolikmečio motina Ina.

„Penktadienį mes kalbėjomės telefonu, paskambinau jam maždaug 14 val.15 min. Jis atsiliepė, pasakė, kad riaušėse, ir kad į jį papuolė ta guminė kulka. Pasakiau jam: „Dink iš tenai, bėk!“ O paskui, dar po 15 minučių, jo telefonas buvo išjungtas. Vėliau iš tyrėjos sužinojau, kad 14.30 val. jis jau buvo sulaikytas.“

Aštuoniolikmečio tėvų apie sūnaus sulaikymą niekas neinformavo. Motinai teko skambinti į visas iš eilės policijos įstaigas, kad sužinotų, ar kartais ne ten buvo pristatytas jos vaikas. „Aš jokios informacijos nė iš vieno pareigūno negavau“, – sakė ji.

Tik nuvykusi į areštinę, vilnietė sužinojo, kad siūlo galo reikia ieškoti sostinės 2 policijos komisariate. Vėliau pavyko sužinoti ir apie sekmadieninį teismą.

„Laimingi tie tėvai, kurių vaikai niekur nepapuola“, – atsiduso amatų mokyklą lankančio aštuoniolikmečio motina Ina.

Aštuoniolikmetį paleido

Posėdžiui pagaliau pasibaigus, ponios Inos veidas nušvito. Gera žinia: jos sūnų paleido!

Vaikinas skubiai pasileido teismo laiptais, o motina prie salės durų užtruko dar kelias minutes, kad duotų interviu žiniasklaidai.

„Tėvai savo vaikus turi šimtą, du šimtus kartų įspėti: eini į mitingą – galvok ką darai! Jei kažkas iš draugų sako, kad eisim akmenis į langus mėtyti ar paviljonus stotelių daužyti – pagalvok, ką tu darai ir kokia atsakomybė tau bus už tą veiksmą “, – patarimus kitiems tėvams žarstė ponia Ina.

Vilnietė pareiškė, kad paaugliams penktadienį prie Seimo apskritai buvo ne vieta, o bausti reikia tuos suaugusiuosius, kurie išprovokavo jaunimą ten rinktis ir siautėti. „Čia išprovokavo kažkas iš suaugusiųjų, kurie gerai žino paauglių psichologiją. Paaugliams riaušės – kaip atrakcija, cirkas nemokamas. O dabar už bilietus tėvai mokės “, – kalbėjo moteris.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Riaušės
Parašykite atsiliepimą apie 15min