Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 balandžio 21d. 14:56

Klasta ar geras patarimas? Atsparumo tymams testas teigiamas, tačiau vis tiek siūlo skiepytis

Vakcina
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vakcina
Lietuvoje registruojant tymų atvejus, gyventojai vis aktyviau naudojasi galimybe pasitikrinti dėl specifinio imuniteto šiam susirgimui. Priklausomai nuo laboratorijos, tyrimų rezultatų tenka laukti nuo kelių dienų iki dviejų savaičių. Tačiau atsakymus gavę žmonės sutrinka: nors rezultatas būna teigiamas, o antikūnų titras siekia, pavyzdžiui, 350, kai minimali riba 200, jiems vis tiek rekomenduojama skiepytis. Laboratorijų specialistai užsimena apie kažkokį mistinį skaičių 500. Esą tik su tokia apsauga tikimybė susirgti tymais smarkiai sumažėja. Šeimos gydytojų nuomonės skiriasi.

Du šeimos nariai atliko antikūnų IgG prieš tymų virusą tyrimą. Rezultatai: 388 ir 244. Laboratorijos išvados laukelyje „Tyrimo norma/interpretacija“ paaiškinama, kad <150 yra neigiamas, 150–200 – ribinis, o daugiau nei 200 parodo anksčiau buvusią infekciją arba vakcinaciją.

Vertinant formaliai, abu rezultatų gavėjai turėtų būti patenkinti. „Rezultatas geras. Tymų tikimybė jums labai maža. O vyrui gal būtų tikslinga pasiskiepyti, nes nesiekia 250“, – įvertino šeimos gydytojas.

Tačiau, laboratorijos nuomone, abu rezultatai nepakankamai geri ir vertėtų revakcinuotis – saugūs esą gali jaustis tik tie, kurių titras siekia 500 ir daugiau. Kaip tai vertinti? Kaip privačios klinikos siekį įpiršti vakciną ir užsidirbti? O gal yra kokių nors tą skaičių 500 pagrindžiančių mokslinių tyrimų?

123RF.com nuotr./Skiepijama mergaitė
123RF.com nuotr./Skiepijama mergaitė

Teigiamas, bet nepakankamas

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Klinikinių tyrimų skyriaus vedėjas Algirdas Griškevičius pasakojo, kad tymų IgG klasės antikūnų tyrimas parodo, ar tiriamasis buvo susidūręs su šia infekcija, sirgęs ja ar skiepytas nuo jos vaikystėje.

Aukštas specifinių antikūnų titras, kitaip tariant, jų kiekis, parodo, ar žmogus atsparus šiai infekcijai.

Tačiau jei tyrimas neigiamas arba antikūnų kiekis labai mažas, virusui patekus į organizmą antikūnų titras gali būti nepakankamas, kad jį neutralizuotų.

„Titras parodo jautrumą, nuo kada aptinka antikūnus, kurie yra priskiriami tymams. Paprastai kalbant, jei mažiau kaip 200, vadinasi, žmogus tikrai nieko neturi. 200 yra 0, o 201 reikštų, kad turite vieną antikūną. Jei 220 – 20 ir taip toliau”, – aiškino A.Griškevičius.

200 yra 0, o 201 reikštų, kad turite vieną antikūną. Jei 220 – 20 ir taip toliau.

Anot jo, toks titras, nors formaliai ir teigiamas, greičiausiai bus nepakankamas neutralizuoti virusui.

Svarbus elementas: organizmo atmintis

Prieš keletą metų A.Griškevičius dalyvavo europiniame tyrime, kuris parodė, kad neutralizacinis tymų titras realybėje yra aukštesnis, nei gamintojų nustatytas teigiamumo titras.

„Projekto metu tyrėme, su kokiu titru žmonės turi imunitetą. Ir buvo prieita prie išvados, sutarta, kad tas vadinamasis apsauginis neutralizacinis titras yra 500. Todėl mes ir siūlome 500, o laboratorijos turbūt kalba pagal mus“, – svarstė A.Griškevičius, patvirtindamas, kad laboratorijų, taip pat ir privačių, rekomendacijos – ne iš piršto laužtos.

A.Griškevičius aiškino, kad tymų protrūkio atveju veikia du elementai: žmogaus turimas titras ir tai, kaip veikia organizmo atmintis.

