Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 4d. 12:15

Pensija 2018 metais – kam, kiek ir už ką

60580084_l
123rf.com nuotr. / Pensija

Jau sausį visi senjorai sulaukė didesnės pensijos. Gera žinia ta, kad nuo šiol pensijų indeksavimas įtvirtintas įstatyme ir priklausys nuo šalies ekonominių rodiklių, o ne politikų valios. Pensijos kasmet didės tiek, kiek ir dirbančiųjų atlyginimai.

„Tai apgalvota pensijų reforma, kuri, tikiu, padės mažinti senjorų socialinę atskirtį. Jų pensijos nuo šiol didės ne pagal politinę valią – pensijų pokyčius lems ekonominiai rodikliai. Jeigu didės atlyginimai, didės ir pensijos, bet jos negalės būti mažinamos.

Todėl jeigu šiandien prognozuojame kelerius ekonominio augimo metus, tai galima numatyti, kad pensijos didės ne tik šiemet, bet ir kitąmet“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Indeksuos kasmet

Sausį visos pensijos buvo indeksuojamos. Jos didėjo beveik 7 proc. Jeigu gyventojas gavo 300 eurų pensiją, tai ji padidėjo 21 euru. Jeigu pensija siekė 200 eurų, ji paaugo 14 eurų.

O svarbiausia, kad po metų pensijos vėl bus indeksuojamos, ir taip – kasmet, jeigu gerės ekonominė situacija Lietuvoje. Tik ištikus sunkmečiui pensijos nebus didinamos, tačiau ir negalės būti sumažintos.

Sausį visos pensijos buvo indeksuojamos. Jos didėjo beveik 7 proc. Jeigu gyventojas gavo 300 eurų pensiją, tai ji padidėjo 21 euru. Jeigu pensija siekė 200 eurų, ji paaugo 14 eurų.

Pensijų indeksavimo koeficientą – rodiklį, kuriuo didinama pensija – lems tai, kiek vidutiniškai per septynerius metus padidės visų dirbančiųjų Lietuvoje gautas uždarbis.

Artimiausiais metais taip pat prognozuojama, kad gyventojų pajamos augs, o tai reiškia, kad didės ir pensijos.

Nuo sausio taip pat indeksuotos ir išankstinės senatvės, netekto darbingumo (invalidumo) pensijos. Našlaičių pensijos bus mokamos indeksavus mirusiojo gautą (ar priklausiusią gauti) pensiją, pagal kurią paskirta našlaičių pensija. Tiesa, išankstinių senatvės pensijų gavėjai didesnės pensijos sulauks tik vasarį.

Našlių pensijos bazinio dydžio socialinio draudimo našlių pensijos taip pat indeksuotos taikant naujai patvirtintą našlių pensijos bazinį dydį, bet paskirtos 50 proc. ir 20 proc. mirusiojo gautos pensijos dydžio našlių pensijos bus neindeksuojamos tol, kol šio jų dydžio nepradės viršyti našlių pensijos bazinis dydis.

Už papildomą stažą – didesnė pensija

Dar viena naujovė – pensijos bus perskaičiuojamos į taškus pagal naują tvarką.

Perskaičiuojant pensijas bus atsižvelgta į visą gyventojo stažą, kurį jis įgijo iki šių metų pabaigos – pagal šį stažą bus apskaičiuota bendroji pensijos dalis.

Taip pat pagal stažą ir asmens draudžiamųjų pajamų koeficientus, pagal kuriuos 2017 m. gruodį mokėta papildoma pensijos dalis, bus perskaičiuota individualioji pensijos dalis. Jeigu po pensijos paskyrimo žmogus dirbo ir turėjo draudžiamųjų pajamų, bus įvertintos ir šios pajamos.

Dar viena naujovė – pensijos bus perskaičiuojamos į taškus pagal naują tvarką.

Dėl šio perskaičiavimo pensija vidutiniškai dar 9 eurais padidės maždaug 450 tūkst. senjorų. Visgi šis padidėjimas labiausiai priklausys nuo sukaupto stažo.

Pavyzdžiui, jeigu pensininkas išėjo į pensiją turėdamas 35 metų stažą, jo pensija padidės ne tik dėl to, kad buvo indeksuota, bet dar ir dėl to, kad buvo perskaičiuota į taškus, vadinasi dar 4 eurais. Jeigu šis stažas – 45 metai, tai pensija papildomai padidėtų 12 eurų.

„Kadangi kiekvieno pensininko situacija individuali, turėsime perskaičiuoti beveik 600 tūkst. žmonių pensijas. Tai šiek tiek užtruks, bet esame įsipareigoję tai padaryti iki rugsėjo.

Tai reiškia, kad indeksuota pensija bus mokama jau nuo sausio, o perskaičiuota – nuo birželio, liepos ar rugpjūčio. Visgi pensininkai gaus susikaupusią nepriemoką už laikotarpį nuo sausio, kol perskaičiavome jo pensiją“, – sako „Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Kadangi kiekvieno pensininko situacija individuali, turėsime perskaičiuoti beveik 600 tūkst. žmonių pensijas. Tai šiek tiek užtruks, bet esame įsipareigoję tai padaryti iki rugsėjo.

Pavyzdžiui, jeigu gyventojui pensija bus perskaičiuota ir nuo liepos pradėta mokėti 8 eurais didesnė pensija, tai už šešis mėnesius nuo sausio iki birželio žmogus liepą gaus dar vienkartinę 48 (6 mėn. x 8 Eur) eurų išmoką.

Gera žinia – dirbantiems pensininkams

„Sodra“ turi gerą žinią ir dirbantiems pensininkams. Jiems įgijus papildomą stažą, kreiptis į „Sodrą“ nebereikės. Duomenys apie naują stažą ir taškus bus atnaujinami kasmet ir didesnė pensija pradedama mokėti nuo kitų metų liepos 1 dienos.

Pavyzdžiui, pirmą kartą 2019 m. liepos mėn. – bus atnaujintos pensijos tų gyventojų, kurie įgijo papildomo stažo ir taškų 2018 metais.

Iki šiol dirbusiems pensininkams, įgijusiems papildomą stažą, kuris turėjo būti ne trumpesnis nei 12 mėnesių, reikėjo kreiptis į „Sodrą“ prašant skirti pensiją iš naujo. Nuo šiol pensija bus automatiškai perskaičiuojam net ir įgijus mėnesio stažą.

Pensijos didės ne tik kitąmet

„Paskutinį kartą tokie reikšmingi pensijų sistemos pokyčiai vyko maždaug prieš 20 metų. Turėsime užtikrinti, kad viskas vyktų sklandžiai nuo pat metų pradžios. O svarbiausia, visi senjorai sulauks laiškų, kuriais juos informuosime apie naują pensijos dydį“, – sako M. Sinkevičius.

Dėl indeksavimo padidėsiančioms pensijoms išmokėti „Sodros“ kitų metų biudžete numatyta 170 mln. eurų, o perskaičiuotoms pensijoms – dar 59 mln. eurų. Tad iš viso kitąmet senjorų piniginės papilnės beveik 230 mln. eurų.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

49:40
01:06
01:03

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min