-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 11 18

Koronavirusas viešose erdvėse: kaip apsisaugoti?

Siekiant sustabdyti COVID-19 plitimą lapkričio 7 dieną Lietuvoje įvestas karantinas. Sąmoningas elgesys, savęs ir aplinkinių saugojimas, ekspertų paruoštų reikalavimų bei rekomendacijų laikymasis — svarbus žingsnis kovojant su virusu. Kaip apsisaugoti nuo koronaviruso lankantis viešose erdvėse?
Karantinas Vilniuje
Karantinas Vilniuje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) atkreipia dėmesį, kad epidemiologinė situacija labai sudėtinga ir nuolat keičiasi. Ar galime išskirti viešąsias vietas, kuriose tikimybė užsikrėsti koronavirusu — didžiausia?

Deja, bet atvejai fiksuojami labai įvairiose vietose, todėl saugotis būtina visur: lankantis parduotuvėje ar vaikų žaidimų aikštelėje, dirbant, važiuojant autobusu ir t.t.

NVSC pabrėžia, kad atvejų skaičiui nuolat augant vertėtų bent kuriam laikui pamiršti įvairias viešąsias erdves, na, o jei vis tik reikia apsilankyti kažkur, privaloma laikytis saugaus, ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių, dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Viešose prekybos vietose turi būti užtikrinamas 10 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.

Svarbu prisiminti, kad viešose vietose galima būriuotis ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, o taip pat privaloma laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų.

Rekomenduojama:

  • riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių – palikti gyvenamąją vietą tik vykstant į darbą, prekybos vietą, dėl sveikatos priežiūros ir kitų paslaugų;
  • nerengti asmeninių švenčių privačiose erdvėse arba jas organizuoti dalyvaujant ne daugiau nei 10 asmenų dėvint kaukes;
  • riboti artimą kontaktą su kitų šeimų ir (ar) namų ūkių nariais arba susitikti ne daugiau nei dviejų šeimų ir (ar) namų ūkių nariams dėvint kaukes.

Dirbant biure, gamybinėje įmonėje ar fabrike, kur darbas nuotoliniu būdu neįmanomas, būtina dėvėti asmens apsaugos priemones. Jas rekomenduojama kas kelias valandas keisti.

Darbas turi būti organizuojamas taip, kad kontaktuotų kuo mažiau žmonių, todėl svarbu išskirstyti darbuotojų srautus.

Parkuose ir žaidimų aikštelėse taip pat privaloma laikytis saugaus atstumo ir dėvėti apsaugines kaukes. Svarbu, kad būtų bendraujama tik su savo šeimos nariais.

Taisyklingas kaukės dėvėjimas

  • Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad visiškai dengtų burną ir nosį;
  • Dėvint kaukę, negalima jos liesti rankomis;
  • Nusiimant kaukę, negalima liesti rankomis pačios kaukės, tik raištelius;
  • Nusiėmus kaukę arba ją palietus, reikia nusiplauti rankas;
  • Vienkartinės veido kaukės keičiamos kai sudrėksta, bet ne rečiau kaip kas 4 valandas;
  • Vienkartinių kaukių pakartotinai naudoti negalima, panaudotas po kiekvieno naudojimo reikia išmesti.

Galima vykdyti tik individualius (vienam lankytojui) fizinio aktyvumo užsiėmimus. Juos vienam lankytojui gali teikti tik vienas fizinio aktyvumo ar sporto specialistas, instruktorius ar paslaugų teikėjas. Užsiėmimai turi vykti atskiroje patalpoje, kurioje užtikrinamas 2 m atstumas tarp lankytojo ir fizinio aktyvumo specialisto, arba bendroje patalpoje, kai ir lankytojui, ir fizinio aktyvumo specialistui užtikrinama po 10 kv. m ploto kiekvienam.

Primename, kad karantino metu draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, teikiančių poilsio paslaugas, veikla. Taip pat kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus aukšto meistriškumo sporto pratybas, individualius (vienam lankytojui) fizinio aktyvumo užsiėmimus, teikiamus fizinio aktyvumo ar sporto specialisto, instruktoriaus ar fizinio aktyvumo ar sporto specialisto paslaugų teikėjo, fizinį aptarnavimą bibliotekose, užtikrinant nustatytas sąlygas.

Apgyvendinimo paslaugos teikiamos:

  • apgyvendinant viename kambaryje ne daugiau nei po 2 asmenis, išskyrus šeimos narius;
  • bendro naudojimo patalpose užtikrinant visų asmenų kaukių dėvėjimą ir laikantis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių (iki 5 asmenų ar šeimos narių);
  • užtikrinant kitas operacijų vadovo sprendimu nustatytas sąlygas.

Laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigoms draudžiama nuomoti, subnuomoti ar perduoti neatlygintinai naudotis (panaudos pagrindais) šių įstaigų nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdomas patalpas privatiems renginiams, šventėms ir kitiems susibūrimams organizuoti.

Mobilioji programėlė „Korona Stop LT“

Apsisaugoti lankantis viešose vietose padeda mobilioji programėlė „Korona Stop LT“, kuri, pasitelkdama savanoriškai naudotojų pateikta informacija, padeda nutraukti koronaviruso infekcijos plitimo grandinę.

Daugiau apie tai, kaip veikia „Korona Stop LT“ programėlė — skaitykite ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius