Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 10d. 17:07

Abiturientams ir baigusiems studijas – ką daryti, kad nenutrūktų sveikatos draudimas?

Mergina
123rf.com / Mergina

Bedėliojant ateities planus svarbu nepamiršti ir sveikatos draudimo – kol mokosi mokykloje, moksleiviai juo yra draudžiami valstybės lėšomis. O ką daryti, kad šis draudimas nenutrūktų ir užvėrus mokyklos duris?

Iki vasaros pabaigos

Abiturientus ir aukštųjų mokyklų absolventus privalomuoju sveikatos draudimu valstybė draudžia iki vasaros pabaigos – rugpjūčio 31 d. Kitaip tariant, baigę mokslus ar studijas, nuspręsti, ką veikti toliau, jaunuoliai turi laiko visą vasarą. Per minėtą laiką jie gali naudotis nemokama sveikatos apsauga. Vis dėlto, pasibaigus rugpjūčiui, norint neprarasti sveikatos draudimo, vienokių ar kitokių veiksmų imtis reikėtų.

Visiškai nurimti reikėtų tiems abiturientams ir absolventams, kurie nusprendžia toliau tęsti mokslus. Vadinasi, nuo rugsėjo 1-osios, jie vėl pateks į draudžiamųjų valstybės lėšomis sąrašus, ir jiems toliau bus užtikrinta nemokama sveikatos apsauga. Svarbu paminėti, kad valstybė sveikatos draudimą užtikrina ir nusprendusiems mokytis kitose ES šalyse, jis galioja numatomu studijų laikotarpiu.

Abiturientus ir aukštųjų mokyklų absolventus privalomuoju sveikatos draudimu valstybė draudžia iki vasaros pabaigos – rugpjūčio 31 d.

Jei jaunuolis per vasarą įsidarbins ir nuspręs toliau tęsti darbinę veiklą, dėl privalomojo sveikatos draudimo įmokos jis taip pat gali būti ramus – ją mokės darbdavys.

Ką daryti, jei draudimas nutrūksta?

Aktualiausias PSD įmokų klausimas yra neskubantiems priimti sprendimo ar ilgiau beieškantiems darbo, šiuos klausimus reikėtų išspręsti iki rugsėjo 1-osios. Tada jaunuolis turi du pasirinkimus – registruotis teritorinėje darbo biržoje ir gauti nemokamą sveikatos apsaugą, kurią valstybė užtikrina beieškantiems darbo, arba PSD įmokas mokėti savarankiškai, kol susiras nuolatinę veiklą.

Tam, kad įgytų teisę į nemokamą medicinos apsaugą, jaunuolis, jau nuo rugsėjo turi „Sodrai“ kas mėnesį sumokėti PSD įmoką, kurios dydis siekia 34,2 Eur. Ši suma yra kintanti, nes sudaro 9 proc. šalies minimalaus darbo užmokesčio.

Svarbu žinoti, kad po mokslų kiek pakeliauti ar padirbėti užsienyje nusprendęs jaunuolis turėtų apie tai pranešti valstybei – deklaruoti savo išvykimą. Kitaip tariant, informuoti, kad jis gyvens kitur ir nemokamomis šalies sveikatos paslaugomis naudotis neketina. Kol tai nepadaroma oficialiai ir apie jaunuolio išvykimą žino tik šeima bei artimieji, laikoma, kad jis gyvena Lietuvoje ir jam taikomos įstatymų prievolės kaip nuolatiniam šalies gyventojui.

Jei jaunuolis rugsėjo mėnesį nepradeda dirbti ar mokytis, nesiregistruoja darbo biržoje bei nemoka įmokų pats, jam „kapsi“ privalomojo sveikatos draudimo įsiskolinimas , o atėjus į šalies sveikatos įstaigą už medicinos paslaugas gali tekti mokėti pačiam.

Kartais nutinka taip, kad jaunuoliai įsiskolina valstybei tiesiog nežinodami, kad privalomasis sveikatos draudimas jau nutrūko ir reikėjo juo pasirūpinti. Sužinoti, ar yra įsiskolinęs ir kiek, kiekvienas gali spustelėję čia.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Ekspertai pataria

Video

14:48
01:05
00:43

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min