„Titras garantuoja dalinę apsaugą, kad organizmas prisimena ir dar didina savo titrus. Tačiau jei didelis užkratas, atmintis nesugeba prigaminti pakankamai antikūnų. Yra vienas atvejis, kai žmogus susirgo, nors turėjo 1000. Vis dėlto manau, kad 500 garantuoja 95–99 proc. apsaugos“, – kalbėjo A.Griškevičius.

Vasarą tymų turėtų mažėti

A.Griškevičius neslėpė, kad yra būdų ištirti, koks viruso titras siaučia Lietuvoje: 450, o gal 620?

„Tačiau šie tyrimai labai brangūs“, – konstatavo.

Yra vienas atvejis, kai žmogus susirgo, nors turėjo 1000.

Specialistas rekomenduoja kiekvieną situaciją vertinti individualiai. „Čia tas pats, kas su tikimybe nuskęsti. Jei gyvenate prie ežero, jūsų viena tikimybė, jei dykumoje – kita. Tarkime, jūsų titras 450. Ką daryti? Įvertinkite, ar daug bendraujate, ar turite daug kontaktų. Jei esate chirurgas, jums turbūt užteks ir mažesnio titro, bet jei priėmimo gydytojas, tai ir tų 500, manau, per mažai“, – svarstė A.Griškevičius.

Jo pastebėjimu, pastaruoju metu tymų atvejų šalyje mažėja. Šiltėjant orams ir vis daugiau laiko praleidžiant ne uždarose patalpose, protrūkis turėtų nuslopti.

Siūlo keisti vakcinacijos tvarką

Lietuvos medikų sąjūdis (LMS) ir Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) pasigenda išsamesnio medikų ir visuomenės informavimo apie visus susidariusios situacijos aspektus.

Išplatintame kreipimesi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktorių Robertą Petraitį ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovą Saulių Čaplinską pažymima, kad pasigendama informacijos NVSC apie šiuo metu vykdomas ar planuojamas vykdyti priemones, siekiant suvaldyti susidariusią situaciją ir sumažinti tokių protrūkių riziką.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkė Živilė Gudlevičienė.
Luko Balandžio / 15min nuotr./Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkė Živilė Gudlevičienė.

„Informacijos stoką pastebime ir SAM lygmeny – oficialiame institucijos tinklalapyje pateiktos 2014 metų Metodinės tymų rekomendacijos dabartinių įvykių fone tampa nebeaktualios. Kviečiame ministrą aiškiai išsakyti savo poziciją dėl susidariusios situacijos.

Raginame SAM kuo skubiau parengti lengvai visuomenei prieinamą informaciją apie tymų simptomus bei apsaugos priemones, pasirūpinti medikų vakcinavimu, užtikrinti infekuotų asmenų izoliavimo strategiją, siekiant sustabdyti tolesnį infekcijos plitimą“, – dėstoma pozicijoje.

Kviečiame ministrą aiškiai įvardinti savo poziciją dėl susidariusios situacijos.

Esant nepalankiai epidemiologinei situacijai, siūloma keisti vakcinacijos tvarką:

  • peržiūrėti Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir svarstyti ankstinti vaikų skiepijimą MMR vakcina;
  • supaprastinti su sergančiaisiais kontaktavusių asmenų skiepijimo tvarką ir revakcinuoti kontaktavusius asmenis be papildomų serologinių tyrimų;
  • tinkamai informuoti gyventojus, kaip elgtis įtarus, kad susirgo tymais;
  • apsvarstyti valstybės finansuojamą visuotinę revakcinaciją MMR vakcina.

Ilgalaikis imunitetas po dviejų dozių

Balandžio 19-osios duomenimis, šiemet Lietuvoje registruoti 495 tymų atvejai. Pernai per visus metus buvo 30 ligos atvejų.

Pagal amžių jauniausias, susirgęs tymais – 5 mėnesių kūdikis, vyriausias – 78 metų asmuo. Daugumos suaugusiųjų tymais skiepijimo būklė nežinoma, o dauguma vaikų – neskiepyti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./MMR skiepas nuo tymų, raudoniukės, parotito
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./MMR skiepas nuo tymų, raudoniukės, parotito

Tymai – tai ūminė, itin užkrečiama infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu bei per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus.

Ilgalaikis imunitetas nuo tymų susidaro po dviejų įskiepytų kombinuotos tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcinos dozių.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiausia susirgimų tymais šiemet registruota Ukrainoje, Kazachstane, Sakartvele, Rumunijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Jungtinėje Karalystėje, Slovakijoje, Italijoje ir kt.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie 15min