Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 9d. 10:00

15min paaiškina: netikėtai sugrįžę tymai – kokia tai liga?

Tymai
123rf.com nuotr. / Ligoninė

Šiemet jau 16 žmonių visoje Lietuvoje užsikrėtė reta, bet labai pavojinga užkrečiama liga – tymais. Tokių atvejų Lietuvoje užfiksuota jau 16. Daugiausia susirgimų atvejų fiksuojama Vilniaus apskrityje.

Tymai – pavojinga, bet daugeliui lietuvių mažai žinoma liga. Portalas 15min atsako į dažniausiai kylančius klausimus – kas tie tymai, kaip jais užsikrečiama ir kaip juos atpažinti.

Kas yra tymai?

Tymai – tai ūmi ir labai užkrečiama virusinė infekcija, plintanti per orą. Pagrindinė prevencijos nuo tymų priemonė – skiepai.

Kaip užsikrečiama tymais?

Tymais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus. Tymų infekcija dažniausiai plinta per orą – sergančio žmogaus kvėpavimo takų išskyras.

Taip pat liga gali plisti ir per rankas ar kitus aplinkos daiktus, užterštus kvėpavimo takų išskyromis.

Infekuotas asmuo kitus žmones užkrėsti gali 4-7 dienas nuo ligos pradžios. Tymais užsikrėsti gali ir vaikai, ir suaugusieji.

Šia liga užsikrečia 90-95 proc. neskiepytų ir anksčiau tymais nesirgusių asmenų, bendravusių su sergančiuoju tymais. Lietuvoje tymais dažnai užsikrečia besilankantieji užsienio šalyse, kuriose ši infekcija paplitusi labiau.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, nuo vieno susirgusio tymais gali užsikrėsti nuo 12 iki 18 žmonių.

Tymus sukeliantis virusas yra mažai atsparus išorinei aplinkai, jautrus ultravioletinei radiacijai, todėl lauke tikimybė užsikrėsti labai maža. Vis dėlto šis virusas yra ypač lakus, todėl nesiėmus specialių priemonių, jis gali plisti oro srautais pastato ribose: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis ir pan.

Kokie tymų simptomai?

Užsikrėtus tymais inkubacinis periodas gali trukti 7-17, kartais ir iki 21 dienos. Tuomet pasireiškia ligos simptomai.

Dažniausiai susirgimas tymais pirmiausia pasireiškia karščiavimu, kosuliu, akių uždegimu, sloga. Po 1-2 dienų nuo ligos pradžios išberia.

Vida Press nuotr./Išberta ranka
Vida Press nuotr./Išberta ranka

Bėrimas prasideda galvos srityje, vėliau „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusvos dėmės.

Sergant tymais, dažnos komplikacijos – plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas. Kartais pasitaikanti komplikacija – smegenų uždegimas.

Kaip tymai gydomi?

Specifinių tymų gydymo metodų nėra. Gydomi simptomai. Dauguma susirgusiųjų tymais gydomi ligoninėje.

Kaip tymų išvengti?

Tymai – labai užkrečiama infekcija. Vienintelė efektyvi apsaugos priemonė nuo tymų infekcijos – skiepai. Nuo tymų egzistuoja vakcina, kuria skiepijama jau daugiau nei 50 metų. Lietuvoje ja skiepijama nuo 1964 m.

Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, žmogų būtina paskiepyti bent du kartus. Lietuvoje vaikai pirmąkart yra skiepijami, kai jiems yra 15 mėnesių, antrąkart – kai jiems 6-7 metai.

Vis dėlto skiepai pasiekia ne visus. Nuo 2002 iki 2017 metų nuo tymų liko nepaskiepyta daugiau nei 21 tūkst. dvejų metų vaikų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skiepai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skiepai

Skiepytis gali ir tie, kurie nebuvo skiepyti vaikystėje, Gyventojams, nežinantiems savo skiepijimo būklės arba skiepytiems tik vieną kartą, ULAC rekomenduoja kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti.

Skiepai ypač rekomenduojami, jei asmuo bendravo su ligoniais. Kontaktavusiems su tymais sergančiais ligoniais medikai pataria pasiskiepyti per 72 valandas. Per tymų protrūkį skiepai – nemokami. Informaciją apie skiepus galima gauti iš šeimos gydytojo.

Kiek tymų atvejų fiksuota Lietuvoje? Nuo ko užsikrėtė susirgusieji?

Vasario 5 d. duomenimis, Lietuvoje 2019 m. ULAC užfiksavo jau 16 tymų atvejų. Iš jų 9 – vaikai, o 7 – suaugusieji.

Daugiausia tymų atvejų užfiksuota Vilniaus apskrityje, taip pat susirgimai užfiksuoti Kauno ir Utenos apskrityje.

Vienas Vilniaus rajono gyventojo susirgimas susijęs su tymų protrūkiu Visagine, keturi Vilniaus miesto gyventojai užsikrėtė tymais Ukrainoje, Juodkrantėje ir Varšuvoje, devyni atvejai įvertinti kaip vietiniai.

Pavyzdžiui, vienu atveju tymais pirmiausia užsikrėtė suaugęs asmuo, o ligos laiku nediagnozavus – ir jo trys vaikai. Kitu atveju susirgo du vaikai iš tos pačios šeimos: vienas dalyvavo sporto varžybose Ukrainoje ir užsikrėtė ten, kitas vėliau užsikrėtė nuo pirmojo.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Ligoninė
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Ligoninė

Palyginimui, pernai per visus metus ligos atvejų užfiksuota 30. 4 užsikrėtę žmonės buvo vaikai, 26 – suaugusieji.

Praėjusių metų pabaigoje tymų protrūkis įvyko Visagine, iki 2019 m. sausio šiame mieste buvo nustatyta 20 tymų atvejų. Tymais pirmiausia užsikrėtė šiame mieste veikiančios siuvimo įmonės darbuotoja, tai įvyko atostogų Ukrainoje metu.

Manoma, kad darbuotoja buvo nepaskiepyta vaikystėje. Grįžus jai liga buvo diagnozuota neiškart, ir užsikrėtė kitos įmonės darbuotojos, daugiausia Šri Lankos pilietės, kurios taip pat buvo neskiepytos.

2017 m. Lietuvoje užfiksuoti vos 2 tymų atvejai, 2016 m. - 22.

Kiek žmonių nuo tymų miršta visame pasaulyje?

Prieš 1980 metais pradedant vakcinaciją pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių nuo tymų.

2017 metais visame pasaulyje nuo tymų infekcijos mirė 110 tūkst. žmonių. Didžiausias mirštamumas registruojamas jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų grupėje.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, per pirmą 2018 m. pusmetį Europoje tymais susirgo rekordiškai daug vaikų ir suaugusiųjų – 41 tūkst. Per tą patį laikotarpį nuo tymų Europoje mirė 37 žmonės.

Mokslininkai skaičiuoja, kad nuo tymų privalo būti paskiepyti 95 proc. gyventojų. Jei mažiau – kyla rizika kilti ligos protrūkiui.

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min